Kızılderililer ve Eşsiz Müzik Tarzları

Bugün sizlere günümüz müzik anlayışından uzak , estetik kaygılar gütmeyen, göze hitaptan ziyade ruhun derinliklerine ulaşan Kızılderili müziğinden bahsedelim. Beyaz adam tarafından aşağılanan , barbar denilen ve hatta katliama maruz kalan Kızılderililer müziği hayatlarının tam merkezine yerleştirmiş ve eşsiz parçalar ortaya koymuşlardır.

Törelerine sıkı sıkıya bağlı olan Kızılderililer , inançlarının devamını sağlayabilmek için  “Pow-wow” adı verilen, genelde bir hafta ya da daha uzun süren toplu kutlamalarda geleneksel kıyafetler eşliğinde şarkı söyleyip dans ederler. “Pow-wow”teriminin manasına bakacak olursak ”o hayal ediyor, o rüya görüyor’ anlamı ile karşılaşırız. Yani bu tören sayesinde ruhlarla iletişim kurulur , ruhların diyarına yolculuğa çıkılır. Müzik ise bundaki en önemli araçtır.

PAW-WOW FESTİVALİ
PAW-WOW FESTİVALİ

Kuzey Amerika’da Kızılderili müziği hala günlük yaşamın bir parçasıdır. Ve genellikle dini amaçlı kullanılır. Müziğin sihri estetik yapısından çok daha önemlidir. Hayatlarının her anında ; evlilikten doğuma , doğumdan ölüme dek her özel anda törenler yapılır.

Tatili Kızılderili Kabilesinde Geçirme Fırsatı - Haber

Müzik tarzı sağlık yöntemlerine de etki etmiştir. ‘Healing Songs’ adı verilen iyileştirme şarkıları; hastalıkları tedavi etmek, ölümü uzak tutmak ve kişisel sağlığı korumak amacıyla söylenir. Bol ürün elde etmek, çeşitli zorlukları yenebilmek ve doğaya şükretmek için de söylenir.

Papago Woman - Kindle edition by Underhill, Ruth M.. Politics ...

Papago Woman adlı kitapta Maria Chona’nın şu sözleri yer almaktadır : ” Her şeyi iyileştirmek ve her zorluğun üstesinden gelmek için kullandığımız yöntem şarkı söylemektir.”

Kızılderili inancında ruhların insanlara şarkıları öğreterek direnme gücü verdiğine inanılır. Bazı şarkıların anlamı ise çok kutsaldır. Saatlerce süren dinsel dualarda tek bir heceyi bile atlamamak gerekir. Yanlış yapıldığı takdirde törenin uğursuzluk getireceğine inanılır.

Amerika’nın yerlileri halüsinasyon gördüklerinde özel bir sebeple şarkılar yaratırlar. Rüya şarkıları veya halüsinasyon şarkıları “jimson” otu ve “peyote” kaktüs sularının kullanılmasıyla yaratılır. “Teonanacatl” adını taşıyan bir mantar türü ve “ololiuqui” olarak anılan tohumların kullanımı da yaygındır. “Coca” yaprakları da çiğnenmektedir. Yani bir nevi doğanın eşsiz nimetlerinden faydalanarak hayal güçlerini zorluyorlar. Bu sayede hayatlarını anlatan , kendileri için çok değerli olan parçalar üretiyorlar. Ve hatta bu parçalar sadece sahibine ait oluyor. Çok özel bir durum olmadığı halde alınamıyor ve satılamıyorlar.

Datura Stramonium Veya Jimson Otu Dikenli Tohum Bakla Stok ...
jimson otu
Peyote: Origins, effects, risks, and benefits
peyote kaktüsü

Kızılderililer, özellikle 60’lı yıllardan itibaren kendi geleneksel müzik ve danslarına sahip çıkmaktadır. Kişiliklerini bulmak ve hayatta kalabilmek için geçmişe sarılmayı tercih etmektedirler.

РОДРИГЕС Альфредо род. в 1954 / Alfredo Rodriguez

Yerli inancına göre “geçmişi kaybetmek kendini kaybetmektir.” Dolayısıyla çağdaş yerliler bunun bilincinde olup geçmiş kuşaklardan aldıkları bu değerli mirası yeni kuşaklara aktarmaktadırlar. Böylelikle Amerikan tarihi boyunca yadırganmış, anlaşılamamış ya da hor görülmüş bu insanlar, doğru kaynaklar aracılığıyla kültürlerini ve inançlarını insanlara tanıtmış olacaktır. Müzik bu aşamada büyük rol oynayacak ve Kızılderililer için bir hayatta kalma metodu haline gelecektir.

Yazımızın sonunu çok güzel bir Kızılderili ezgisi ve yaşadıkları katliamı anlatan Haluk Levent’in Kıratlar Kabilesi adlı parçasını sizler için buraya bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: