En İyi Örümcek Adam Hangisi?

Mahallemizin dostu Örümcek Adam’ı tanırsınız. Sempatik, komik, eğlenceli bir o kadar gerçek hayatında yani Peter Parker olarak çekingen, ezik liseli bir gençtir. Bir gün okul gezisinde Peter ve arkadaşlarına gösterilen genetik olarak değiştirilmiş örümceklerden bir tanesi Peter’ı ısırır. Bu ısırma Peter’ın DNA’sına etki eder ve kısa zamanda Peter olağanüstü yetenekler kazanmaya başlar. Bir örümceğin kuvvetinin ve esnekliğinin yanı sıra örümcek hisleri yeteneğini de elde etmiştir. Ve o günden sonra bu yeteneğini kullanmaya başlar. Geçmişten günümüze Peter Parker’ı canlandıran oyuncular: Tobey Maguire, Andrew Garfield ve Tom Holland’dır.

1) Tobey Maguire

İlk seri, başrolde Tobey Maguire ile Columbia Pictures şirketi tarafından ”Spider-Man” (2002), ”Spider-Man 2” (2004) ve ”Spider-Man 3” (2007) olmak üzere üç film çekildi. Birçok insan Örümcek Adam’ı bu filmler sayesinde tanıdı. Peki Tobey Magurie nasıl bir Peter Parker’dı.

Öncelikle diğer filmlerin aksine Peter gerçekten de popüler bir liseli değil de daha ezik bir genç olduğunu en iyi bu filimde anlıyoruz. Ama filmler çekilirken 27 yaşında olmasından da anlaşılacağı gibi Tobey’in pek liseli gibi göründüğünü düşünmüyorum. Kostüm olarak incelediğimiz zaman pek çok insan harika olduğunu düşünse de gösterilen bu kostümü kendisinin dikmesi bize pek inandırıcı gelmiyor.

Ayrıca serideki Örümcek Adam’ın çizgi romanda anlatılan Örümcek Adam ile pek uyuştuğunu yani tam yansıtıldığını düşünmüyorum. Tobey’nin bu kadar sevilmesinin sebebi (Venom etkisindeki danslarına rağmen) daha öncede belirtiğim gibi ilk Örümcek Adam olması.

Peter’ın venom etkisindeki dansı: https://www.youtube.com/watch?v=nVmXsBNfwHY

2) Andrew Garfield

Başrolünde Andrew Garfield ile Sony Pictures şirketi tarafından “The Amazing Spiderman (2012)”ve “The Amazing Spiderman (2014)” olmak üzere iki film çekildi. İlk film vizyona girdiğinde benim aşırı ama Tobey Maguarie fanlarının normal bulduğu tepkiler yağdı.

Öncelikle yeni çekilen serinin ilk filminde, Peter Parker’ın Örümcek Adam’a nasıl dönüştüğü yeni bir bakış açısı ile anlatıldı. Filmin hikâyesi oluşturulurken klasik The Amazing Spider-Man çizgi romanlarından esinlenildi. Filmdeki kostümünün The Amazing Spider-Man çizgi romanındaki gibi daha karanlık bir tonda olmasından da anlıyoruz. Seriye gelen tepkilerin birçoğu haklı olsa da geri kalanın haksız olduğunu düşünüyorum. Bu serideki Peter Parker bildiğimiz ezik ve nerd stereotipinden kesinlikle farklı. Daha havalı daha kendini koruyan daha girişken biri ama maalasef bu özellikler bizi Peter Parker karakterinden uzaklaştırıyor. O yüzden Andrew Garfield’da bu en önemli konuda sınıfta kalıyor.

Serideki en iyi şeyin MJ ile ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Tabi bu filimde MJ değil Gwen Stacy (Emma Stone) olarak yer alıyor. İlişkilerinin tartışmaya açık olmayan bir şekilde uyumlu olduğunu gerçeği çok bariz. Filmde Andrew’in Tobey’den daha liseli göründüğünü düşünüyorum. Ama garip bir şekilde Andrew Garfield filimde oynarken 29, Tobey Maguirie 27 yaşındaydı. Her şeyi topladığımız zaman yine de aradığımız Örümcek Adam’ı bulamıyoruz.

3) Tom Holland

Başrolünde Tom Holland’ın oynadığı Sonny Pictures ve MCU (Marvel Cinematic Universe) ile “Spiderman: Homecoming (2017)” ve “Spiderman:Far From Home (2019)” çekildi. Öncelikle kendi solo filmlerinin dışında bir çok filimde oynadı. İlk olarak “Captain America Civil War (2016)”da gördük onu. Daha sonra “Avengers: İnfinity   War (2018)” ve “Avengers: End Game (2019)” gibi MCU için çok önemli filmlerde de yer aldı.

Tom Holland’ın çizgi romanlardaki ve görmek isteyeceğimiz Peter Parker olduğunu düşünüyorum. İlk olarak kesinlikle liseli bir genç olduğuna inanıyorsunuz. Filmde popüler bir çocuk değil ama ezik bir çocuk da değil, tam ortada. Kostüm olarak inanılmaz bir kostümü var çünkü ona kostümü Iron Man veriyor. Diğer filmlerdeki gibi kostümü kendisinin diktiği iddia edilmiyor. Galiba bunun artık inandırıcı olmadığını fark ettiler.

Homecoming’de bir sahnede kendi kendine diktiği kostümü görüyoruz ve bu bize aşırı inandırıcı geliyor çünkü kostüm aşırı amatörce görünüyor. Ayrıca Iron Man ile olan ilişkileri de ona olan sempatimizi arttırıyor. Diğer kahramanlara olan hayranlığı ise Peter Parker karakterine bir artı daha da ekliyor. Arkadaş ilişkileri, MJ (Zendaya) ile olan ilişkisi (her ne kadar Andrew Garfield’ın ki gibi olmasa da) filmlerde iyi verilmiş. Yani bizce en iyi Örümcek Adam Tom Holland. Sizce hangisi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: