motörhead

Şarkı Hikayeleri; Ace of Spades (Motörhead)

Heavy metalin öncülerinden kabul edilen gelmiş geçmiş en büyük Rock’n’Roll grubunu Motörhead’in marşından bahsediyoruz; Ace Of Spades

Motörhead’in hikayesi

İngiliz heavy metal grubu Motörhead, 1975 yılında grubun basçısı, vokali ve tek sabit üyesi Lemmy Kilmister tarafından kuruldu. En önemli işlerinden biri olan Hawkwind’de çalarken uyuşturucu bulundurmaktan dolayı içeri alınan Lemmy, daha sonra gruptan kovuldu. Ve bu durum ona kendi grubunu kurma fikrini aşıladı. Henüz heavy metal ruhu yeni yeni oluşurken Rock dünyasına yeni bir soluk getirdi, Lemmy. İlk metal gruplarından Black Sabbath’ın vokali Ozzy Osbourne, “Bana ilk metal grubu kim, diye soruyorlar. Lemmy ve Black Sabbath ama ben Lemmy ve Motörhead derim. “ diyor. Heavy metalin öncülerinden Motörhead için Lemmy 70’lerin ortalarında bir röportajında, Rock’n’Roll grubu olduklarını söylemişti. Fakat grup yine de punk ve metal simasında her zaman önemli yere sahip olmuştur.

Grubun gitaristleri ve davulcuları zaman içinde çoğu kez değişti. 1982 yılında  Eddie Clarke gruptan ayrıldı ve yerine çok kısa bir süreliğine Brain Robertson geldi. Daha sonra Lemmy’nin ölümüne kadar grupta gitar çalacak olan Phil Campbell 1984’de kadroya dahil oldu. Michael Burston gruptan ayrıldığı tarih 1995’e kadar Motörhead çift gitaristle devam ettikten sonra Phil Campbell tek başına çaldı. Grubun davulcu geçmişinden bahsetmek gerekirse; grupta Lucas Fox baterist olarak çalmaya başladı, ardından Phil Taylor ve Pete Gill davul çaldı ve 1992 senesinde gruba dahil olan Mikkey Dee, Motörhead dağılana kadar grupta davulculuk yaptı. Kemik üçlü olarak da en son Lemmy, Phil, Mikkey kaldı.

Motörhead, 40 yıllık bir kariyer boyunca 22 stüdyo albümü, 10 canlı kayıt, 12 derleme albümü ve beş EP yayınladı. Grubun en başarılı dönemi ise 1977-1982 yılları arası kabul edilir. Motörhead, Overkill, Bomber, On Parole ve Ace of Spades gibi kült parçalarını bu yıllar içinde çıkaran grup adını müzik tarihine altın harflerle yazdı.

Gelelim Motörhead’in marşı, Ace of Spades’e

Grup, Motörhead (1977), Overkill (1979), Bomber (1979) efsane haline gelmiş albümlerden sonra; 1980 yılında 4. Stüdyo albümünü Ace of Spades’i çıkarıyor.

Albümle aynı adı taşıyan ilk parça Ace of Spades zaman içinde Motörhead’in marşı haline geldi. Şarkı Lemmy’nin bas girişiyle başlıyor. Trash metal esintileri taşıyan şarkı, 80’lerin metal ruhunun oluşmasında büyük ilham kaynağı oluyor.

‘Maça Ası’ anlamına gelen Ace of Spades’in sözleri adeta Lemmy’nin kumara olan düşkünlüğünün bir göstergesi niteliğinde. Küçük yaşlarından beri kumar oynamaya seven Lemmy’nin adı bile buradan geliyor. Asıl adı Ian Fraiser Kilmister olan Lemmy, kumara olan düşkünlüğünden dolayı sürekli arkadaşlarından borç para istediği için “lemmy (lend me) a quid till friday” çevresinde Lemmy olarak çağırılıyor. Ve daha sonra takma adını sahne ismi olarak kullanmaya başlıyor.

Hikayeyi biraz süslüyor olabilir, ancak Lemmy bu şarkıyı 90 mil / saat hızla ilerleyen bir transit minibüsün arkasına yazdığını iddia etti.

Şarkının bu sözleri ise Lemmy’nin hayatı bir kumar olarak gördüğünü düşüncesini bizlere aşılıyor.

You know I’m born to lose, and gambling’s for fools

(Biliyorsun kaybetmek için doğdum, ve kumar oynamak aptallara göredir.)

But that’s the way I like it baby, I don’t wanna live forever

(Ama bu onu sevme şeklim bebeğim, sonsuza kadar yaşamak istemiyorum.)

Yıllar İçinde Kült Mertebesine Ulaşan Şarkı;

Şarkı İngiltere Bekarlar Tablosunda 13 hafta geçirdi ve başlangıçta ilk çıkışında 15 numaraya ulaştı. Ocak 2016’da hafta ortası noktasında 9 numaraya ulaştı ve resmi Cuma grafiğinde , Aralık 2015’te başbakan Lemmy’nin ölümü ve ardından grubun dağıtılmasının ardından 13 numaraya ulaştı . Ocak 2016 itibarıyla 208.830 dijital kopya sattı.  9 Ocak 2016 tarihinde İngiltere Rock & Metal Singles ve Albüm Listelerinin zirvesine ulaştı .

Aynı zamanda Mayıs 2019’da, 1000 Poker online poker sitesi PokerStars’ın yaptığı bir ankette “Ace of Spades” adlı en popüler poker temalı şarkı seçildi . Şarkının Lady Gaga’nın diğer finalisti ” Poker Face ” i “sadece kazanmakla kalmayıp ezdiğini” bildiriyor .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: