wish you were here

‘Wish You Were Here’ albümü (Pink Floyd) hikayesi

Syd Barret’e ithafen; Wish You Were Here

Pink Floyd’un Syd Barret’a özlem dolu seslenişi ‘keşke burada olsaydın’

Pink Floyd’un ne zaman ‘Wish You Were Here’ şarkısını dinlesek içimize garip bir hüzün dolar. Dostluğun değerini ve özlem duygusunu bizlere kendilerinden bir parça koyarak anlattıkları ‘Wish You Were Here’ albümünün hikayesini sizler için yazdık.

Gelmiş geçmiş en başarılı rock gruplarından biri olan Pink Floyd’un, 1975 yılında kaydettikleri ‘Wish You Were Here’ albümü zamanın en duygusal ve anlamlı eserlerinden biri olarak kabul edilir. The Dark Side of the Moon’un müzik dünyasını altüst etmesinden sonra, Pink Floyd tekrardan ses getirecek bir esere daha imza attı. Bütün şarkıları Roger Waters tarafından yazılan albüm, aşırı LSD kullanımı ve psikolojik rahatsızlığından dolayı gruptan 7 yıl önce ayrılmış Syd Barret’in anısı için kaydedildi.

The Dark Side of the Moon’un başarısının ardından, Pink Floyd’da karşı beklentiler artmıştı. Bu durumdan dolayı Roger Water, Wish You Were Here’ın kayıtları sırasında herkesin gergin olduğundan bahseder. Albümün; “Have A Cigar” ve “Welcome To The Machine” şarkıları ise müzik dünyasında sanatçıya yapılan baskıları anlatan eserlerdir.

Syd’in Ziyareti

 Abbey Road Stüdyosu’nda “Shine On You Crazy Diamond” şarkısının son kaydı yapılırken beklenmedik bir olay gerçekleşti. Kel, orta yaşlı görünen, göbekli bir adam içeri girdi. Waters başta gelenin kim olduğunu anlamadı ve çevresindekilere tanıyıp tanımadıklarını sordu. Fakat Wright bunun fazla kilolu hali, traşlı başı ve kaşlarıyla Syd Barrett olduğunu fark etmişti. Henüz 29 yaşında olmasına rağmen Syd, yaşlı bir adam gibi görünüyordu. Waters ise Syd’i tanıdıktan sonra göz yaşlarına hakim olmadı. O günden sonra Pink Floyd, Syd Barret’i bir daha asla görmedi.

Albümün kapağı, Los Angeles’ta Warner Bros. stüdyosunda yapıldı. Görselde el sıkışan iki adamından birinin alevler içinde yandığını görüyoruz. Bu alevler, uyuşturucunun insan hayatını nasıl mahvettiğine ithafen bir mesaj. Aynı zamanda kapakta alevler içinde yanan adam Syd Barret’i temsil ediyor.

Shine On You Crazy Diamond I

9 bölümden Shine On You Crazy Diamond şarkısı, Pink Floyd’un Syd Barret’i kaybedişinin ardından yazılan albümün bir diğer parçası. Syd’in stüdyoyu ziyaret etmesi ise Shine On You Crazy Diamond’un kaydı sırasında gerçekleşiyor.

Hatırla genç olduğun günleri, hani güneş gibi parladığın.

Parılda çılgın elmas.

Şimdi gözlerindeki bakış, göklerdeki kara delikler gibi.

Şarkının birinci Parçasında (1-5) yer alan bu sözler; Syd’in LSD kullanımından önceki yaşamında ne kadar hayat dolu ve yaratıcı olduğunu anlatıyor. Wish You Were Here Albümü’nün en önemli amaçlarından biri de grubun istemeyerek de olsa Syd Barret’ten kopmasının bir özrü niteliğinde.

Welcome to Machine

Şarkının sözleri, düzene ayak uydurmamak adına kendini müziğe adamış bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Yıllar sonra müzik endüstrisi altında çalışması için baskı altında bırakılan sanatçının hisleri şarkıda en doğal haliyle bizlere aktarılıyor. Okula gitme isteğini bizlerden alan şarkı, düzene ve kabullenişe bir haykırış niteliğinde.

Bir gitar satın aldın kendine, cezalandırmak için anneni

Ve sevmedin okulu,

Ve kimsenin budalası olmadığını,

Bu yüzden hoşgeldin makineye.

Have a Cigar

Albümün bir diğer parçası olan Have a Cigar, o dönemin müzik endüstrisine karşı yapılan bir eleştiri.  Şarkı, Dark Side of the Moon’dan sonra bir kitle yaratan Pink Floyd’da, daha fazla üretmesi için baskı yapan yapımcıları anlatıyor. Aynı zamanda şarkının başvokalliğini folk sanatçısı Roy Harper yapmıştır.

Biz Şok olduk.

Haberini aldık satışın.

Bir albüm çıkarmalısın,

Borçlusun bunu insanlara.

Çok mutluyuz zor da olsa ses getirmiş olmaktan.

Şarkının bu sözleri, The Dark Side of the Moon’dan sonra grubun üstündeki artan baskıyı anlatıyor.

Shine On You Crazy Diamond II

Kimse bilmiyor nerede olduğunu, yakında mı uzakta mı olduğunu.

Parılda çılgın elmas.

Şarkının ikinci Parçasında (6-9) yer alan bu sözler ise; Syd’den yıllardır haber alınamamasından dolayı Floyd’un onun için olan endişesini anlatıyor. Aynı zamanda Shine On You Crazy Diamond’un kaydının sonunda Syd Barret’in stüdyoyu ziyaret etmesi ise şarkının derinliğini arttırıyor.

Wish You Were Here

Şarkı, Gilmour’un 12 telli akustik gitarından uzak bir akor ilerlemesi ile başlar. Uzaktan gelen sese ikinci gitar eşlik etmeye başladığında şarkı anlam kazanır. Şarkının girişindeki uzaktan gelen gitar sesi ise Syd Barret’in artık aralarında olmamasına ithafendir.

How I wish, how I wish you were here.

(burda olmanı ne çok isterdim)

We’re just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,

(biz sadece balık kabında yüzen iki kayıp ruhuz, yıllar boyunca)

(Running over the same old ground)

(hep aynı yüzeyde koşan)

Sözleri ise Syd Barret’in kaybettiği eski mutlu hayatını ve Pink Floyd’un ona duyduğu özlemi anlatır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: