Batman: Öldüren Şaka

Batman: Öldüren Şaka 1988 yılında V For VendettaWatchmenSwamp ThingMiracleman gibi kültleşmiş çizgi romanların yazarı Alan Moore tarafından yazılmış ve DC Comings tarafından yayınlanmıştır.

Kapak çizimi Brian Bolland tarafından yapılmıştır. Gelmiş geçmiş en ünlü Batman hikayelerinden biridir. Ayrıca çizgi roman dünyasına farklı bir soluk getirdiği düşünülür. Batman: Öldüren Şaka’da Joker’in ”One bad day” yani kötü bir gün felsefesi anlatılır. Batman: Öldüren Şaka, Warner Bros Animation tarafından üretilen 2016 Amerikan yetişkin animasyon süper kahraman filmidir. Filmin senaristi Brian Azzarello yönetmeni ise Sam Liu’dir.

Konusu:

Devriyedeyken, Batgirl (Barbara Gordon) bir soygunu engelleyemez ama Batman’in yardımıyla bir suçluyu durdurmayı başarır. Paris Franz; soyguncuların lideri ve güçlü bir mafya patronunun yeğeni, ona tehlikeli bir saplantı geliştirir ve mesaj göndermeye başlar. Franz, Batgirl’ü amcasının cesedini bulması için kandırdıktan sonra Batman onun güvenliğinden endişelenir ve Batgirl’ü davadan alır ve sonunda peşinde olduğu suçluları öldürmeye meyilli olacağını söyler. Öfkelenen Batgirl  fiziksel ve sözlü Batman’e saldırır ve bu sekse yol açar. Birkaç gece sonra Batgirl Batman’den özür dilemeye çalışır ancak Franz ve adamları tarafından pusuya düşürülen Batman’nin yardımına koşar. Batgirl geldiğinde ve Franz’ı yakalar ve kontrolünü kaybederek onu vahşice döver. Franz’ın artık ölmek üzere olduğunu anlayınca bırakır. Batman’in haklı olduğunu düşünen Batgirl suçla mücadeleden emekli olur.

Daha sonra, hikaye Batman ile Arkham Tımarhanesi’nden kaçan uzun zamandır düşmanı olan Joker arasındaki büyük ölçüde psikolojik bir savaş etrafında döner. Batman Arkham Tımarhanesini ve özellikle Joker’in hücresini ziyaret eder. Daha sonra Joker’e savaşlarını düşündüğünü söyler. Özellikle de nasıl sona ereceğini: İkisinden birinin birbirini öldürüleceğeni bunun er ya da geç gerçekleşebileceğini ve Joker’in bunun farkında olup olmadığını merak eder. Ancak, hücredeki adamın aslında Joker olmadığını fark eder ve Joker’in nerede olduğunu bilmek ister.

Joker, Gotham City Polis Komiseri James Gordon’u en namuslu vatandaşın “kötü bir gün” geçirdikten sonra delirebileceğini kanıtlamak için delirtmeyi amaçlar. Planının bir parçası olarak Joker, sakin bir eğlence parkının sahibini dolandırmayı başararak kontrolü ele geçirir. Ayrıca Joker’in köleleri sayesinde parkın aslında Joker’in olduğu ortaya çıkar. Yol boyunca, Joker yavaş yavaş delirmeden önceki anılarını anlatır.

Joker olacak adam bir kimya şirketinde çalışırken stand-up komedyeni olmak için işini bırakır. Ama başarılı bir komedyen olamaz. Hamile karısı Jeannie’ye destek olmak için iki suçluyu soygun için fabrikaya sokmayı kabul eder. Planlama sırasında polis, karısının elektrikli bir bebek şişe ısıtıcısının patlaması sonucunda öldüğünü söyler. Joker şoka uğrar ve plandan çekilmeye çalışır ama suçlular ona bunun basit bir iş olmadığını kafasına göre çekilemeyeceğini söyler ve bir nevi silahla tehdit ederler. Fabrikada, suçlular ona Red Hood olmak için özel bir maske ve pelerin verirler. Jokerin haberdar olmadığı bu kılık değiştirme, suçluların yakalanmamak için kullandığı bir stratejidir. İçeri girdiklerinde, beklenmedik bir güvenlik personeli ile şiddetli bir çatışma ve kovalamaca başlar. Suçlular vurulurlar. Joker Güvenlik görevlisinden kaçmayı başardığını düşünür ama Batman’i karşısında bulacağını hiç düşünmez.

Günümüzde Joker Gordon’u kaçırır, kızı Barbara’yı vurur ve felç eder. Adamları Gordon’u çırılçıplak soyup parkın ucube gösterisinde kafese tıkarlar. Gordon’ı delirtmeye çalışan Joker onu parkın gezinti trenlerinden birine zincirler. Batman Gordon’ı kurtarmak için lunaparka gelir. Gordon’ın akıl sağlığı çileye rağmen bozulmamıştır ve Batman’in , Joker’i “kitabına göre” yakalaması için Batman’a ısrar eder.

Batman eğlence evine girer ve Joker’in doğuştan deli olduğuna ve bu nedenle savaşmaya değmeyen bir şey olduğuna ikna etmeye çalışırken Joker’in tuzaklarıyla karşı karşıya kalır. Joker ,Batman’in de kötü bir günden muzdarip olduğunu ve delirdiğini iddia eder. Daha sonra Batman’in neden delirdiğini kabul etmediğini söyler.

Sonunda, Batman Joker’in izini sürer ve Joker’i yakalar. Ona böyle bitmek zorunda olmadığını onu rehabilite edebileceğini ve birbirlerini öldürmek zorunda olmadıklarını anlatmaya çalışır. Joker ona artık bunun için çok geç olduğunu söyler. Filmin sonu Joker’in aklına bir fıkra gelmesi, bunu anlatması ve ikisin de kahkahaları ile son bulur.

”Tımarhanenin birinde iki adam varmış… Ve bir gece, bir gece artık akıl hastanesinde yaşamak istemediklerine karar vermişler. Kaçmaya karar vermişler. Böylece birlikte çatıya çıkmışlar ve orada, daracık bir boşluğun ötesinde, ay ışığı altında uzanan kasabanın çatılarını görmüşler… Çatılar özgürlüğe uzanıyormuş. İlk adam hiçbir sorun yaşamadan hemen atlamış. Ama arkadaşı, arkadaşı atlamaya cesaret edememiş. Bilirsin işte… Bilirsin düşmekten korkuyormuş. Sonra ilk adamın aklına bir fikir gelmiş. Demişki: ”Hey! Benim el fenerim yanımda! Feneri binaların arasındaki boşluğa tutarım. Sen de ışık üzerinden yürüyüp yanıma gelebilirsin!” Ama ikinci adam kafasını sallamış ve demişki… ”Yoksa sen beni deli falan mı sandın? ” ”Ya ben yarı yoldayken feneri söndürüsen”                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Joker’in fıkrası

İnceleme:

Öncelikle filmin ilk sahnesinde Batgirl’ü görüyoruz. Evet Batgirl’ü görmeyi bekliyorduk ama Barbara Gordan haliyle görmek isterdik. İlk sahneden sonra Batman ile Batgirl Paris Franz adında soyguncuyu yakalamaya çalışmasını, Batgirl’ün Batman’e bir şeyler hissetiğini ve bunu ofiste çalışan bir arkadaşına anlattığını, Batman ile Batgirl’ün yatması (ki bizce bu çok alakasız çünkü Batman hakkında her şeyi bildiğimiz için aklımıza yerleştiremediğimiz yerler çok fazla var) gibi yarım saat boyunca Batman: Öldüren Şaka ile alakasız bizce çok saçma gelen bir kurgu izliyoruz.

İlk olarak Batgirl’ün bu kadar güçsüz gösterilmesini anlamlandıramıyoruz. Sanki Batgirl Batman’i gaza getirmek için bir araç olarak kullanılıyor. Zaten DC kadın-erkek konusunda bir çok tepki almıştı. Bu tepkileri reddetmelerine rağmen böyle bir kurgu seçmeleri çok mantıksız. Eğer böyle bir kurgu çekmek istiyorsanız başka bir filmde çekin. Neden Batman: Öldüren Şaka’yı harcıyorsunuz. Böyle yanlış bir yarım saat geçirdikten sonra Batman’nin Joker’i görmeye gitmesiyle film güzelleşmeye başlıyor. Bundan sonrası çizgi romanda anlatılan ile bire bir. Bir kaç eklenmiş yerler var ama kimsenin gözüne batmıyor.

Filimde Joker’in ‘kötü bir gün’ düşüncesinin çok güzel anlatıldığını düşünüyoruz. Animasyon bakımından DC’nin ne kadar iyi olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Kevin Conroy ve Mark Hamill Batman ve Joker’i bir kez daha muhteşem seslendirmişler. Son olarak filmin sonunundaki o fıkra ve Batman’in elinin Joker’e uzanışı ile bitmesi bile bu filmi kesin izlemeniz gerektiğini doğruluyor. Bizce ilk yarım saat dışında mükemmel bir film.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: