tim burton

Tim Burton ve Johnny Depp’in ortak çalışmaları.

Hollywood’un en sevilen ikilisi Johnny Depp ve Tim Burton. Onlar sadece iyi anlaşan bir yönetmen ve bir oyuncu değiller. Aynı zamanda yıllardır sıkı dostlar. Tim Burton’ın fantastik karakterlerine hayat veren Johnny Depp’in filmlerini sizler için derledik.

Filmlerinde genellikle sıra dışı karakterlerle karşımıza çıkan Tim Burton, yıllardır korku sinemasının usta isimlerinden biri. Korku sinemasına çok küçük yaşlardan beri ilgisi olan Burton, en çok da Vincent Price’ı örnek almıştır. 13 yaşında çektiği “The Island of Doctor Agor” ilk filmi olarak bilinir. Burton, okulda “Stalk of the Celery Monster” ve “King of Octopus” adında iki kısa film daha çekti. Sinema eğitiminden sonra animatör çırağı olarak Disney stüdyolarında çalışmaya başladı. “Beetlejuice” (1988) , “Edward Scissorhands” (1990) ve “Nightmare Before Christmas“(1993) gibi filmleri ile evrensel platformda üne kavuşmuştu. Burton film kariyerine üçü de “Best Animated Feature Film” dalında Oscar’a aday gösterilen; “Big Fish“(2003), “Charlie and the Chocolate Factory(2005) ve Corpse Bride(2005) ile devam etti. Film yapımlarına ek olarak “The Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories” adında, hayatın dışındaki karakterlerden oluşan bir de kitap yazdı.

Filmlerinde gotik, sıra dışı karakterlere yer veren usta yönetmenin en çok çalışmayı sevdiği isimlerden birinin Johnny Depp olduğu gözle görünür bir gerçek. Birbirini çok seven ikilinin arasında her zaman dostluk olmuştur.  Ayrıca Tim Burton’ın oğlunun vaftiz babası Johnny Depp’tir. İlk olarak 1990 yılında Edward Scissorhands (Makas Eller) filmi ile bir araya gelen ikili ilerleyen yıllarda birlikte çok daha güzel başarılara imza atacaktır. Aynı zamanda Edward Scissorhands filmi, Johnny Depp’in şöhrete kavuşmasını sağlayan ilk filmleridir.

Bizde sizler için Tim Burton yönetmenliğindeki en sevilen Johnny Depp filmlerini derledik.

Edward Scissorhands (Makas Eller), 1990

Hikaye, Edward Scissorhands yaratan mucidin ölmesinden dolayı Edward’ı bulan sevimli Avon çalışanı Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle başlar. Eskiden normal bir insan olan Edward, mucidi tarafından makas elleri olan bir canlıya dönüştürülmüştür. Peg Boggs’in yaşadığı kasabada Edward’ı tuhaf karşılasalar da bir süre sonra yetenekli elleri sayesinde sevilmeye başlandı. Bununla birlikte Kim sayesinde ‘aşk’ ile tanışacak olan Edward’ı zor günler beklemekteydi.

Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini gotik hikayelerin ustası Tim Burton yapmıştır. Aynı zamanda Johnny Depp ve Tim Burton’un ilk çalışması olan kült film izleyicinin beğenisini kazanmıştır.

Yönetmen Tim Burton

Oyuncular: Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest

Ülke ABD

Sleepy Hollow (Hayalet Süvari), 1999

Ichabod Crane, kendini düzeni sağlamaya adamış esrarengiz bir adamdır. Bir süre sonra Sleepy Hollow adlı esrarengiz cinayetlerin yaşandığı kasabaya olayları açığa kavuşturmak için görev icabı gider. Cinayetlerin hepsi soğukkanlı bir şekilde kurbanların başı kesilerek işlenmektedir. Katilin hayalet bir süvari olduğuna inanan bölge halkı korku dolu bir çıkmazın içindedir.

Tim Burton yönetmenliğinde çekilen filmin baş rolünde Johnny Depp vardır.

Yönetmen Tim Burton

Oyuncular: Johnny Depp, Christina Ricci, Christopher Walken

Ülke Almanya, ABD

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi), 2007

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yapan,  güzel bir karısı olan mutlu bir adamdır. Fakat bir gün haksız yere hapse atılır ve sürgüne gönderilir. Karısını çok seven Todd, sürgünde kaldığı süre boyunca ondan mutlu hayatını çalanlardan intikam alma planları kurar. Yıllar sonra geri döndüğünde ise onu hala sevgiyle bekleyen biri; Bayan Lovett vardır.

Suçluyu bulmak için her türlü acımasızlığı yapmaya hazır olan Todd, Bayan Lovett’ın da yardımıyla acımazsız bir şeytana dönüşecektir. Bu süreçte kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmez.

1936 yılında oynanan bir Broadway müzikali olan Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street’ten Tim Burton tarafından sinema perdesine uyarlanmış versiyonunda Şeytan Berberi Johnny Depp canlandırırken, ona Bayan Lovett karakterinde Helena Bonham Carter eşlik etmektedir.

Yönetmen Tim Burton

Oyuncular: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman

Ülke ABD

Charlie and the Chocolate Factory (Charlie’nin Çikolata Fabrikası), 2005

Sıra dışı bir kişiliği olan Willy Wonka’nın harika bir çikolata fabrikası vardır. Kendinden sonra fabrikasını bırakacak kişiyi seçmek için bir yarışma düzenler. Yarışma sırasında katılan çocukları eğitecek aynı zamanda gelecekteki varisini seçecektir.  Fabrikanın ilerideki sahibi için 5 aday vardır. Adaylardan biri de fakir bir ailenin çocuğu olan Charlie’dir. Charlie, bu süreçte fabrika hakkında birçok bilinmezi öğrenip Willy’in dünyasında kaybolacaktır.

Tim Burton bu seref ise bir fantastik- komedi türü ile izleyenleri büyülüyor.

Yönetmen Tim Burton

Oyuncular: Brigitte Millar, Johnny Depp, Freddie Highmore

Ülke ABD, İngiltere

Alice in Wonderland (Alis Harikalar Diyarında), 2010

Hikaye, 17 yaşındaki Alice’in bir tavşanın peşinde giderken kendini bir anda harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Aslında 10 sene öncesinde de ziyaret ettiği yeri ikinci ziyaretinde hatırlamıyor bile. Harikalar diyarında Alice’i karşılayanlardan biri de görkemli şapkalarıyla tanınan Mad Hatter. Zaman kavramının farklı işlendiği Film boyunca Alice’in peşini maceralar bırakmıyor.

Eğlenceli bir fantastik-macera filmi olan Alice’in Wonderwall Johnny Depp ve Tim Burton’ı yedinci kez bir araya getiriyor.

Yönetmen Tim Burton

Oyuncular: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Matt Lucas

Ülke ABD

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: