mondo shockumentary

Mondo Shockumentary film nedir? En iyi mondo filmler.

Mondo (Shockumentary) film; insanların tabularını yıkan, görsel deneyimin sınırlarını zorlayan, zaten oldukça rahatsız edici olan istismar sinemasının daha da rahatsız edici duruma geldiği alt türdür. Her alt türde olduğu gibi Mondo filmlerin amacı da ilgi çekmek ve daha çok izlenmektir. Klasik sinemadan farklı olarak Mondo filmler izleyicinin dikkatini çekmek için oldukça rahatsız edici ve korkutucu sahnelerin yer aldığı eserlerdir.Linç, idam, intihar, katledilen insan ve hayvanlar, kopan, ezilen uzuv ve kafalar, cinsel istismar, can çekişirken yenilen hayvanlar, ameliyat, trafik kazası, otopsi ile kült ritüellerde vücudun maruz kaldıklarını kabul edilebilir kılan görüntüler Mondo filmlerin vazgeçilmez unsurlarıdır.

Mondo filmler Pseudo-Documentary ile bağdaştırılabilir. Pseudo-Documentary; gerçek olmayan olayların kurgulanarak belgesel şeklinde ekrana yansıtılmasıdır. Pseudo-Documentary’nin de asıl amacı Mondo filmlerde de olduğu gibi dikkat çekmektir. Hatta zaman içinde seyirci sahte belgeselin büyüsüne kapılarak o olayı gerçek sanmaya bile başlayabilir. Pseudo-Documentary daha çok Amerika’da;  LSD, sigara, seks, trafik ve diğer bir çok konuda korkutarak eğitmek amacıyla çekilen ve daha sonradan Classroom Scare Films olarak adlandırılacak filmlerdir.

Mondo filmlerin milatı olarak 1962 yapımı Paolo Cavara, Gualtiero Jacopetti ve Franco Prosperi yönetmenliğindeki Mondo Cane kabul edilir.  Mondo Cane (Bir Köpeğin Dünyası), geçmişi 20. yüzyılın ilk yarısına uzanan ve genellikle kabile/yamyam yaşantısı ile ilgili kurgusal yapıda olan Cannibal Film’lere benzer. Gişede çok önemli başarılar elde eden Mondo Cane, Pseudo-Documentary metodu ile eklenilen ses efektleri ve görüntüleri ile yıllarca birçok yapımcıya ilham kaynağı olmuştur.

Kısacası 1960’lı yıllar itibari ile sinema dünyasında yer edinen Mondo filmler; Pseudo-Documentary ile harmanlanarak insan psikolojisinin sınırlarını zorlayan sahnelere yer vermiş istismar filmleridir. Farklı düşüncelere yoğunlaşmak isterseniz ve ruh halinizin bunu kaldırabileceğini düşünüyorsanız sizin için önerdiğimiz  Mondo filmlere bir göz atmalısınız.

Mondo Cane (1962) – Paolo Cavara, Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi

Mondo Cane, sinema dünyasında Mondo alt türünün başlangıcı olarak kabul edilir. İstismar sinemasının en uç noktalarından biri olan Mondo Cane’nin yapımcılığını Paolo Cavara, Gualtiero Jacopetti ve Franco Prosperi üstleniyor. Film, insanoğlunun acımasız hallerini ve hayvanların gördüğü şiddeti konu ediniyor. Pseudo-Documentary türünün bir parçası olan eser yarı belgesel tarzı ile insan psikolojisini derinden etkiliyor.

Faces of Death (1978) – John Alan Schwartz

Faces of Death, içinde gerçek ölümleri ve ölüleri barındırması ile istismar sinemasının en uç noktalarından biridir diyebiliriz. Gerçeklerin anlatıldığı bu kanlı film herhangi bir korku filmi gibi değil. Aynı zamanda Faces of Death ağır içeriği gerekçesiyle 40’tan fazla ülkede yasaklanmış durumda. Eğer ruh sağlığınızın bu filmi kaldıramayacağını düşünüyorsanız izlemekten kaçınmanızı öneririm.

 

Mondo New York (1988) – Harvey Keith

Film, New York’ta hayatı gece kulüplerinde geçen genç bir kadının hikayesini anlatıyor. New York’un acımasız sokaklarında farklı kişiler tarafından savunulan fikirlerin ortasında yaşayan insanların dramatik hayatı Mondo New York adlı 1988 yapımı eserde acımasız bir şekilde göz önüne seriliyor.

Cannibal Holocaust (1980) – Ruggero Deodato

Cannibal Holocaust, Gerçek yamyamları aramak için Güney Afrika’ya giden belgesel ekibinden haber alınamaması üzere onları aramaya giden kurtarma ekibinin başından geçen korkunç olayları anlatan bir Mondo  filmdir.

Zamanının dehşet uyandıran eserlerinden biri olan Canninbal Holocaust’un  içerdiği şiddet, tecavüz, ölüm, işkence görüntülerinin yanı sıra bu görüntülerin snuff olup olmadığı da uzun süre tartışılmıştır. Aynı zamanda dehşet uyandıran bu kanlı film 60 ülkede yasaklanmıştır.

Shocking Asia (1981) – Rolf Olsen

Shocking Asia, içerdiği şiddet görüntüleri ile Asya kültüründen bizlere  Mondo türünde harika bir film kazandırıyor. İstismar sinemasının sınırları zorlayan filmlerinden olan Shocking Asia kurgusu ile oldukça dikkat çekici. Sevilen filmin yönetmenliği ise Rolf Olsen’e ait.

Faces of Gore (1999) – Todd Tjersland

Mondo filmler arasında izlenmesi en zor olan Faces of Gore adeta insanın tahammül sınırlarını zorluyor. Trafik kazaları, cinayetler, cesetler, intiharlar gibi korkunç unsurları barındıran film 37 ülkede yasaklanmış durumda. Eserin yönetmenliği ise Todd Tjersland’a ait.

Go, go, go, go worl! (1964) – Marco Vicario

Bu belgesel genellikle dünyadaki farklı kültürdeki insanların yaşam tarzlarını inceliyor. Filmin yönetmenliğini ise Marco Vicario üstleniyor.

Not: Mondo filmler hakkında yeteri bilgi bulunmadığı için eklediğim videolarda aksaklık olabilir. Lütfen kusurumuza bakmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: