sunday bloody sunday

Şarkı hikayeleri; Sunday Bloody Sunday (U2)

Bazı şarkılar vardır, yıllar geçse de etkisini asla yitirmez. Peki bu şarkıların hafızamızdan bir türlü silinmemesinin sebebi nedir dersiniz? Tabiki de gerçek bir hikaye anlatıyor olmaları …

Sunday Bloody Sunday

“Kanlı Pazar” kavramını birçok yerde duymuşsunuzdur. Ne yazık ki her milletin bir kanlı pazarı var. Sebepler farklı olsa da, sonuçlar aynı. Ölüm, gözyaşı ve acı …

U2’nun bize anlattığı “Kanlı Pazar” ise İrlanda ve İngiltere arasındaki yıllarca süren savaşı anlatıyor. Şarkı, 30 Ocak 1972’de 13 sivilin öldürülmesini ve 90’lı yıllara kadar süren bu savaşı “No War” diyerek yargılıyor.

“Sunday Bloody Sunday”, barış çağrısı yapan aynı zamanda savaşın yaşattıklarını en çarpıcı şekilde anlatan bir şarkıdır. “Bu şarkıyı daha ne kadar söylemeliyiz?” diyerek savaşa isyan etmiştir, U2.

U2’nun bu barış çağrısı bazı insanlar tarafından yanlış anlaşılmaya sebep olmuştur. Şarkı uzun süre İRA’lı militanlar tarafından marş olarak kabul edilmiştir. Fakat U2, bir konserinde beyaz bayrak eşliğinde “Bu bir İsyan değil, bu kanlı pazar” diyerek yanlış anlaşılmanın önüne geçmiştir.

Kanlı Pazar Olayı

“Kanlı Pazar” , 30 Ocak 1972’de Kuzey İrlanda’nın Derry kentinde meydana gelen ve İngiliz Askerlerinin Demetrius Operasyonunu barışçıl bir şekilde protesto eden 28 silahsız sivilin vurulduğu bir olaydırO gün 13 kişi sokaklarda öldürüldü. Hayatını kaybeden insanların çoğu, yakın mesafeden vurulurken, yaralılara yardım edenlerden bazıları da vuruldu. Diğer protestocular plastik mermi veya coplarla yaralandı ve ikisi ordu araçlarıyla ezildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: