bağımsız sinema

Bağımsız (Indie) sinema nedir?

Bağımsız Sinema

Teknik anlamda bağımsız sinema yönetmen, senarist veya oyuncuların; yapımcı şirket veya herhangi bir dış etkenin yaptırımlarına maruz kalmadığı, ekonomik açıdan var olan dünya sinema endüstri çarkının dışında kalabilmeyi başarmış, içerik ve bütçe açısından bağımsız olan filmleri genelleyen bir kavramdır.

Bağımsız (Indie) film; büyük maddi başarı gütmeksizin, oyuncuların ve yönetmenin özveri ile bir konuyu emek emek işledikleri film türüdür. Bağımsız filmler büyük bütçeli filmlere nazaran daha düşük bütçe ile ve küçük prodüksiyonlarla çekilir. Bağımsız sinema;  yönetmen, senarist ve oyuncuların yapımcı şirket veya herhangi bir dış etkenin baskısı altında kalmayan sanatın özgür bir şekilde işlenmesini sağlayan alandır. Ekonomik açıdan var olan sinema endüstrisinin dışında kalmayı başarabilmiş filmler, yıllardır sinema severler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Gişe başarısı gütmeyen bağımsız filmler, büyük sinema solanları yerine daha çok grindhouse adı verilen bağımsız salonlarda gösterime girerler. Çoğu zaman süresiz olarak vizyona giren bağımsız filmler aynı salonda yıllarca gösterimde kalabilir.

Bağımsız Sinema tarihi

Bağımsız sinema anlayışı ilk olarak 1908 yılında Thomas Edison’ın büyük film yapım ve dağıtım şirketleri ile bir araya gelerek oluşturduğu ‘Edison Yatırım Ortaklığı’ adlı kuruluşa tepki olarak doğdu. Doğu kıyısında sinema endüstrisini elinde tutan Edison’un baskısı altında kalmak istemeyen sinemacılar, Hollywood’a giderek bağımsız sinemanın temellerini atmışlardır.

Zaman içinde Hollywood’ta küçük kapsamlı yeni bir yapım şirketi kurulur. Bu sistem kısa sürede “Edison Yatırım Ortaklığı”na karşı etkili bir alternatif olur. 1930’ların ortasında bu sistemi kullanan şirketler arasında; 20th Century Fox, Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount Pictures, RKO Pictures, ve Warner Bros’ vardır. Bu şirketleri takip eden Columbia Pictures, United Artists, and Universal Studios da endüstride yerini alır.

Bütün olaylar seyrederken Amerika’nın ilk bağımsız film şirketi United Artists, 5 Şubat 1919 yılında  Mary Pickford, Charles Chaplin, Douglas Fairbanks ve D. W. Griffith tarafından kuruldu. 1941 yılında ise bağımsız film yapımcılarının haklarının korunması için United Artists şirketi, Charlie Chaplin, Walt Disney Orson Welles, Samuel Goldwyn, David O. Selznick başta olmak üzere bir grup sinemacının da üyesi olduğu Bağımsız Film Yapımcıları Topluluğu’nu kurdu.

Günümüzde Bağımsız Sinema

Günümüzde bağımsız sinema, belirli bir izleyici kitlesine hitap ederek varlığını sürdürmektedir. Artık film çekmek için gerekli olan ekipmanların uygun fiyatlı olması bağımsız film yapımcılarının büyük film şirketlerine olan ihtiyacını azaltmıştır. Günümüzde küçük film şirketlerinin bile büyük bütçeli filmler kalitesinde eserler ortaya koyması bağımsız film üreticilerinin işini kolaylaştırmıştır.

Bağımsız sinemanın günümüzde hala etkisini yitirmemiş olmasının diğer bir sebebi ise film festivalleridir.  Özellikle Robert Redford’un öncülüğünde başlatılan Sundance Film Festivali bağımsız sinemacıların filmlerini gösterebileceği bir platform olmuştur. Sundance’in yanı sıra Avrupa Bağımsız Film Festivali, NYC Bağımsız Film Festivali BFI Film Festival gibi pek çok festivalde binlerce farklı bağımsız film stüdyolarında çekilen filmler izleyicilerle buluşmaktadır. Ülkemizde de 2002 senesinden bu yana İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, bağımsız filmleri Türk izleyicisiyle buluşturmaktadır.

Bağımsız Sinemaya Yön Veren İsim; John Cassavetes

Bağımsız sinema kavramı 1900’lü yılların başında ortaya çıksa da bağımsız sinemayı büyük noktalara getiren biridir John Cassavetes. Yönetmenin “Shadows” adlı ilk filmini çekme hikayesi ise bir o kadar ilginçtir. Cassavetes konuk olduğu bir radyo programı sırasında boş rolünü üstlendiği “Edge of the City” filmi hakkında konuşurken filmin yönetmeni Martin Ritt’ten daha iyi bir iş çıkarabileceğini söyler. Maddi olanaklarının çok kısıtlı olmasına rağmen herhangi bir büyük stüdyoya başvurmamıştır. Onun yerine programa katılan herkesten 1$ istemiştir. Şaşırtıcı bir şekilde 2000$ kadar radyo programından para almıştır.  Aynı zamanda arkadaşlarından da yardım almış ve 40.000$ bütçe ile bağımsız sinema tarihini değiştirecek bir işe imza atmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: