Büyük Kadrolu Film Devri : Çalıkuşu (1966)

Çekimi defalarca yapılan, tefrika edildiği günden bu yana büyük bir ilgi gören , Türk Edebiyatındaki sarsılmaz yerinde her okuyanı derinden etkileyen Reşat Nuri’nin 1923’te yayımlanmış Çalıkuşu romanının filme uyarlanışından bahsedeceğiz bu yazımızda.

Yeşilçam'da Roman Uyarlamaları

Cumhuriyet’in ilanından bir yıl önce tefrika edilmeye başlanan bu roman yayınlandığı süreçte dahi çok fazla ilgi görmüştür. Anadolu ve İstanbul arasındaki uçurumları, eğitim sistemindeki aksaklıkları, Anadolu’daki bütün hayatı etkisi altına almış batıl inançları ve savaş dönemini çok güzel bir şekilde işlemiştir.

Тюркан Шорай (Türkân Şoray) – Актриса: фильмография, биография ...

1966 yapımı olan Çalıkuşu aynı zamanda bir devrin başlangıcıdır : Büyük kadrolu film devri! Filmde 1960’ların neredeyse tüm ünlü tiyatro ve sinema oyuncuları rol almaktadır. Bu dev oyuncu kadrosunda 57 tane yıldız oyuncu bulunmaktadır. Bunlardan başrol olarak Ferideyi Türkan Şoray canlandırmıştır.

Birçok kez filmi ve dizisi çekilen Çalıkuşunu bizce en iyi şekilde uyarlanmış hali 1966 yapımlı olanıdır. Türkan Şoray’ın büyüleyici güzelliği ve Kartal Tibet’in karizması filme ayrı bir hava katmaktadır.

Çalıkuşu, 1966 yapımı dramatik Türk... - Atatürk Kültür Evi | Facebook

Aynı zamanda film ; Anadolu’daki batıl inançları , Zeyniler köyünde küçücük çocuklara ölüm temalı oyunlar oynatılarak yanlış yetiştirilmesini ve ahır görünümündeki yerlerin okul olarak kullanılması o dönemdeki fakirliği ve cahilliği net bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Şu küçük detayı eklemeden de yazımızı noktalamayalım . Filmin yönetmeni Osman Fahir Seden 1986 yılında Çalıkuşunu bu kez TV dizisi olarak çekmiştir. Başrolleri ise yine dönemin en iyi oyuncularından olan Aydan Şener , Kenan Kalav ve Sadri alışık paylaşmıştır.

Şiddetle tavsiye ettiğimiz bu filmi izlemeniz için buraya bırakıyoruz. iyi seyirler. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: