Şarkı Hikayeleri; Wonderwall (Oasis)

Oasis’in Wonderwall’u

90’lı yılların en bilinen rock gruplarından olan Oasis’in hayranı olmayanlar bile bilir kült şarkısı; Wonderwall’ı. Birbirleri ile hiç anlaşamayan Liam ve Noel Gallagher kardeşler tarafından 1991 yılında kurulan grup henüz ortada bir albümleri yokken bile kendilerini The Beatles’la eş değer görebiliyordu.

 1994 yılına gelindiğinde ise ‘Definitely Maybe’ albümü ile dünya müzik listelerini sallamayı başardılar. 90’ların ortalarında ise artık herkes Oasis’ten bahsetmeye başlamıştı. Bridpop ve rock şarkıları yapan grupta Psychedelic Rock esintileri görmek mümkün. Definitely Maybe albümünde ‘Rock ‘n’ Roll Star’ ve ‘Live Forever’da enstrümantal ezgiler şarkının anlamlı sözlerine eşlik ediyor.

Gelelim grubun en büyük başarısı Wonderwall’a. Grup Definitely Maybe yayınlandıktan bir yıl sonra ardından (What’s the Story) Morning Glory? Adlı stüdyo albümünü yayınlamıştı. Wonderwall parçasını da bünyesinde barındıran albüm İngiltere ve Amerika olmak üzere birçok ülkenin müzik listelerinde üst sıralarda yer aldı. Noel Gallagher tarafından yazılan şarkı, ismini The Beatles’in gitaristi George Harrison’un 1968 yılında çıkardığı solo albümü Wonderwall Music’den alıyor. Aynı zamanda George Harrison 1968 yılında çekilen Wonderwall filminin de müziklerini yapmıştır. The Beatles’ı her şeyin başlangıcı ve sonu olarak gören grup kariyerleri boyunca her zaman onları örnek aldılar.

Yıllarca şarkının Noel Gallagher’in eski eşi, o zamanki kız arkadaşı  Meg Mathews için yazıldığı söylendi. Ama Noel bir röportajında  ‘Medya çoğu zaman kendi kafasına göre anlam yüklüyor. Bu bazen seni senden kurtarmaya gelen hayali bir arkadaşa ithafen yazıldı.’ diyor.

Wonderwall’ın bu kadar sevilmesine rağmen grubun solisti Liam şarkıdan nefret ediyor. Hatta bir röportajında Amerika’da ‘siz Wonderwall bey misiniz?’ diye soranların olduğunu ve bu durumun çok sinirini bozduğunu belirtiyor.

Şarkının kapağında başta Liam olması bekleniyordu. Fakat sete son dakika yetişen Noel bunun olmasına ‘Bu bir aşk şarkısı. Kapağına bizim oğlanı koymayacaksınız değil mi’ diyerek engel olmuştur.

Aradan ne kadar zaman geçse de etkisini asla yitirmeyecek bu şarkının hikayesini sizler için yazdık. Umarım okurken keyif almışsınızdır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: