Requıem for a Dream (2000) Hakkında

Bir Darren Aronofsky filmi olan Requiem for a Dream, uyuşturucunun insanı ölmekten beter ettiği gerçeğinin harika bir örneği.

2000 yapımı film, uyuşturucu etkisindeki 4 insanın hayatını konu alıyor. Umut dolu girdikleri yolda hayal kırıklıkları ile çıkan bu 4 insanın hikayeleri ise, bağımlılıkların hayatlarımızı hangi noktaya taşıyabileceğini gösteriyor. Pi (1998), The Fountain (2006), The Wrestler (2008) ve beş dalda Oscar adayı gösterilen Black Swan (2010) ile sinemada önemli bir yere sahip başarılı yönetmen Darren Aronofsky ikinci uzun metraj filmi olan Requiem for a Dream’i 2000 yılında çekildi. Hubert Selby Jr.’ın aynı isimli romanından uyarlanan filmin senaryosunu da Aronofsky ile birlikte yazarın kendisi kaleme aldı. Filmin izleyiciyi gerim gerim geren müziği ise Clint Mansell tarafından bestelendi. Zaman içerisinde kült mertebesine erişen psikolojik dram filmi, özellikle gençler tarafından mutlaka izlenmeli.

Konusu

Requiem For a Dream uyuşturucu bağımlısı 4 insanın hayatını anlatıyor. Sara Goldfarb, Tv bağımlısı dul bir kadındır. Oğlu Harry ise kız arkadaşı Marion ve uyuşturucu dağıtıcısı Tyrone’la takılan madde bağımlısı bir gençtir. Sara’nın en büyük hayali hayranı olduğu Tv programına kırmızı elbisesini giyerek çıkmaktır. Bir gün soluksuz takip ettiği Tv programından bir davetiye alır. Programa katılacağını öğrenmesi onu çok mutlu eder. Fakat zayıflaması gerekmektedir ve bunun için sağlıksız yollara başvurur. Harry ise kız arkadaşı Marion ile daha mutlu bir hayat yaşamak için ortağı Tyrone ile uyuşturucu satmaya başlar. Başta her şey çok güzeldir. Harry ve Marion birlikte bir tasarım stüdyosu açmayı düşünür. Fakat işler umulduğu gibi yolunda gitmez. Artık eskisi gibi para kazanamayan Harry ve Tyrone mal bulmak için yola koyulurlar.

Aynı zamanda üçünün de bağımlılıkları artmaya başlar ve bir süre sonra dayanamaz hale gelirler. Bu süreçte zayıflamak için uyuşturucu ilaçlar alan Sara bedensel sağlığı ile birlikte ruhsal sağlığını da yitirir. Bir zamanlar hayalleri ve umutları olan bu 4 insan zaman içinde her şeylerini kaybedeceklerdir.

Bir hüzün bombardımanı olan Requiem for a Dream gerçeklerin bütün acımasızlığıyla anlatıldığı çarpıcı bir eser.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: