Lanetlenmiş Bir Güzel : Medusa

Yunan mitolojisi tarih boyunca sanatın her alanını etkilemiştir. En çok etkilenen karakterlerden biri de Medusa’dır. Bazen bir filmin karakteri bazen bir resmin ilham kaynağı bazen de bir tapınağın koruyucu heykeli olmuştur Medusa. Medusa hakkında çok farklı mitolojik hikayeler anlatılmıştır. Bu kadar etkili bir figürün en bilinen hikayesine yakından bakalım.

Medusa her zaman yılan saçlı , korkunç görünüşlü bir kadın değildi. Medusa üç Gorgon kız kardeşin en küçüğü ve ölümlü olanıydı. Kız kardeşleri ile birlikte Athena’nın tapınağında yaşıyordu. Gören herkesi kıskandıran bir güzelliğe sahipti. Athena’nın kocası Poseidon, Medusa’nın güzelliğinden çok etkilendi ve Medusa’dan başka bir şey düşünemez oldu. Bir gün Poseidon güzeller güzeli Medusa’ya Athena’nın tapınağında tecavüz etti. Bunu öğrenen Athena çok hiddetlendi. Tüm hırsını ise Medusa’dan çıkaracaktı. Athena, Medusa’yı lanetledi. Artık yüzü çok çirkindi ve saçlarının her bir teli yılan şeklindeydi. Medusa’nın gözlerine içine bakan herkes taşa dönüşecekti. Bütün bu cezalar Athena’yı sakinleştirmedi ve Medusa’yı Hyperborea’ya sürgüne gönderdi. Siniri geçmeyen Athena, Medusanın ölmesini istiyordu ve bunun için Perseus’tan yardım istedi. Perseus bu yardımı geri çevirmedi ve kılıcıyla Medusa’nın kafasını bedeninden ayırdı. Medusa, Poseidon’ın çocuklarına hamileydi. Medusa’nın boğazı kesildiği anda çocukları Pegasus ve Chrsyar doğdu.

Antik yunan ve Roma dönemlerinde birçok yerde Medusa tasvirlerini görürüz. Medusa hem bir koruyucu olarak algılandığından hem de korkutucu bir yanı olduğundan defalarca görselleştirilmiştir.

En bilinen Medusa tasvirlerinden biri de ressam Caravaggio’ya aitir. Caravaggio bu çizimi yaparken kendi yüzünü çizmiş ve böylece Medusa’nın taşa çeviren bakışlarından kurtulmuştur.

Türkiye’de önemli Medusa heykellerinden biri de Didim’de Apollon Tapınağı‘nın girişinde bulunmaktadır.

Diğer önemli bir Medusa heykeli ise Türkiye’nin en önemli Müzelerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı‘ndadır. Yerebatan Sarnıcı‘nda iki sütun altına kaide olarak kullanılan biri ters biri yan duran Medusa başları vardır. Bir açıklamaya göre Yerebatan Sarnıcı‘nda kullanılan her şey geri dönüşüm malzemesiydi ve her şey ihtiyaç doğrultusunda kullanılmıştı. Yani Medusa başları o sütunların altına sadece doğru ebatlarda olduğu için oturtulmuştu. Başka bir açıklamada ise caddenin karşısına büyük Ayasofya‘yı inşa ettiren ve koyu bir Hristiyan olan I. Justinianus putperestliğe tamamen karşıydı. Medusayı yani putperestliğin sembolünü sütunların altına koydurarak putperestliği yerin altına gömmek istemişti. Bir efsaneye göre Medusa’nın kesilmiş başı hala Yerebatan Sarnıcı‘nda saklanmaktadır.

Medusa efsanesi popüler kültürü de fazlasıyla etkilemiştir.

Rihanna bir fotoğraf çekimi için Medusa olmuştur.

Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı filminde Uma Thurman, Medusa karakterini canlandırmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: