Bir Endüstriyel Tasarımı Klasiği: Ball Chair

Bir sandalye nasıl bu kadar meşhur olabilir? Uzaydan gelmiş gibi duran Ball Chair’ın hikayesine gelin yakından bakalım.

Fin tasarımcı Eero Aarnio ait olan Ball Chair’a filmlerde, dizilerde, fotoğraf çekimlerinde birçok defa rastladık.

Eero Aarnio, Ball Chair’da otururken.

Farklı bir gezegene aitmiş gibi duran bu sandalyeyi aslında Aarnio kendi evi için tasarlamıştı. 1962’de Aarnio freelance çalışmaya başlamış ve ailesi ile birlikte yeni bir eve taşınmıştı. Yeni evlerine uygun bir sandalyeye ihtiyaçları vardı ve Aarnio bir sandalye tasarlamaya karar verdi.

Aarnio birçok taslak hazırladı. Yaptığı çizimlerden sonra tasarımın basit olması gerektiğine karar verdi ve sandalye sadece bir top şeklini aldı. Sandalyenin ilk prototipini Aarnio kendi elleriyle fiberglastan yaptı.

Nancy Sinatra

Ball Chair 1966’da Köln’deki Uluslararası Mobilya Fuarı‘nda sunuldu ve Aarnio‘nun uluslararası atılımı oldu. 30 ülkeden alıcılar evlerine sandalyenin siparişini verdi. Sammy Davis Jr. ve Grace Kelly gibi ünlüler, İran’ın şahı gibi kraliyet üyeleri ilk satın alanlar arasındaydı.

Françoise Hardy

Eero Aarnio‘nun geleneksel İskandinav tarzından uzak bu modern sandalyesi, tasarım dünyasını sarsarken bunun yanında ticari bir başarı da getirdi. Estetik olarak benzer olan Bubble sandalyeye öncü oldu. Aarnio‘nun niyeti tamamen işlevsel bir ürün yaratmak olmasına rağmen adı sonsuza dek 1960’lardaki Pop Art ve uzay ateşiyle ilişkili olmasına neden oldu. Bir endüstriyel tasarımı klasiği olan Ball Chair, yeni sürümler ile birlikte toplam boyutunu artırdı ve MP3 çalar entegrasyonu da dahil olmak üzere ilginç özellikler eklendi.

Ball Chair’a biz The Prisoner dizisinde, Dazed and Confused filminde, Tim Burton’ın Mars Attacks filminde ve birçok fotoğraf çekiminde rastladık. Daha da görmeyi çok isteriz.

  • ball chair

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: