karma police

Şarkı Hikayeleri, Karma Police ( Radiohead)

Yıl 1997 ve Radiohead algıları alt üst edecek bir albüm yayınlıyor; Ok Computer

1985 yılında kurulan alternatif rock grubu Radiohead , takvimler 1997’yi gösterdiğinde yıllarca akıllardan çıkmayacak bir albüm yayınladılar; Ok Computer.

Albüm; Pablo Honey ve The Bends’den sonra beklenmedik bir performans ile klasik mertebesine yerleşti. Tabi ki böyle bir eserde Thom Yorke’nin yeteneği göz ardı edilemez. Uzunçaların kült şarkısı “Karma Polis” ise Radiohead’ın felsefe ile bağının gücünü tekrardan bizlere gösteriyor. Sizler için Radiohead’in kült şarkılarından biri olan Karma Police’in hikayesini yazdık.

Karma Police

Karma Polisi; Radiohead’in felsefik ve melankolik yönünü bizlere en iyi yansıtan şarkılardan biri. Karma Police , karmaya olan inancın simgesidir. Radiohead, karmaya inanmıştır. Thom Yorke, Hiç olmazsa karma diye bir şeyin varlığının onları mutlu ettiğini söylemektedir. Eser, bizlere dünyanın basit kuralını anlatır sadece. Sebep ve sonuç. Ne eksik ne fazla. Ait olduğumuz kadarı…

Şarkıdaki “Karma Police” kavramı bizlere hak ettiğimiz kadarını veren gücü temsil eder.

“Karma önemlidir,” diye itiraf etti Yorke  Humo’ya  . “Karma gibi bir şeyin var olduğu fikri beni mutlu ediyor. Beni gülümsetiyor. ‘Karma Polis’ büyük bir firmada çalışan herkese adanmıştır. Patronlara karşı bir şarkı.”

Şarkı aynı zamanda intikam duygusunu da besliyor. Klibi izlediğiniz zaman daha iyi fark edeceksiniz.

Karma polisi
elimden geleni verdim
Bu yeterli değil Elimden
geleni verdim
Ama hala maaşlıyız


Şarkının kılibini izlediğimizde ise Jonathan Glazer‘in zekasına hayran olmamak neredeyse imkansızlaşıyor. Glazer’ın aslında  Marilyn Manson şarkısı Long Hard Road Out Of Hell  için çekeceği bu videoyu bir takım aksaklıklar nedeniyle Radiohead için çekiyor.

1997 yazında  OK Computer’ın  ilkbahar çıkışını takiben Radiohead EMI’deki “patronlarına” albümün ikinci’ı şarkısı olarak “Karma Police” i seçtiklerini söyledi. 25 Ağustos 1997’de yerine sürülen şarkı, grubun Birleşik Krallık’taki dördüncü ilk 10 hiti oldu (8. sıraya yükseldi) ve ABD listelerinde herhangi bir etki yaratan tek şarkı oldu (Alternative Rock listesinde 14. sıraya yükseldi). Asıl şarkı “Paranoid Android” de olduğu gibi, “Karma Police” müzik videosunun dünyadaki yeri, melodinin popülaritesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: