hollywood

Hollywood, Türkiye’deki Kadın Cinayetlerine Karşı Sesiz Kalmadı !

Hollywood sanatçıları Türkiye’deki kadına şiddetin engellenmesine yönelik harekete destek verdi.

Ne yazık ki dünyamızda kadına şiddet her geçen gün artmakta. Kadınlar, geri kalmış zihniyetler tarafından yargılanıyor, taciz ediliyor hatta öldürülüyorlar. Şiddetin ve acımasızlığın etkisini sürdüğü bu dünyada kadına şiddet olaylarının en çok yaşandığı ülkelerden biri de Türkiyedir. Dünya Ekonomik Forumunun Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre Türkiye cinsiyet eşitsizliğinde 144 ülke arasında 131’inci sıradadır.

Geçtiğimiz günlerde artan kadın cinayetleri ile birlikte insanlar artık seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya başladılar. O kadar acınacak bir haldeyiz ki “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” adında bir kuruluş var.

İnsanlarımızın kadın cinayetlerine ses çıkarmaya yönelik sosyal medya hareketi geçtiğimiz günlerde en büyük gündem konularından biri. oldu. Ülkemizde, kadın haklarını savunmak için başlatılan akıma #womensuportingwomen ve #istanbulsözleşmesiyaşatır etiketi ile birçok insan siyah beyaz fotoğraflarını paylaşarak dikkat çekmeye çalıştı. Ve bu akım kısa süre içinde sesini dünyaya duyurdu.

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için başlatılan akıma bir çok Hollywood sanatçısı da katıldı. Akıma siyah beyaz fotoğraf paylaşarak katılan sanatçılar arasında Emmy Rossum, Eva GreenChristina Aguilera gibi önemli isimler yer alıyor.

Akıma katılan diğer sanatçılar

View this post on Instagram

CHALLENGE ACCEPTED @clairemccarthygram @barbarabaumel • You may have seen black & white photos from the women you follow with #womensupportingwomen #womenempoweringwomen pop up in your feed recently. The origin of this movement comes from what is happening to Turkish women – to cite @auturkishculturalclub, in recent years, reports of violence against women have skyrocketed. Well over 1,000 women have been officially killed in gender-based violence since 2010. This year has been particularly difficult for Turkish women – the combined effects of social media trolling, a plummeting economy, deepening toxic masculinity, and the COVID-19 crisis have escalated an already delicate situation. Then came Pinar Gültekin, a university student who was reported missing on July 16th. She was last seen waiting for a bus in Mugla Province. When her body was exhumed, she had been beaten, strangled, and buried in a barrel. Although her killer has been identified and taken into custody, many fear that he will be released soon or receive a light sentence – which is the case for many of the men who killed these women. In honor of #pınargültekin, let’s stand against Femicides in Turkey. Turkish people wake up every day to see black & white photos of murdered women on their social media feeds, in their newspapers, and on their TV screens. In solidarity, #challengeaccepted – not one more murdered woman. #stopviolenceagainstwomen

A post shared by Eva Green Web (@evagreenweb) on

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: