Rock’n’Roll’un Hakim Olduğu Bir Aksiyon;Streets of Fire ( 1984)

Onu döneminin diğer aksiyon filmlerinden ayıran bir özelliği var; Rock’n’Roll. Walter Hill yönetmenliğinde çekilmiş bu kült filmi (Streets of Fire) sizler için inceledik.

Görsel olarak, ” Ateş Sokakları ”, 1950’lerin siyah deriden etkilenen yeni dalgaların birçoğu ” Wild One ” ve ” Blade Runner ” arasında bir yerde yatıyor . Kasvetli gece, hafifçe fütüristik bir güzelliğe sahip çürüyen kentsel ortamlarda yarış. Kentsel romantizm, yükselmiş pistlerin altındaki bir sokakta çamur birikintilerine ve çatışmalara yansıyan neon tabelalara yöneliyor. Bay Hill mükemmel bir stilist ve görsel efektlerle anlatısal salaklığı arasındaki boşluk sizi ağlatmak için yeterli. ”

New York Times

Streets of Fire 

 Konusu

Genç bir Rock’n’Roll sanatçısı olan Ellen Aim, kariyerinde başarıyla ilerlerken bombacıların (motorlu bir çete) başı Raven Shaddock tarafından kaçırılır. O sırada şehre dönmüş olan Ellen’in eski sevgilisi Tom Cody’nin de kız kardeşi  Rave sayesinde olaydan haberi olur. Tom, eski sevgilisini bombacıların elinden kurtarmak için Ellen’in yeni sevgilisi aynı zamanda menajeri olan Billy Fish’den para alır. Fakat bu tehlikeli görevi para için değil hala Ellen’e olan aşkı için kabul eder. Tom Cody bu tehlikeli operasyonda yalnız kalmayacaktır. Önceden asker olan McCoy de Tom ile birlikte hareket eder. McCoy’un, silah ve motorlu taşıtlar kullanmadaki yeteneği Tom’un oldukça işine yarayacaktır. Bu süreçte Tom ve McCoy arasında samimi bir dostluk gelişir. Aynı zamanda akıllı ama bir o kadar da sinir bozucu olan Fish’de ekibin bir parçası haline gelir. Ellen Aim bir şekilde bombacıların elinden kurtarılır. Fakat Raven’in Ellen’i bırakmak gibi bir niyeti yoktur.

Zaman içinde ikili (Tom ve Ellen) tekrar bir araya gelir. Ama ne yazık ki aralarındaki aşk onları bir arada tutmaya yetmez.

Yönetmen: Walter Hill

Oyuncular: Michael Paré, Diane Lane, Willem Dafoe

Ülke: ABD

Tür: Aksiyon, müzikal

İnceleme

 1984 yılında Walter Hill yönetmenliğinde çekilen Streets of Fire (Ateş  Sokakları), döneminin en başarılı aksiyon filmlerinden biridir. Rock’n’Roll ruhunun yansıtılmaya çalışıldığı eser oldukça başarılı. Streets of Fire, 80’li yılların Glam Rock abartısını ve gösterişini bizlere etkileyici bir şekilde yansıtıyor. Ama Ellen karakterinde  1950’lerdeki gibi kostümlerin tercih edilmesi temaya pek uygun olmamış diyebiliriz.

Kurgu yeteri kadar başarılı . Fakat kurgudan daha iyi bir şey varsa o da karakterlerin gelişimidir. Bir filmi asıl iyi yapan faktör karakter gelişimidir. Filmdeki karakter gelişimini göz önünde bulundurduğumuzda başrolümüz Tom Cody’nin başta para için sevdiği kişiyi kurtarmayı kabul ettiğini fakat daha sonra bunun paradan çok daha önemli bir mesele olduğunu fark edişini görüyoruz. Tom, başlangıçta aşkına sadık biri olsa da filmin sonunda realist tarafı ağır basıyor. Ellen’e geldiğimizde ise ne kadar hikayenin çoğu Ellen’ın çevresinde dönse de o kadar güçlü bir karakter olduğunu söyleyemeyiz. McCoy ise şahsen hikayenin en güçlü karakteri. Öncelikle orijinal bir karakter, feminen değil fakat güçlü kadını sembolize ediyor. Aynı zamanda başta umursamaz biriyken hikayenin sonlarına doğru dostluğa değer veren biri haline dönüşmesi ise onu bu kadar çok sevmemizin diğer bir sebebi. Billy Fish için ise sevilen bir karakter diyemeyiz. Fakat rolünü en iyi oynayanlardan biri. Billy, filmde; sevimsiz, kibirli ve görgüsüz biri olarak karşımıza çıkıyor. Hikaye boyunca bu özelliklerinden hiçbir şey kaybetmiyor. Fakat yine de zaman içinde daha realist ve hoşgörülü birine dönüşüyor diyebiliriz. Kötü karakterimiz Raven Shaddock’a gelecek olursak, karizmatik bir şahsiyet yaratılmaya çalışılmış. Şahsen kötü karakterimiz karizmatik bir suçlu görünümden oldukça uzak. Tabi ki her ABD yapımı filmde olduğu gibi siyahi, gözü kara, dürüst polis memuru da hikayenin vazgeçilmezlerinden biri.

Filmin en başarılı sahnesi Raven Shaddock ve motorcu çetesinin Tom Cody’i almak için geldiği sahne diyebiliriz. Raven ve Cody arasındaki dövüş sahnesi biraz abartılmış ama yine de dönemine göre oldukça iyi. Ellen ve Cody arasındaki aşkın ise birçoğumuzda sahte hissi uyandıracağını düşünüyorum. Yine de umarım filmi izlediğinizde benimle aynı fikirde olmazsınız.

Filmi klasik bir aksiyon filminden ayıran en önemli unsur ise kesinlikle soundtrack’inin ve kullanılan müziklerin çok iyi olması. Aynı zamanda konser sahneleri de bir o kadar keyifli.

Kısacası bünyesinde Michael Paré, Diane Lane, Willem Dafoe gibi başarılı oyuncular barındıran yapım, döneminin aksiyon filmlerinden bir adım ilerde. Aynı zamanda kamera arkasında Walter Hill gibi bir ustanın bulunması ise Streets of Fire’yı izlenmeye değer bir boyuta taşıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: