Avatar: The Last Airbender En İyi Bölümleri

Avatar: The Last Airbender, ABD kaynaklı, Nickeledeon yapımlı, Emmy Ödüllü çizgi dizidir. Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementler etrafında dönen “Avatar Aang” ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Kralı’ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatmaktadır.

Bugün sizler için Avatar: The Last Airbender’ın en iyi bölümlerini seçtik. Bu listeyi hazırlarken bu kadar zorlanacağımı asla düşünmüyordum. O kadar güzel bir çizgi dizi ki her bölümünün ayrı bir yeri var. Son olarak Netflix yapımı olan Avatar: The Last Airbender filminden uzak durun. Uyarımızı verdiğimize göre listeye başlayabiliriz.

1. Avatar Roku- 1.Kitap 8.Bölüm

Aang, Kış Gün dönümünde Avatar Roku’dan mesaj almak için Ateş Tapınağı’na gitmelidir. Aang ve arkadaşları, Zuko tarafından kovalanırlar ve oraya giderken Zhao tarafından yönetilen bir Ateş Ulusu ablukası tarafından saldırıya uğrarlar. Aang tapınağa geldiğinde artık Avatar’ın müttefikleri yoktur. Koruyucu Pirler’in hepsi Aang’e saldırmaya çalışır. Pirler’den biri Aang’e yardım eder.

Bununla birlikte Aang’ın Roku ile konuşabileceği kutsal alana ulaşmasına yardımcı olur. Avatar Roku, Aang’a “Sozin’in Kuyruklu Yıldızı” hakkında bilgi verir, bu da bir yıldan kısa bir süre sonra geri döneceğini ve bu kuyruklu yıldızın Ateş Ulusuna savaşı bitirme gücü vereceğini söyler. Aang kutsal alandan ayrıldığında, Zhao ve Zuko ile karşılaşır. Aang, tapınağı yok eden Roku’nun ruhunu gösterdiğinde onları yener ve ateş ulusu topraklarından kaçar.

Bu bölümün bu kadar güzel olmasının sebeplerinden biri Aang’in Avatar Roku ile ilk defa bağlantı kurması ve gerçektende Ateş Kralı Ozai’yi yenmesinin beklediğinden çok daha fazla zor olacağını farketmesi olduğunu düşünüyorum.

2.Kuzeyin İşgali- 1.Kitap 19-20 Bölüm

Ateş Ulusu’nun kuvvetleri Kuzey Su Kabilesi’ne yaklaştıkça, liderler ve vatandaşlar, donanmaya karşı savunmanın bir yolunu bulmak için uğraşırlar. Gece çökmeye başladığında, Amiral Zhao, Iroh’un tavsiyelerine kulak vermeye ve su bükücüleri ay ışığı altında daha güçlü olduğu için saldırıyı durdurmaya karar verir. Zuko, Zhao’nun gemisinden ayrılır ve kabile Aang’ı yakalamak için kendi başına sızar. Aang, ruh dünyasına girmeye ve ay ve okyanus ruhları ile konuşmaya çalışır. Ancak, Aang’ın ruhu ruh dünyası için ayrıldıktan sonra, Zuko Aang’in bedenini kaçırmaya gelir; Katara’nın sert direnişine rağmen Zuko başarılı olur.

Zuko, Kuzey Kutbunun donma sıcaklıklarında barınak bulmak için çabalarken Sokka, Katara ve Yue onu ve Aang’ı arar. Kuzey Su Kabilesi’nde Ateş Ulusu tankları şehre sızmayı başarır. Amiral Zhao, ay ruhunu öldürür, Tui ve su bükücüler su bükme yeteneklerini kaybederler. Katara ve Yue tarafından kurtarılan Aang, kocaman bir ruha dönüşür. Iroh ve Zuko hariç tüm Ateş Ulusu silahını ve ordusunu yok eder. Bebekken Ay Ruhu’nun enerjisinin bir kısmıyla dolu olan Yue, onu canlandırmak için hayatını feda eder ve Ay ruhu olur. Zhao sualtına çekilir ve Okyanus Ruhu tarafından Ay Ruhunu öldürmek için misillemede boğulur ve onu kurtarmaya çalışırken Zuko’nun yardımını kabul etmeyi reddeder. Bölümün sonunda Ozai, Azula’ya hain amcası ve erkek kardeşini avlama görevi verir.

Bu iki bölümün savaş sahneleri gerçekten çok iyi. Bölümün en iyi sahnelerine gelirsek;

 • Zuko ile Katara’nın savaş sahnesi.
 • Amiral Zhao nun Ay ruhunu öldürdüğü sahne.
 • Yue’nun Aya dönüştüğü sahne.
 • Zuko’nun Zhao’yu kurtarmak için elini uzattığı sahne.

3.Zuko Tek Başına- 2.Kitap 7.Bölüm

Zuko, amcasından ayrıldıktan sonra, Lee adında genç bir çocuğun onunla arkadaş olduğu bir Dünya Krallık kasabasına yolculuğuna devam eder. Zuko, Azula’nın psikopatik davranışı ve kendi azmi de dahil olmak üzere çocukluğunu hatırlar. Sonunda annesinin son sözlerini ve büyükbabasının öldüğünü ve annesinin aniden kaybolduğunu hatırlar. Zuko, Lee’nin ailesini toprak ulusu askerlerine karşı savunurken, savaşın sonunda Ateş Prensi olarak kimliğini açıklar. Lee, Lee’nin ailesi ve kasaba halkı Zuko’yu kasabasından kovar.

Bu bölümde Zuko’nun karakter gelişimini çok az da olsa görüyoruz. Zuko’nun geçmişi hatırladığı sahneler, Azula’nın  sürekli Zuko ile uğraşması vesaire bize Zuko’nun karakterini daha da anlamamızı sağlıyor.

Bölümün en iyi sahnelerinden bazıları;

 • Söylediğim gibi flashback sahnelerinin hepsi çok iyi.
 • Iroh Amca’nın Zuko’ya hediye olarak aldığı, üstünde asla savaşmadan pes etme yazan kılıcı Lee’ye verme sahnesi.
 • Zuko’nun Ateş Kralı Prensi olduğunu söylediği sahne.

4.Ba Sing Se Öyküleri- 2.Kitap 15.Bölüm

Ba Sing Se’nin Öyküleri”, Ba Sing Se’deki ana karakterlerin maceralarıyla ilgili bir bölümdür. Karakterlerin kişiliklerine ve özel hayatlarına bir bakış açısı sağlar.

 • “Toph ve Katara’nın Hikayesi” – Katara ve Toph’un şehir merkezinde bir kız günü geçirler.
 • “Iroh’un Hikyesi” – Iroh, şehir dışına çıkan çeşitli fakir insanlarla etkileşime girer. Savaşta kaybettiği oğlu olan Lu-ten’in doğum gününü kutlamak için bir tepeye çıkar. Oğlunun portresinden önce diz çökmüş olan Iroh, eve dönen genç bir askerin türküleri olan “Vine’dan Yapraklar” ı gözyaşı içinde söyler.
 • “Aang’in Hikayesi” – Aang bir hayvanat bahçesine yeni bir hayvanat bahçesi inşa etmeye yardımcı olur.
 • “Sokka’nın Hikayesi” – Sokka yanlışlıkla kendini sadece kızlar için bir şiir kulübünün içinde bulur.
 • “Zuko’nun Hikayesi” – Zuko bir randevuya çıkar ve her yönü ile boğuşur.
 • “Momo’nun Hikayesi” – Momo, Appa için Ba Sing Se’ye bakar ve başarılı olur.

Bu bölümün her hikayesi harika olduğu için listemizde kesinlikle yer alıyor.

5.Kaderin Yol Ayrımı- 2.Kitap 20.Bölüm

Zuko Avatar’ı yakalamaya hazırlanır, ancak bunu yapmadan önce Azula, Dai Li’nin kontrolünü ele geçirir ve Zuko, Katara’nın yanında hapsedilir. Zuko ve Katara ortak yönlerini paylaştıklarını keşfederler. Iroh’un yardım ettiği Aang, Katara’yı serbest bırakmaya çalıştığında, Zuko’ya amcası tarafından bir sonraki eylemlerinin onu belirleyeceği yolu dikkatlice düşünmesi gerektiği söylenir. Zuko, Azula’nın Avatar’a saldırmasına yardım etmeyi seçer. Sonraki savaşta Aang, kaderini yerine getirmek için Katara’yı bırakması gerektiğini fark eder ve Avatar durumuna meditasyon yapar, ancak Azula, Avatar halinde iken yıldırımla vurur ve Avatar’ı ölümün eşiğine getirir. Katara,  Avatar Aang’ı kurtarmak için Kuzey Kutbu’nda kendisine verilen bir su şişesi kullanır. Ekip, bir asırlık direnişten sonra şimdi Ateş Ulusunun elinde olan Ba ​​Sing Se’den kaçmaya çalışır.

Bu bölümün bu kadar iyi olmasının sebeplerinden biri kesinlikle Zuko nun karakter gelişimini görüyor olmamız.

6.Sokka’nın Hocası- 3.Kitap 4.Bölüm

Sokka grubun element bükemeyen tek kişisidir. Gruba faydalılığını ve savaş çabasını artırmaya kararlı olan Sokka,  Ateş Ulusu kılıç ustası Piandao’nun öğrencisi olmak için uğraşır. İnatla, ustayı onu öğrenci olarak almaya ikna eder. Piandao, Sokka’ya resim ve kaya bahçeciliği gibi görünüşte sıkıcı görevler vererek kılıç ustasılık felsefesini öğretir. Kılıç ustası da Sokka’nın kendi kılıcını yapmasına yardım eder ve Sokka gerekli malzeme için bulduğu bir göktaşı kullanmayı seçer. Sokka, Piandao’nun saygısını kazandığında kendini yanlış tanıtmaktan utanır ve Ateş Ulusundan olmadığını açıklar. Piandao, bu gerçeğe ilk önce sinirlenir daha sonra kılıcın yollarının tüm uluslara ait olduğunu söyler. Sokka’ya veda hediyesi olarak beyaz bir lotus Pai Sho karosu verir.

7.Kumsal- 3.Kitap 5.Bölüm

Zuko, Azula, Mai ve Ty Lee Ember Adası’na tatile giderler; Bu arada, Aang ve arkadaşları, Zuko suikastçısı tarafından saldırıya uğrarlar. Zuko ve kızlar, Azula’nın flört etmeye çalıştığı ancak şiddetli mizacıyla korkutucu bir partiye katılırlar. Mai ile romantik bir ilişki sürdüren Zuko, onunla flört eden bir çocuğu gözlemler ve öfkeyle bir vazoyu kırar. Daha sonra, bir kamp ateşinin etrafında, Ty Lee kendinin sirk ucubesi olduğunu kabul eder. Mai, ebeveynlerinin duygularını her zaman bastırmasını ve düzgün hareket etmesini istediğini ve bunun her zaman başkalarına yansıtmaması gerektiğini söylediklerini bu yüzden soğuk bir kişiliği olduğunu açıklar. Zuko artık kendinden nefret ettiğini, çünkü artık doğru ile yanlış arasındaki farktan emin olmadığını söyler. Azula, annesinin bir canavar olduğunu düşündüğünü bildiğini açıklar. Grup daha sonra partiye dönüp evi dağıtırlar.

8.Avatar ve Ateş Kralı- 3.Kitap 6.Bölüm

Ayrı kaynaklar aracılığıyla, Aang ve Zuko, Avatar Roku ve Ateş Kralı Sozin’in dostluğunu öğrenirler. Sozin, Roku’ya Ateş Ulusunun evrensel refah sağlamak için tüm dünyanın kaderini kontrol etmesi gerektiğini söyler. Roku Avatar olduğu için, tüm insanlar arasındaki dengenin önemini bilir ve Sozin’e katılmadığını bildirir. Sozin daha sonra Avatar Roku’yu dinlemeyip diğer ulusları fethettiğinde, Roku Sozin’nin yanına gider ve tekrar bu çizgiyi aşan bir şey yapmaya çalışırsa onu öldürmekle tehdit eder. Roku’nun yaşadığı adanın volkanı yıllar sonra patladığında Sozin  Roku’ya yardım etmeye gelir. Roku volkanik gazlarla yere düşer ve elini Sozin’e uzatır. Sozin, Roku’nun ölmesine izin verirse dünyaya hükmedebileceğini fark eder ve Roku’yu ölüme terkeder. Roku daha sonra lavlardan dolayı ölür ve Aang olarak reenkarne edildi. Bunları öğrenen Zuko hapishane hücresindeki amcası Iroh’u görmeye gider. Iroh Zuko’ya hem Roku hem de Sozin’in büyük torunu olduğunu, içindeki sonsuz çatışmalarının sebebinin bu olduğunu söyler.

9.Kara Güneş Günü- 3.Kitap 10-11.Bölüm

Bölüm 1: İstila: Güneş tutulması gününde, önceki bölümlerde yer alan birçok müttefik Hakoda liderliğindeki Ateş Ulusunun planlı işgalini başlatmak için Takım Avatarı ile tekrar bir araya gelir. Aang sonunda Katara’ya hisler beslediği söyler ve öper. Sokka tarafından tasarlanan ve inşa edilen araç sayesinde Ateş Ulusu savunmasını atlatılır. O sırada Aang, Ateş Kralı Ozai’yi aramaktadır.

Bölüm 2: Tutulma: Tutulma başlarken Sokka, Aang ve Toph Ateş Kralı’nı arar, ama Azula onları oyalamaya çalışır. Bunu anlayan Sokka kovalamacayı durdurmaya çalışır, ancak Azula ona Suki’yi yakaladığını söyleyerek kışkırtır. Başka yerlerde, Zuko babasına karşı koyar. Ozai’ye Avatar ile güçlerini birleştireceğini söyler. Ayrılmaya başladığında Ozai, Zuko’nun annesinin sürüldüğünü söyleyerek onu durdurur. O sırada Aang, arkadaşlarıyla Batı Hava Tapınağı’na kaçar. Zuko onları çalıntı bir savaş balonunuyla takip eder.

10.Ateş Bükme Ustaları- 3.Kitap 13.Bölüm

Zuko, Aang’a nasıl ateş bükeceğini öğretmeye çalışır, ancak artık ateş gücünün önceki odağı olan öfkeye bağımlı olmadığı için güçsüz ateş büküyordu. Toph, insanların ateş bükme kaynağının, güçlü ejderhalardan geldiğini söyler. Iroh’un son ejderhayı uzun zaman önce öldürdüğü söylenir. Zuko ve Aang, Güneş Savaşçısı medeniyetinin kalıntılarına giderler. Çift, hayatta kalan bir çift ejderha olan “Üstatlarla” tanışmak için dağa kadar kutsal bir alev taşımaları gerektiğini öğrenirler. Tepeye kadar çıkmayı başaran Zuko ve Aang ejderhalar ile tanışırlar. Ejderhalar, temel ateş bükmenin, yıkım değil, bir yaşam kaynağı olduğunu açıklarlar. Hem Aang hem de Zuko eskisinden daha güçlü ve usta bir şekilde ateş bükmeye başlarlar.

11.Kaynayan Kaya- 3.Kitap 14-15.Bölüm

Bölüm 1: Sokka ve Zuko, Sokka’nın babası Hakoda’yı bulmak için Ateş Ulusu’nun en büyük hapishanesi Kaynayan Kaya’ya sızmaya çalışırlar. Bu hapishane kaynar bir gölle çevrilidir. Şans eseri hapishanede Suki’yi bulurlar. Sokka’nın muhafız kılığına girerek kaçış planı hazırlar. Bu sırada Zuko yakalanır ve müdür, Mai’nin amcası, onu tanır. Bir mahkum olan Chit Sang, kaçma planını duyup onlarla kaçmaya karar verir. Sokka’nın babası Hakoda da dahil olmak üzere yeni bir mahkum grubu hapishaneye gelir. Sokka, Zuko ve Suki onu kurtarmak için kalmaya karar verir.

Bölüm 2: Sokka, Zuko, Suki ve Chit Sang, orijinal planları başarısız olduktan sonra hapisten kaçmak için yeni bir plan oluştururlar. O sırada Mai hapishaneye gelir. Zuko’nun neden onu terk ettiğini bilmek ister. Daha sonra Sokka ve arkadaşları, kaynar su üzerinde hapishaneye erişim sağlayan gondoldan kaçmak için müdürü rehin alırlar. Gardiyanlar, müdürün emirlerine göre hattı kesmeye çalışır, ancak Mai onları gardiyanları durdurarak kurtarır. Ty Lee, Azula’nın bir bükücünün yeteneklerini geçici olarak ortadan kaldırmasına izin veren bir teknik  ile Azula yı bayıltır. O sırada Sokka, Zuko, Suki, Hakoda hapishaneden kaçmayı başarırlar.

12.Cehenneme Doğru- 3.Kitap 20.Bölüm

Azula, Kaynar Kaya’daki çocukluk arkadaşlarına ihanetiyle piskolojisi daha da kötüye gider. Ateş Kraliçesi olarak seçilen Azula taç törenine çıkacaktır. Zuko ve Katara taç giymek üzereyken Azula ile yüzleşir, ancak Azula erkek kardeşini Agni Kai’ye davet eder. Zuko, başlangıçta kız kardeşinin dengesiz saldırısına karşı hakim olmasına rağmen, Azula’nın Katara’ya fırlattığı şimşeklerin önüne atadığı içim ağır yaralanır. O sırada Aang, Ozai’yi düelloya davet eder, ancak hala Ozai’yi öldürmekistemiyordur. Toph ve Suki, Zeplin filosunu durdurmaya çalışırken Beyaz Lotus Düzeni Ba Sing Se’nin özgürlüğü için savaşır.

13.Avatar Aang- 3.Kitap 21.Bölüm

Ve tabiki de final bölümü. Bazen bize daha iyi hiçbir şey izlemediğimizi düşündürüyor. Ozai yanlışlıkla Aang’ın Avatar Durumuna girmesine neden olur. Beyaz Lotus Düzeni Ba Sing Se’yi başarıyla kurtarırken Sokka, Suki ve Toph, Ateş Ulusu saldırı donanmasındaki hava gemilerini başarıyla devre dışı bırakırlar. Katara, Azula’yı yener, onu buzda dondurur ve sonra yere zincirler. Katara daha sonra ağır yaralı  Zuko’yu canlandırmak için şifa yeteneklerini kullanır. Avatar halindeki Aang, Ozai’yi yakalar, ancak yine de onu öldürmeyi reddeder. Aang, aslan kaplumbağasından aldığı bilgiyi kullanır ve Ozai’deki doğal enerjiyi değiştirmek için eski bir bükme şekli kullanır Ozai’nin ateş bükme yeteneğini elinden alır. Zuko Ateş Ulusunun kralı olur. Bir süre sonra, “Takım Avatar” Iroh’un Ba Sing Se’deki çay dükkanında hep beraber otururlar. Hava almaya çıkan Aang ve Katara gün batımının altında kucaklaşıp öpüşürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: