Bizi Anlatan Türkülerimizin Farklı Tarzlardaki Yorumları

Hayatımızın adeta en derinlerine sinmiş , acılarımızı namelere döktüğümüz , kültürümüzün yegane parçası olan türkülerimizin bugün sizler için yeniden yorumlanıp yepyeni bir hale getirilişini ve özünde yatan yaşanmışlıkları anlatacağız.

ASLAN YARİM ( HEY 15’lİ)

Çanakkale’de kanlı muharebe sürerken itilaf devletleri tarafından yapılan çıkartmalar nedeniyle çok fazla şehit vermekteydik. Öyle ki  İngiliz generali Aspinall-Oglander“Gelibolu’daki kanlı muharebeler, Türk ordusunun çiçeğini bitirmiştir.” ifadelerini kullanmıştır. Koskoca bir genç nesil yok olmaktaydı. Ve hatta Harbiye Nezareti askerleri birkaç günlüğüne de olsa memleket iznine göndermeye gayret etmişti. Çünkü harpte gün geçtikçe daha da artan kayıplar, nüfusun tükenmekte olduğu korkusunu doğurmuş ve savaşan askerler memleketlerine nüfusu çoğaltmak üzere gönderilmişlerdi. Aslan Yarim türküsü de artan kayıplar nedeniyle cepheye çağrılan 1315 doğumlu 15 yaşındaki gençlere yakılmış bir ağıttır. Bu ağıdı da farklı bir tarzla Özlem Tekin yorumlamıştır.

EŞEĞİ SALDIM ÇAYIRA

Yoksulluğun ve baskının had safha da olduğu 17. yüzyılda Kazak Abdal tarafından hiciv olarak yazılmış müthiş bir eserdir. Kıraç Bir Garip Aşk Bestesi albümünde bu şarkıyı kendine özgü bir şekilde yorumlamıştır.

SARI GELİN

13. Yüzyıl başlarında Abdulkadir Geylani Hazretlerinin müritlerinden Şeyh Senan, puta taptığını gördüğü bir rüya üzerine Bağdat’tan yola çıkar. Şeyh Senan, Erzurum’da gördüğü Gürcü Penek Kralı IV. David’in kızı Humar Hanım’a aşık olur. Şeyh Senan, giydiği Hint elbisesinden dolayı ”Sari Gelin” adını taktığı Humar Hanım’ın tüm isteklerine boyun eğer. Aşkı uğruna şarap içen, Kuran’ı ateşe atan ve Hıristiyan olan Senan, Humar Hanım’ın isteği üzerine domuz çobanlığına başlar. Dervişliğin en yüksek mertebesine ulaşan Şeyh Senan, Sari Gelin’e kavuşmak üzereyken domuz çobanlığını bırakarak, dervişleriyle saraydan ayrılır. Müslüman olan Humar Hanım, Şeyh Senan’ın aşkı uğruna yaptığı fedakarlıklar karşısında hatasını anlayarak, peşlerinden gider. Sarı Gelin ve Şeyh Senan’ın kavuşmaları Allahuekber dağlarında gerçekleşir. Ama bu aşkın sonu da hüsranla biter. Hikayesi bu şekilde olan Sarı Gelin türküsünü eşsiz seslerimizden biri olan Cem Adrian’dan dinleyelim.

KAĞIZMAN

Kağızman’ın civar köylerinden birinde birbirlerini delice seven iki çift varmış. Bir gün hanım hastalanmış. Ateşler içerisinde yanan hasta kadın , sevgilisinden ekşili bir nar ister. O zamanlar da yolculuk şartlarının güçlüğünden dolayı Kağızman’dan nar yetişemeden sevgilisi ölüp gider. Bu genç sevgilinin ölümü etrafta büyük üzüntü uyandırınca şairlerden biri de bu şiiri yazar.

KARAYILAN

Karayılan destanı Nazım Hikmet’e ait bir şiirdir. Gaziantep halkının Fransız işgaline karşı olan direnişini anlatmaktadır. Şiirde bahsedilen karayılan korkak , sıradan bir köylüdür. Bir gül fidanının ardından çatışmaları izlerken yakınındaki beyaz bir taşın arkasından siyah bir yılanın kafasını kaldırdığını görür. Mermilerden biri yılanın kafasını uçurur.  Bu olaydan ‘korkunun ecele faydası yoktur‘ dersini çıkaran Karayılan saklanmak yerine savaşması gerektiğine karar verir. Fransız kuvvetlerinin üzerine kâbus gibi çöküp kahramanca savaştığını gören Antepliler ona Karayılan derler.

BEYAZ GİYME TOZ OLUR

Düşman işgaline uğrayan Ege sahillerinin birinden Bolu’ya gelen bir ailenin üç kızı vardır. Gelenek ve göreneklerini bu şehirde yaşatmaya başlarlar lakin Bolu’nun gelenek ve göreneklerine ters düşmüşlerdir. Yaşam biçimleri fazlasıyla eleştirilmiştir. Mudurnu’nun zengin ailelerinden üç evli erkek bu üç kızın cazibesinden çok etkilenir. Ve bazı akşamlar kızların evine içki içip alem yapmaya gider. Bunun üzerine kızların adı ‘Kız Kahbesi’ olarak çıkar. Bir gün mahalle bekçileri alem yapılan evi basar. 3 kız ve 2 oğlan alıp götürülür lakin 3. oğlanı bulamazlar. Kaçan 3. oğlan un kilerine girer siyah olan kıyafetleri bembeyaz unla kaplanır. Sonra bir şekilde olayın üstü kapatılır. Böyle olunca bir ozan yaşanan olay üzerine bu türküyü yakar.

DEMİRCİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: