Baştan Çıkarıcı Bir Arya: Habanera

Bugün sizlere çok tanıdık bir ritimden bahsedeceğiz. Siz de dinleyince bu şarkı bana bir yerden tanıdık geliyor diyeceksiniz. Bir şarkıya rastladığımız platformlar değişkenlik gösterebilir. Bazen bir reklamda geçiyor olması bazen bir filmde kullanılmış olması bizi o şarkılara yakınlaştırır. Bir şarkıya denk geldikçe daha çok tanırız, tanıdıkça daha çok severiz. Bizim dinlemekten bıkmadığımız, her duyduğumuzda mutlu olduğumuz bir şarkı: Habanera.

Habanera , Carmen operasına ait bir arya. Bu yüzden öncelikle Carmen’den bahsetmeliyiz . Carmen, librettosu Henri Meilhac ve Ludovic Halévy tarafından yazılmış ve de Georges Bizet tarafından bestelenmiş 4 perdelik bir opera eseridir. Ana konusu Mérimée’in ‘Carmen’ adlı kısa öyküsünden alınmıştır. İlk olarak 1875 Martında, Paris’te Opera Komik’te sahnelenmiştir. İlk sahnelenişinden kısa bir süre sonra bestecisi Georges Bizet kalp krizi geçirerek yaşama veda etmiştir.

 Opera 1830 yıllarında İspanya’nın Sevil şehrinde geçmektedir. Hikaye; bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çok güzel, ateşli ve kışkırtıcı bir çingene kızı olan Carmen, aşk konusunda tecrübesiz bir asker olan Don Jose’yi baştan çıkartması ve devamında gelişen olayları anlatır. Don Jose, Carmen’e çılgınca bir aşkla tutulmuş ve bu yüzden eski nişanlısını bırakmıştır. Carmen ise bir boğa güreşçisi olan Escamillo ile yeni bir aşk yaşamaya başlamıştır. Bunu öğrenen Don Jose’nin kıskançlık krizine girip Carmen’i öldürmesi ile hikaye son bulur. İlk gösterimle beraber Carmen Operası eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Başkarakter Carmen’in tutkulu hali, erotik çağrışımlar, “baştan çıkarma” teması ve diğer bütün kışkırtıcı nitelikler, ahlâkî otorite tarafından saldırgan ve tehdit edici olarak algılanır. Bu eleştiriler Carmen’i yok etmemiş, yıldırmamış aksine daha da popüler olmasına sebep olmuştur ve tüm zamanların en ünlü opera eseri kabul edilmiştir.

Carmen birçok defa opera olarak sahnelenmiş, onlarca filme uyarlanmıştır. Carmen’den bahsettiğimize göre Habanera aryasına rastladığımız yerlere geçelim.

1)FRİENDS

Friends dizisini hepiniz biliyorsunuzdur.6 yakın arkadaşın arkadaşlıklarını, aşklarını kısaca hayatlarını anlatan bir sit-com. Julia Roberts’ın, Chandler’ın eski okul arkadaşını canlandırdığı 2. sezon 12. bölümde Chandler’ın tuvalette mahsur kaldığı sahnede Habanera’yı duyarız.

2)UP

Bu şirin animasyon filmini de mutlaka görmüşsünüzdür. Hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesinin anlatıldığı bir animasyon filmi. Carl Fredricksen’ın sabah rutininde arka fonda çalan müzik: Habanera.

3)TOM ve JERRY

Tom ve Jerry de hepimiz çocukluğumuzda denk gelmişizdir. Bir bölümünde de Carmen’e yer vermiştir.

4)STROMAE

Belçikalı sanatçı Stromae Carmen şarkısında bu güzel aryaya kendi yorumunu da katmıştır.

5)NIRVANA

Ünlü müzik grubu Nirvana da bazı konserlerinde bu şarkıyı kendi tarzlarında yorumlamıştır.

6)BOHEMIAN RHAPSODY (Film)

Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin hayatını anlatan bu biyografik film büyük ses getirmişti. Filmin bu sahnesinde Bohemian Rhapsody şarkısı ile ilgili bir tartışma yaşanıyor.

7)HATIRLA SEVGİLİ

2006-2008 yılları arasında Türkiye’de yayınlanan bir dönem dizisi. Bir aşk hikayesini 60’lar 70’lerin siyasi olaylarıyla anlatan bu dizide Yasemin(Beren saat) ve Necdet(Okan Yalabık)’in Ahmet(Cansel Elçin)’i operada gördükleri sahnede Habanera çalıyor.

8)STREET FIGHTER

Bilgisayar oyunu olan Street Fighter’ın uyarlaması olan 1994 yapımı bu filmde Ryu(Byran Maan) ve Vega(Jay Tavare) arasındaki dövüş sahnesinden önce Habanera’yı duyarız.

9)WHEN NIETZCHE WEPT (Nietzche Ağladığında)

Irvin Yalom’un aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan Nietzsche Ağladığında ; tarihsel gerçekliği kurmaca ile harmanlayarak, bir dönemin önemli figürlerini beyazperdeye taşıyan bir biyografi filmidir. Ünlü Alman filozof Nietzche’nin Carmen operasını izlediğini ve çok etkilendiğini biliyoruz. Ve Carmen Nietzhe’nin saldırgan ve tehditkâr felsefesi için de bir esin kaynağı olacaktır. Bu filmde ise Nietzsche arzudan bahsettiği sırada Habenera’yı duymaya başlarız.

10)THE MUPPETS

Bizim bu ara en sevdiğimiz versiyonunu sona sakladık. Muppet’ların Habanera cover’ını mutlaka dinlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: