psychedelic rock

60’lı ve 70’li Yılların Hakimi; Psychedelic Rock

Psychedelic Rock

The Beatles, Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Pink Floyd, Rolling Stones ve The Who gibi müzik tarihinin akışını değiştiren gruplar hangi türden etkilendi dersiniz? Tabi ki hayal gücünün sınırlarını zorlayan ve düşünceleri bu dünyadan uzaklaştıran; psychedelic (saykodelik) rock.

Psychedelic rock, 1960’lı yıllar ile birlikte hayatımıza girdi. 1969 yılında düzenlenen Woodstock Festivali ile de en üst noktaya ulaştı. 60’lı yıllarda en parlak dönemlerini yaşayan psychedelic rock, eski etkisini yitirmiş olsa da hala belli bir kitleye müzik yapan sanatçılar yetiştiriyor.

The Chocolate Watchband Live At The Acid Test

Her şey 1966’da yayınlanan  Beatles albümü Revolver ile başladı. Beatles’in albümünün ardından aynı yıl  Kaliforniya’dan da psychedelic rock etkisini müzisyenler üzerinde göstermeye başladı. Bunun için The Beach Boys’a ve hatta grubun en meşhur üyesi Brian Wilson’a teşekkür ederiz. Bu süreç boyunca başta Amerika ve İngiltere olmak üzere psychedelic rock, birçok ülkede etkisini göstermeye devam etti. Tabi ki bizim ülkemizi de es geçmedi. Erkin Koray, birçok alanda olduğu gibi o dönemde  Psychedelic Rock türünü de en iyi işleyen sanatçılarımızdan biri olmuştur.

 Enstrümantal olarak belirli ritimlere ve ezgilere bağlı kalmaya, farklı ses efektlerine yer veren Psychdelic Rock’a daha çok batılı olmayan enstrümanlar eşlik ediyor. Elektro gitar, sitar, tabla, theremin, bunlardan bazıları. Sözlerini felsefeden alması ile birlikte şarkılarında uzun enstrümantal bölümlere yer veriyor. Aynı zamanda Psychedelic Rock, LSD’nin üç temel etkisini çağrıştırıyor: duyarsızlaşma , dechronicization ve dinamizasyon. LSD etkisindeki sanatçılar ise dünyevi hislerden uzaklaşarak birçok başarılı esere imza atmıştır. Bu duruma Pink Floyd’un eski üyesi Syd Barret’i örnek verebiliriz. Yakın dostları ve çevresindeki insanların Syd için söyledikleri ise bu dünyadan düşünceleri olmadığı ve beyninin adeta bambaşka çalıştığı yönündedir. Aynı zamanda Syd Barret’e şizofreni teşhisi konulması söylenenleri desteklemekte.

Psyhdelic Rock’un meydana gelmesinde o dönemde yaygın olarak kullanılan LSD (asit) adlı uyuşturucu çok büyük rol oynamıştır. Aynı zamanda hippilerin etkisi de göz ardı edilemez.

60’LI VE 70’Lİ YILLARIN BAŞARILI PSYCHEDELİC ROCK SANATÇILARI VE ŞARKILARI

Erkin Koray, Bir Eylül Akşamı (1962)

Erkin Koray’ın 1962 yılında çıkardığı ilk 45’liğinin A yüzü şarkısı olan ‘Bir Eylül Akşamı’ başarılı bir  Psychedelic Rock eser olmakla birlikte ilk Türkçe kaydedilmiş Rock’n’Roll şarkısı. Aynı zamanda 4 yıl aradan sonra Rolling Stones’un çıkardığı ‘Paint It Black’ şarkısı ile Erkin Koray’ın eseri ile oldukça benzer.

The Beatles, Tomorrow Never Know (1966)

 Dünyadaki Psychedelic Rock akımının öncülerinden biri kabul edilen Beatles’ın ‘Revolver’ albümündeki ‘Tomorrow Never Knows’ parçası kullanılan ses efektleri ile zamanının en iyi şarkılarından biri.

The Byrds, Eight Miles High (1966)

Şarkı, Amerikalı Rock grubu The Byrds’ün İngiltere’ye olan uçuşunu anlatıyor. ‘sekiz mil yüksekte’ ise buna ithafen.

The Chambers Brothers, Time Has Come Today (1966)

Amerikalı psychedelic rock grubu  the Chambers Brothers’ın hit şarkısı olan ‘Time Has Come Today’ 1966 yılında Willie & Joe Chambers tarafından yazıldı.

Çarpılan bir “kene-tock” sesi üreten iki inek çanının sırayla vurulması da dahil olmak üzere çeşitli başka efektler kullanıldı.

The Zombies, Time of the Season (1967)

İngiliz rock grubu tarafından bir şarkı Zombiler , onların 1968 albümünde de yer Odessey ve Oracle . Klavye oyuncusu Rod Argent tarafından yazıldı ve Ağustos 1967’de Abbey Road Studios’ta kaydedildi.

Led Zepplin, Dazed ve Confused (1967)

Led Zeppelin’in kült şarkısı Dazed ve Confused, 1967 yılında Jimi Page’inde üyesi olduğu Yardbirds grubundan  Jake Holmes tarafından yazıldı. Jimi Page’in yeni grubu Led Zepplin’in ilk albümünde yer alan şarkı, kötü bir asit deneyimini anlattığı düşünülsede  Jake Holmes parçanın bir sevgiliye ithafen olduğunu savunuyor.

The Who, Armenia City in the Sky (1967)

İngiliz rock grubu The Who’nun The Who Sell Out’da yayınlana şarkısının en önemli özelliği, grup üyeleri tarafından yazılmamış tek şarkı olması. Şarkı, grubun arkadaşı Speedy Keen tarafından yazılmıştır.

The Doors, The End (1967)

Amerikalı rock grubu The Doors’un 1967 yılında yayınlanan 12 dakikalık şarkısı, The End Jim Morrison’a göre sadece basit bir veda.

Steppenwolf, Magic Carpet Ride (1968)

Magic Carpet Ride, Kanadalı – Amerikan hard rock grubu Steppenwolf’un şarkısı ilk olarak 1968’de The Second albümünde yayınlandı. Psychedelic rock şarkısı olan Magic Carpet Ride uzun süre listelerde üst sıralarda kaldı.

Jimi Hendrix Experience, Third Stone From The Sun (1967)

 Jimi Hendrix’in enstrümantal ağırlıklı eseri, Hendrix’in bilim kurguya ne kadar meraklı olduğunu gösteriyor. Güneşin 3. Taşı anlamına gelen şarkı güneş sistemindeki dünyayı temsil ediyor. Aynı zamana şarkı The Dreamers filminde de kullanıldı.

Jefferson Airplane, White Rabbit (1967)

Jefferson Airplane’in ilk bestelerinden olan şarkı grubun  Surrealistic Pillow (1967) albümünün bir parçasıdır. Alice Harikalar Diyarında’dan esinlene şarkı Grace Slick tarafından yazılıp bestelenmiştir.

Pink Floyd, Astronomy Domine (1967)

Pink Floyd’un ilk albümü The Piper at the Gates of Dawn’da bulunan şarkı, grubun kurucu üyesi Syd Barret tarafından yazılmıştır. The Piper at the Gates of Dawn, grubun ilk albümü olmakla birlikte Syd Barret’in çalışmalarında yer aldığı tek albümdür. Şarkı, uzaydan ve gezegenlerden psychedelic ezgilerle bahseder.

The Rolling Stones, She’s a Rainbow (1967)

The Rolling Stones grubunun, Their Satanic Majesties Request albümüne ait She’s a Rainbow parçası; grubun ‘en güzel ve en karakteristik olmayan şarkısı’ olarak adlandırılır.

The 13th Floor Elevators, You’re Gonna Miss Me (1968)

60’ların özgür ruhunu yansıtan şarkı  Roky Erickson tarafından yazılmıştır. Garaj rock kültüründen etkilenen şarkı  The Psychedelic Sounds of the 13th Floor Elevators albümünün giriş parçasıdır.

David Bowie, Moonage Daydream (1972)

Moonage Daydream, 1971 yılında David Bowie tarafından yazıldı. İlk olarak Arnold Corns adında kısa ömürlü bir grubun albümünde yer alan parça daha sonra David Bowie’nin kült şarkılarından biri haline geldi. Şarkı, David Bowie’nin yarattığı  Dünya’yı kurtaracak biseksüel bir uzaylı kaya süperstarı Ziggy Stardust karakterini anlatıyor.

Pink Floyd, Shine On You Crazy Diamond (1975)

Syd Barret anısına kaydedilen albümün 9 bölümlük bir kompozisyon çalışması olan Shine On You Crazy Diamond, 1975 yılında kaydedildi. Şarkının en özel tarafı ise kayıt sırasında Syd Barret’in stüdyoya gelmesi ve diğer grup üyelerinin başta onu tanıyamaması. Hatta Roger Water bir süre sonra Syd’i tanıyınca göz yaşlarına hakim olamamıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: