ümit yılbar

Pentagram’ın Şehit Verdiği Gitaristi, Ümit Yılbar

27 yıl önce metal müzik bir şehit verdi, Ümit Yılbar…

Genç yaşlarda vefat eden birçok sanatçı duymuşsunuzdur. Genellikle uyuşturucu bağımlılıkları, intihara götüren psikolojik sorunlar ya da alkol komaları neden olur, genç yetenekleri bu dünyadan almaya. Bizim hikayemiz ise biraz farklı. Biz genç gitaristimizi alkol komasında ya da uyuşturucu batağındayken kaybetmedik. Ülkemizde terör olaylarının en yoğun yaşandığı dönemde gönüllü olarak katıldığı orduda savaşırken kaybettik biz, Ümit Yılbar’ı…

Pentagramın Şehit Verdiği Gitarist, Ümit Yılbar

Pentagram, dünyada heavy metal rüzgarının en sert estiği 80’li yılların ortalarında  Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü tarafından kuruldu. 1986 yılında Kaan Bozoğlu’nun ayrılmasının ardından Cenk Ünnü ve Hakan Utangaç Pentagram adı ile çalışmalarına devam ettiler. 1987 yılında bas gitarda Tarkan Gözübüyük‘ün gelmesiyle de Pentagram grubunun ana kadrosu şekillenmiş oldu. Ümit Yılbar’ın grubu katılması ise Pentagram’ın İstanbul Bağcılar’da bir düğün salonunda verdiği ilk konserden sonra gerçekleşti.

Pentagramın kurulduğu yıllarda Türkiye, metal müziğe kafa olarak oldukça uzaktı. Dünyada heavy metal en parlak dönemlerini yaşarken Türkiye’deki müzisyenler, darbe sonrası birçok sorun ve kısıtlamalar ile mücadele etmekteydi. Ümit Yılbar ise, uzun saçlı, gitar çalan insanlara; “Küpe takıyor kafirler”, “Saçları kız gibi uzun”, “Pis kokuyorlar”, “Satanist” gibi söylemlerin iletildiği dönemde gönüllü olarak askere gitmiştir.

Cenk Ünnü o dönemleri şu sözler ile anlatıyor.

O yıllarda şimdiki kadar rock – metal dinleyen insanlar çok çok azdı. Öyle 14 – 15 kişi bir araya gelip beraber müzik dinlerdik, müzik yapmaya çalışırdık genellikle. Bakırköy tayfası, Avcılar tayfası gibi kodlamalar vardı. Üstümüze o zamana göre çok ters sayılacak şeyler giyerdik; bilekliklerimizi kendimiz hazırlardık Mercan’dan piramitler alıp. Çok laf yedik, tepki çektik. Öyle bir dönemdi, hatta kolsuz tişört giymenin bile homoseksüellik sayıldığı yıllardı. Sonra Rambo çıktı da insanlar alıştılar buna. 80’ler güzeldi ama Türkiye için zor yıllardı. Dünyada da heavy metalin sıçrama yaptığı, enstrümanların kalitesinin arttığı heavy metalin en güzel günlerini yaşadığı dönemlerdi. Türkiye’de, darbe sonrası yasakların olduğu, insanlara yapılan baskıların getirmiş olduğu stres ve zorlukları yaşadık bizler. Öyle bir nesil olarak yetiştik.”

Sadece Bir Gitarist değildi.

İktisat fakültesi bitiriyor, Ümit Yılbar. Aynı zamanda başarılı bir sporcu. Disk atma dalında milli atlet oluyor. Ayrıca kayak da yapıyor. Bütün bunların yanında Athena ikizler Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz gitar dersleri veriyor.

 Athena; 1993 yılında çıkardıkları ilk albümleri olan, “One Last Breath” albümünün kapağında:

“BU KASET 25.05.1993 TARİHİNDE ARAMIZDAN AYRILAN DEĞERLİ HOCAMIZ ÜMİT YILBAR’A ADANMIŞTIR.”

ümit yılbar

Gönüllü Komando olarak askere gidiyor

Pentagram, açık hava tiyatrosunda verdikleri konserden sonra, askere gideceği için Ümit Yılbar ile yollarını ayırıyor. O sırada albüm hazırlıkları yapan grup Ümit Yılbar’ın yerine Murat Net’i kadroya dahil ediyor. Ümit Yılbar Cenk Ünnü’nün aktardığına göre askere, kendi isteği ile gönüllü komando olarak gitmiştir.

Her zaman güler yüzlü olan gitarist annesine ve dostlarına askerdeyken gülen fotoğraflarını atmayı ihmal etmiyor.

Askerliğini bitirip dönmesi beklenirken

Ümit Yılbar askerliğini Siirt’te asteğmen komando olarak yapıyordu ve terhisine az bir zaman kalmıştı. Askerliğinden sonra müziğe kaldığı yerden devam etmek için sabırsızlanıyordu. 25 Eylül 1993 günü henüz 26 yaşındayken terör örgütüyle yaşanan bir çatışma sonrası vuruldu ve orada şehit oldu. Eşyaları arasında bulunan bir deftere karaladığı yazılar arasında şu şiir bulundu:

Bilmiyordum dağların bu kadar dik olduğunu
Bilmiyordum gecelerin bu kadar uzun olduğunu
Bilmiyordum zamanın bu kadar yavaş geçtiğini
Ama biliyordum içimdeki vatan sevgisini
Biliyordum içimdeki aşkı.

Kanımı istersin toprağım
Yoksa cesedimi mi
Yeter ki sen susa
Suyun olurum senin

Tasmasından bağlanmış çılgın köpek gibiyim
Salıvermiyorlar ki gideyim
Bilmiyorlar mı ki ben türk evladıyım
Bırakın ben ölmeye gideyim

Ben koymuşum bu yola baş
İsterse düşsün kafama taş
Vazgeçmem bu yoldan arkadaş
Gelsin yedi düvel ezerim hepsini

Ümit Yılbar
14.05.1993
Bağgöze/SİİRT

Pentagram’ın Ümit Yılbar anısına yazdığı şarkı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: