foo fighters

Foo Fighters grubu nasıl kuruldu? İsminin hikayesi nedir?

En yakın dostunu kaybettikten sonra 1 yıl boyunca hayata küsen Dave Grohl, hayatını müziğe adamaya karar verir. Ve daha sonra bir Rock’n’Roll efsanesi doğacaktır; Foo Fighters…

Yıllardır sanat için çalışıp, hiç durmadan üreten rock grubu Foo Fighter; 1995 yılında Dave Grohl’un önderliğinde kuruldu. Grup; grunge, punk, rock türlerinde müzik yapıyor. Sizler için Foo Fighters’ın hikayesini ve isminin anlamını yazdık.

Nasıl Kuruldu?

Nirvana’nın gitaristi ve vokali Kurt Cobain’ın trajik intiharından sonra, grubun davulcusu Dave Grohl hayata küsmüş ve müziği bırakmıştı. Fakat aradan geçen 1 yılın ardından Kurt’un hatıraları adına sanat dünyasına tekrar döndü. Hayatını müziğe adamaya karar veren Grohl, 1995 yılında Foo Fighters adında bir punk rock grubu kurdu.

Grubun ilk demosu ” Foo Fighters”ın bütün parçalarının enstrümanlarını kendisi çaldı ve kaydetti. İlk albümün yayınlanmasından sonra beklenmedik bir başarı elde eden Dave Grohl, konserlerde bütün enstrümanları tek başına çalamayacağı için grubun diğer elemanlarını aramaya başladı.

İlk önce Nirvana’nın basçısı  Krist Novoselic‘e gitti. Fakat Kurt’un ölümünden sonra Krist’in bir daha çalacak gücü yoktu. Daha sonra Grohl, Seattle’lı bir grup olan  Sunny Day Real Estate‘in basçısı  Nate Mendel ve yine aynı grubun bateristi Wiliam Goldsmith ile anlaştı. Grubun 2. gitaristi olarak da Nirvana’da birlikte çaldıkları Pat Smeat de kadroya katıldı. Daha sonra ise Pat Smear yerini Franz Stahl’a, 1997’den sonra William Goldsmith yerini Taylor Hawkins‘e bırakmıştır. Aynı zamanda Franz Stahl’ın yerine gitarist olarak Chris Shiflett gelmiştirr. Ve böylece kemik kadro yıllar içinde şekillenmiştir.

1995’den günümüze kadar 9 stüdyo albümüne imza atan grup, başarıları da beraberinde getirmiştir. Aynı zmanda son üç albümünde müzik kalitesindeki değişiklik ile grammy kazanmıştır. Grup, 2011 yılında piyasaya çıkardığı Wasting Light albümü ile En İyi Rock Albümü dahil 4 dalda Grammy ödülü almıştır. Foo Fighters’ın toplan 11 grammy ödülünün olması ise ne kadar iyi bir rock grubu olduğunun göstergesidir.

İsminin Hikayesi

Foo Fighters adında kurulan grubun isim hikayesi, 2. Dünya Savaşı zamanlarına dayanıyor. “Foo” savaş sırasında gökyüzünde gezen, ne olduğu tam olarak tanımlanamayan cisme verilen isim. “Foo Fighters” ise bunlarla savaşan birliklere deniyor.

Grubun albümleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: