Eyes Wide Shut (1999) Hakkında Az Bilinen 10 Bilgi

Stanley Kubrick‘in son filmi Eyes Wide Shut (1999) hakkında az bilinenler.

Stanley Kubrick’in son kalesi olan Eyes Wide Shut 1999 yılında sinemaya kazandırılmıştır. Erotizm ve gerilim dolu eserin ana karakterlerini Tom Cruise ve Nicole Kidman canlandırmıştır. Mükemmeliyetçi tutumu ile bilinen usta yönetmenin son filmi Eyes Wide Shut’da cinselliğin sınırları çizilmemiş ve gerilim duygusu izleyiciye en saf halde iletilmiştir. klasik bir aşk filminden çok uzak olan Eyes Wide Shut, Nicole Kidman ve Tom Cruis’un nefes kesici performansları ile sizi bambaşka bir ruh haline sürüklüyor.

Eyes With Shut konusu

Bill Harford ve karısı Alice Harford’un sakin ve normal bir ilişkileri vardır. Fakat ikilinin katıldığı davet sonrası birçok şey değişecektir. Bir gece aralarında yaşanan kavgadan sonra Bill hissettiği kıskançlık duygusunu yenemeyerek hayatını karartacak bir maskeli baloya davetsiz katılır. Katıldığı bu baloda akıl sınırlarını zorlayan cinselliğin sınırsız yönüyle  ile karşı karşıya gelir. Bir süre sonra Bill’in yabancı olduğu ortaya çıkar ve Harford ailesinin bu yaşananlardan sonra eskisi gibi sakin bir hayatı olmayacaktır.

Eyes With Shut ile ilgili az bilinenler

Stanley Kubrick’in klasik müzik sevgisi

Stanley Kubrick’in klasik müzik sevgisini neredeyse her eserinde görmek mümkün. A Clokwork Orange, Ludwig van Beethoven ile özdeşleşen bir film olmakla birlikte Kubrick’in son filmi Eyes With Shut’da gizemli partiye giriş parolasının Ludwig van Beethoven’ın tek opera eseri olan Fidelio olması Kubrikc’in klasik müziğe verdiği değerin bir diğer parçası. Aynı zamanda gizemli kadının aşırı dozdan öldüğü sahnede ise Wolfgang Amadeus Mozart’a ait Requiem’i çalmıştır.

Stanley Kubrick’in mükemmeliyetçiliği

Usta yönetmenin en bilindik özelliklerinden biri olan mükemmeliyetçi tutumundan bu eserinde de taviz vermemiştir. Filmin baş rollerinde yer alan Tom Cruise ve Nicole Kidman,  Eyes With Shut için süresiz bir anlaşmaya imza attılar. Çünkü Kubrick, filmin mükemmel olması için sınırsız bir zaman belirlemişti. Hatta o zamanlar evli olan Tom Cruise ve Nicole Kidman çiftine setin yakınlarından bir ev tutmasını önerdi. Kubrick’in bu tutumu film boyunca kendini gösterdi. Cruise’un canlandırdığı Dr. William (Bill) Harford’un kapıdan girdiği bir sahnede Kubrick istediği tesiri alamadığı için Cruise aynı sahneyi 95 defa canlandırdı ve birkaç saniyelik bu sahne için Cruise 95 kere aynı kapıdan geçti. Bunun gibi birçok örnek olan filmde Kubrick’in bu mükemmeliyetçi tutumu filme bir de Guinness rekoru getirdi. 1996 yılının sonbaharında başlayan çekimlerin 1998 Ocak’ında bitmesi o güne kadar en uzun çekim zamanı ile filme rekor kazandırdı.

Harford’ların evi

Alice ve Bill Harford’un evi aslında Stanley Kubrick’in evinin bir kopyasıdır. 1960’lı yıllarda Kubrick ve eşi Christiane’in yaşadığı evin dekoru ile sette kullanılan evin dekoru aynıdır. Hatta duvarlarda Christiane’nin tablolarının olması ve evde aynı eşyaların kullanılması, zaman Kubrick için daha kişisel bir hal alır. Hatta filmin bir otobiyografik eser olma ihtimali yıllarca tartışma konusu olmuştur. Kubrick,  benzer kişiselleştirme duygusunu oyuncularına da aktarmaya çalışır. Film süresince gerçek hayatta da evli olan Cruise ve Kidman canlandırdıkları evli bir çift olan Harford’ların yatak odasında kalırlar. Zamanlarını orada geçiren çift odanın perdelerini kendileri seçmiş ve bu şekilde filmdeki mekanlar kişisel alanlara dönüştürülmüştür.

Filmin tamamı Londra’da çekildi

New York’lu bir çiftin hikayasine odaklanan filmin tamamı Londra’da çekildi. Kubrick’in uçak korkusundan dolayı film çekimleri boyunca Amerika’ya seyahat edilmedi. Tom Cruise’un New York sokaklarında yürüdüğü sahneler için bir set kuruldu. New York ruhunu yansıtmak için sette gazetelerle birlikte her şey özenle hazırlandı. Greenwich yakınlarında gizli bir şekilde kurulan sette Kubrick’in mükemmeliyetçiliği  ile birlikte adeta New York baştan yaratıldı. Aynı zamanda filmin gizemini arttırmak için kullanılan arka planın fluluğu izleyici için bir illüzyona dönüştü.

Gişe başarısı

Stanley Kubrick’in filmlerinin sinema tarihinde çok büyük yeri olsa da ilk zamanlarda izleyici tarafından hak ettiği değerin altında ilgi görmüştür. Aynı şekilde Akademi Ödülleri sırasında ise haksızlık edilen filmlerden olmuştur. Ancak bu durumu Kubrick öldükten sonra Eyes Wide Shut filmi değiştirir ve büyük bir başarı elde eder. Film vizyona girdiği ilk hafta 16 Temmuz – 22 Temmuz 1999 tarihleri arasında 30 milyon dolarlık bir geri dönüş alarak filmin yapımcı şirketi olan Warner Bros’u bile şaşırtmıştır. Aynı zamanda film ilk haftaki izleyici sayısı sayesinde Amerika’nın BoxOffice’i sıralamasında ilk sıraya yükselmiş ve en çok izlenen vizyon filmi sıfatına layık görülmüştür.

Mentmore Malikanesi ve Gerçeklere Dayanan Maskeli Partiler

Arthur Schnitzler’in Traumnovelle isimli novella’sından senaryoya uyarlanan filmde Bill’in gizemli bir malikanede katıldığı maskeli partilerin gerçekliğe dayanan bir yanı var. Gerilim ve erotizm dolu malikane de yaşanan olaylar Bill’in tehlikeli bir maceraya atılmasına neden olmuştur. Filmde kullanılan İngiltere’deki Mentmore Malikanes 1800’lü yıllarda Buckinghamshire’de Rothschild ailesi tarafından kır evi olarak inşa edilmiştir. Ve daha sonra bu malikane gizli bir şekilde yapılan maskeli partilerin mekanı olmuştur. Aynı zamanda bu partilerin katılımcıları arasında sürrealist ressam Salvador Dali’nin de yer aldığı bilinir.

Kidman ile Cruise Arasındaki Kıskançlık

O sıralar evli olan Kidman ve Cruise çifti aynı zamanda evli bir çifti canlandırmaktaydı. Aralarındaki cinsel çekimin artması ve daha gerçekçi bir performans sergilemeleri için Kubrick çok hassas davrandı. Nicola Kidman’ın canlandırdığı Alice’in başka bir erkekle seviştiği fantezisini kurduğu sahnenin çekimleri sırasında Tom Cruise setten uzaklaştırıldı ve hatta sete girmesi Kubrick tarafından yasaklandı. Bu yasakla beraber Nicole Kidman bir erkek model ile beraber 50 farklı pozisyon içerisinde günler süren sevişme sahneleri çekti. Kubrick aynı zamanda çekilenleri ve olanları Kidman’ın Cruise’a anlatmasını da yasakladı. Bu bilinmezlik içerisinde Cruise’un Kidman’a duyduğu kıskançlığı Kubrick filminde gerilimin artması yönünde kullandı.

Filmin kadrosunun belirlenmesi

Kubrick en baştan beri ana karakterlerden Alice ve Bill ikilisini evli bir çiftin canlandırmasını istemiştir. Bunun sebebi usta yönetmenin evli bir çiftin Alice ve Bill arasındaki cinsel çekimi daha iyi yansıtabileceğini düşünmesidir. Tom Cruise ve Nicole Kidman’dan önce Harford çifti için Alec Baldwin ve Kim Basinger’ı düşünülmüştür. Ayrıca Bill rolü için Kubrick’in komedi dünyasında büyük bir hayranı olduğu Steve Martin’i de rol için düşünmüştür. Bununla beraber Bill Harford rolü için düşünülen diğer oyuncular Johnny Depp ile Harrison Ford olmuştur. Oyuncu kadrosundaki en büyük değişim ise Victor Ziegler ve Marion Nathanson karakterleri için yaşanmıştır. Bu iki karakteri ilk başta Harvey Keitel ve Jennifer Jason Leigh canlandırmıştır. Ancak çekimlerin beklenenden uzaması sonucu iki oyuncu da başka projelerde çalışma anlaşması olduğu için çekimlere devam edememiş ve onların çekimleri filmden çıkarılmıştır. Aynı sahneler daha sonra karakterlere hayat veren Sydney Pollack ve Marie Richardson ile tekrar çekilmiştir.

Eyes Wide Shut ile Kubrick’in Diğer Filmleri Arasındaki Bağ

Stanley Kubrick’in son filmi özelliğini taşıyan Eyes With Shut, aynı zamanda ünlü yönetmenin diğer 4  filmleri ile bağlantılıdır. Bunlardan ilki Bill Harford’un iptal ettiği hastasının ismidir. Muayenesini iptal ettiği hastanın ismi Kaminsky’dir. Aynı zamanda Kaminsky, 2001: A Space Odyssey filminde HAL 9000 tarafından öldürülen uykudaki astronotlardan birinin ismidir. İkinci bağ Harford çiftinin kaldığı otel odasının numarasında ortaya çıkar. Kaldıkları oda otelin C koridorunun 114 numaralı odasıdır. İngilizce olarak C-Room 114’dir, kısalatması ise CRM 114’dir. Bu CRM-114 kodu yönetmenin 1964 yılı Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb isimli filminde bombanın üzerinde yazar ve aynı zamanda yönetmenin 1971 yılı yapımı A Clockwork Orange filminde Alex’e verilen ilacın ismidir. Bir diğer bağlantı Eyes Wide Shut’ın ikonikleşmiş maskesinde yer alır. Filmde Bill’in dairesine döndüğünde karısının yanında gördüğü maske yönetmenin 1975 yapımı filmi Barry Lyndon’da yer alan maskedir. Kubrick’in filmlerine yapılan son gönderme ise Bill’in bu maskeyi görmeden önce dairede gözünü gezdirdiği sahnede yer alır. Bu sahnede kamera köşede duran filmlerin üzerinden geçer ve bu filmler Stanley Kubrick’in filmlerinin DVD’leridir ve en üstte 1987 yılı yapımı Full Metal Jacket durmaktadır.

Kubrick’in sinemaya son sözü; Fuck

1999 yapımı Stanley Kubrick’in son filmi olma özelliğine sahip,  erotizmin en iyi anlatıldığı filmlerden olan Eyes With Shut’un sonunda şöyle bir diyalog geçmektedir; Alice: ‘I do love you and you know there is something very important we need to do as soon as possible.’ (seni gerçekten seviyorum ve biliyorsun bizim bir an önce yapmamız gereken çok önemli bir şey var), Bill: ‘What’s that?’ (ne o?), Alice: ‘Fuck’ (sevişmek). Usta yönetmen Kubrick’in sinemaya son sözü ‘Fuck’ olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: