volver- Pedro Almodóvar

Bir Pedro Almodóvar filmi; Volver (Dönüş)

Normal olmayanın normalleştirildiği bu dünyada, acımasız düzene en iyi eleştiriyi yapacak kişi Pedro Almodóvar’dan başkası olamazdı. Hayatın acı gerçeklerini yüzümüze vuran Volver (Dönüş) adeta vicdanlarımızı sorgulamamızı sağlıyor. Usta yönetmen Pedro Almodóvar’ın en sevilen filmlerinden olan Volver (Dönüş) mutlaka izlenilmesi gereken bir eser.

Volver konusu

Raimunda , işsiz kocası  ve 14 yaşındaki kızı ile yaşayan genç ve güzel bir kadındır. Mücadeleci ve çalışkan bir ruha sahip olan Raimunda’nın çocukluğundan beri herkesten sakladığı bir sırrı vardır. Raimunda’nın ablası Sole ise utangaç ve cesaretsiz bir kişiliğe sahiptir. Ve sürekli bazı olayları kafasında kurarak yaşar. Paula onların halasıdır. Tüm aile üyelerinin doğduğu yer olan La Mancha adlı kasabada yaşamaktadır.

Bir gün Raimunda işten eve döndüğü zaman korkunç bir manzara ile karşılaşır. Kızı, babasını ona tecavüz etmeye çalıştığı için öldürmüştür. Yaşadığı korkunç olaya karşı Raimunda soğukkanlılığını koruyarak cesedi ortadan kaldırma işlemlerine başlar. Bu süre zarfında en sevdiği teyzesi Paula ölmüştür. Cenazeye katılmaz ve Sole tek başına gitmek zorunda kalır.

Cenaze işleri ile de kuzenleri Agustina ilgilenmektedir. Paula teyzenin ölümünden sonra köyde bir dedikodu yayılır. Raimunda ve Sole’nin yıllar önce yangında ölen annelerinin hayaleti cenazede ve cenazenin çok öncesinde de görülmüştür. Bu duruma başta Raimunda inanmaz. Fakat saf ve çaresiz olan Sole annesinin hayaletine inanır ve onunla birlikte yaşamaya başlar. Gerçekler ise çok sonra ortaya çıkacaktır.

Aradan zaman geçer. Raimunda, bir şekilde cesedi ortadan kaldır. Bu süreçte ise bir lokantanın işletmeciliğini yapmaktadır. Zor şartlar altında hayatına devam etmeye çalışan Raimunda’nın yakasını sorunlar bir türlü bırakmaz. Kanser olduğunu öğrenen Agustina, kendi annesine ne olduğunu öğrenmek için Raimunda’dan annesinin hayaleti (Irene) ile konuşmasını ister. Bütün bu dedikoduları saçma bulan Raimunda,  Agustina’yı ciddiye almaz. Fakat bir süre sonra annesi ile karşı karşıya gelmek durumunda kalır. İşte o zaman hayalet yalanı ile birlikte bütün sırlar ve yalanlar su üstüne çıkar.

Volver İnceleme

 Bir Pedro Almodóvar filmi olan Volver (Dönüş)  bütün yönleri ile  hayatın acımasız gerçeklerini yüzümüze vuruyor.  Kırmızı gibi canlı renklere oldukça yer veren film her sahnesi ile bir Pedro Almodóvar eseri olduğunu kanıtlıyor. Filmin normal olmayanı normalleştirmeye yönelik kurgusu ise oldukça yıkıcı. Tecavüz, cinayet, ölüm gibi gerçekçi fakat bir o kadar da insanın kanını donduran olayları usta yönetmen Almodóvar oldukça başarılı bir şekilde hikayeye işlemiş.

Filmi izlerken aslında böyle korkunç olayların bize ne kadar da yakın olduğunu fark ediyoruz. Bu durum ne kadar ürpertici olsa da gerçeklerden kaçmak imkansız. Aynı zamanda filmdeki karakterler sanki içimizden biri gibi; samimi ve doğal. Bu samimiyet ise izleyicinin adeta empati duygusuna hizmet ediyor. Film boyunca karakterlerle birlikte yaşıyor gibisiniz. Hikayenin bir parçası haline geliyorsunuz . Normal olmayanı normalleştirmesine rağmen usta yönetmen, seyirciye asıl insanlık mesajını bu noktada veriyor. Filmde yaşanan vahşetten ve canilikten o kadar nefret ediyorsunuz ki bunu yapan insanlara karşı mideniz bulanıyor. Volver, doğal ve gerçekçi hikayesi ile kendinizi ve vicdanınızı sorguluyor.

Almodóvar, sizi o kadar hikayeye bağlıyor ki gerçek olması imkansız olayların bile varlığını bir süreliğine kabulleniyorsunuz.

Karakterler ise bir o kadar doğal ve samimi. Başrolde güzelliği ile baş döndüren Penélope Cruz yer alıyor. Raimunda karakterine hayat veren Penélope Cruz, oldukça çalışkan, güçlü ve her şeye rağmen yaşama tutunan bu genç kadını çok iyi oynuyor. Raimunda’nın ablası Sole’yi Lola Dueñas canlandırıyor. Sole karakteri; çekingen, hayata karşı yeteri kadar güçlü duramayan ve bazı zamanlar kafasında kuran bir kişiliğe sahip. Anne Irene (Carmen Maura); büyük zorlukları atlatmış, yalanlara bağımlı yaşayan bir karakter olmasına rağmen oldukça sıcakkanlı. Şahsen filmde en iyi iş çıkaran oyuncu için Blanca Portillo (Agustina) diyebilirim. Duygu yoğunluklarını kameraya ustalıkla yansıtabilmiş.

Kısacası Volver (Dönüş) mutlaka izlenmesi gereken bir dram filmi. İşlenen konuların acımasızlığına rağmen film süresince çok fazla gerilmiyorsunuz. Volver, kaliteli oyuncu kadrosu ve usta yönetmen Pedro Almodóvar’ın imzasıyla kült bir film mertebesine yerleşiyor.

Orijinal İsmi: Volver

Vizyon Tarihi: 3 Kasım 2006

Süre: 121dk

Tür: Dram , Komedi , Suç

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Senarist: Pedro Almodóvar

Yapımı: 2006 – İspanya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: