Şarkı hikayeleri; Drunk in Rio (Hole, Kurt Cobain)

90’lı yılların ikonik çifti; Kurt Cobain ve Courtney Love’ın izlerini taşıyan, kaybolmuş bir şarkıdan bahsediyoruz. Drunk in Rio…

Nirvana’nın solisti ve gitaristi Kurt Cobain ile Hole’ün solisti Courtney Love arasındaki aşk, yıllarca Punk simasının kült ikilisi  Sid ve Nacy’den (Sid Vicious ve Nancy Spungen) sonra gelen en ikonik hikayelerden biri oldu. Ne kadar Courtney Love 90’larda ve günümüzde o kadar sevilmese de Punk ruhunu en doğal şekilde yansıtan özgür bir kadın. Bu yazımızda ise pek bilinmeyen, tarihe karışmak üzere olan Drunk in Rio şarkısının hikayesini sizlerle paylaşacağız.

Drunk in Rio, “Closing Time” , “It’s Closing Soon” adları ile de bilinir. Daha çok sahnede Drunk in Rio ismiyle çalının şarkının isminin kaynağının sebebi; grup elamanlarının parçayı kaydederken şarhoş olmasıdır. Şarkının kökeni resmi bilgi eksikliğinden dolayı tam olarak bilinmez. Fakat bilinen ilk tarih olarak Brazilya’nın Rio De Janeiro kentinde BMG Ariola Ltda Stüdyosunda 21 Ocak 1993 yılında kaydedildi.

Parçanın kaydında üç isim yer alır. Gitar ve vokalde Courtney Love, davulda Patty Schemel, bas gitar ve geri vokalde Nirvana’nın gitaristi/vokali aynı zamanda Courtney Love’ın eşi Kurt Cobain vardır.

Şarkının hikayesi ise bir ilişkinin acı sonunu anlatır. ‘Closing Time’ (kapanış zamanı) ismi ise buna ithafendir. Enstrümantal bölüm ise tam bir punk şarkısı olmakla birlikte tamamen doğaçlamadır. Sözlerin çoğu anlaşılmaz ve belli bir ritim de yoktur. Geri vokal ise önemli bir yere sahiptir. Ayrıca şarkıyı dinlerken arkadan Kurt’un sesini duymak oldukça mutluluk verici.

Hole’ün 2. Stüdyo albümü Live Through This (1994) için Kurt Cobain da Courtney Love ile birlikte bir şeyler karalamıştır. Çoğu zaman Love gitar çalıp vokal yaparken, Patty Schemel davul çalmış. Kurt Cobain ise geri vokal yaparak bas çalmıştır. Kurt, boş zamanlarında Hole’ün “Miss World”, “Softer, Softest,” “She Walks on Me” şarkılarına bas çalarak eşlik etmiştir. Aynı zamanda bu süreçte Nirvana, In Utero (1993) albümünü kaydetmiştir.

Herhangi bir albümde bulunmayan şarkı, 1994 yılında Hole grubunun Chicago’daki ‘Live at The Metro’ konserinde çalınmıştır. Courtney Love’ın şarkıyı söylediği zamanki yüz ifadesi ise Kurt’a olan sevgisinin ve özleminin adeta bir göstergesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: