Axl Rose ve Kurt Cobaın Arasındaki Kan Davası

MTV Video Müzik Ödülleri, yıllar boyunca müzik dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olmuştur. Hala da olmaya devam ediyor. 90’lı yıllar için ise MTV Video Müzik Ödülleri’nin en olaylı ve en heyecanlı geçtiği yıllar diyebiliriz. Peki ya 1992’de MTV VMA, gerçekten de yıllarca unutulmayacak olaylara tanıklık etmiş bir tarih.

9 Eylül 1992’de UCLA Pauley Pavilion, Los Angeles, California‘da gerçekleşen etkinlikte birçok başarılı isim yer almıştı. Gecenin en başarılı isimleri Van Halen ve Red Hot Chili Peppers olurken, aynı zamanda Nirvana ve Guns and Roses yaşattıkları olaylar ile unutulmaz bir ödül törenine imza atmıştı.

80’lerin muazzam galm rock ve heavy metal ruhunu deviren, grunge akımının sebep olduğu; iki farklı kutup arasındaki kan davasını anlatacağız bugün size. Heavy Metal ve Grunge, Axl ve Kurt…

Guns N’ Roses ve Nirvana’dan efsanevi 2 performans

Evet, iki grup arasındaki gerginlikler hayranları kutuplaştırdı. Ama o gece sergilenen iki performans arasında seçim yapmak neredeyse imkansızdı.

Guns N’ Roses ve Elton John, November Rain

Guns N’ Roses, heavy metal esintilerinden uzaklaştığı Use Your Illusion I albümünden “November Rain” ile katılıyor geceye. Yalnız değiller tabi ki. Gruba, Elton John ve büyük bir orkestra eşlik ediyor. Şarkı muazzam, Elton John ve Axl Rose’un karşılıklı piyano çalmasına ise kesinlikle müzik tarihinin en ikonik anlarından biridir diyebiliriz. Tek bir sorun var o da, Kurt Cobain’in Elton John’un piyanosuna tükürmesi. Sakin olun oraya da geleceğiz.

Nirvana, Lithium

Büyük bir orkestra yok. Sadece 3 adam ve küçük bir sahne. Peki noluyor dersiniz, Nirvana Lithium’u çalarken? Tabi ki grunge akımının neden olduğu özgür ve dağınık ruhtan herkes etkileniyor. Gitarlar havaya atılıyor, amfiler kırılıyor, davullar parçalanıyor…

Nirvana, başta müzik ödüllerine “Rape Me” ile katılacaktı. Fakat daha sonra gerçekleşen değişikliklerden dolayı “Lithium”a karar kıldı. Grup, eğer “Rape Me” parçasını çalsaydı, MTV gösteriyi reklam ile bölecekti. “Rape Me” çalmaya başlandı. Fakat Judy McGrath, henüz değil diyerek gruba zaman tanıdı ve sonuç olarak müzik tarihi ikonik bir ana daha şahit oldu.

Dave Grohl’un sonunda “Axl, Axl, Neredesin Axl?” dediğini duyacaksınız.

Axl Rose ve Kurt Cobain arasındaki kavga

 Axl ve Kurt’un arası başlarda iyiydi. Hatta Axl’ın Nirvana şapkası taktığı bir fotoğrafı bile var. Ama grunge akımının heavy metale yaptığı darbeden dolayı mı bilinmez zamanında araları bir şekilde gerilmiş. Hatta Guns N’ Roses, Nirvana’ya birlikte turneye çıkmayı teklif etmiş. Ama Nirvana bunu kabul etmemiş.

MTV’deki gerginlik Courtney Love’ın, Axl Rose’a  “Axl, Axl, çocuğumuzun vaftiz babası olmak ister misin?” demesiyle başladı. Kurt ve Courtney eğleniyordu. Olayları ciddiye almamış bir halleri vardı.

Axl, Kurt’a şu şekilde cevap verdi: “Sürtüğünün çenesini kapat. Yoksa seni kaldırıma götürürüm.”

Kurt, bu sözün karşısında şunları dile getirmiştir: “Ben de Courtney’ye döndüm ve “Kapa çeneni, kaltak!” dedim. Sanırım benden yapmamı istediği şeyi yaptım – erkek ol. “

Kurt’un bu tepkisine herkes güldü. Çünkü oradakiler onun ne kadar feminist bir insan olduğunu ve bu sözleri ciddi bir şekilde söylemediğini biliyordu.

Sonra [Axl’ın kız arkadaşı] Stephanie Seymour, Courtney’ye sordu: “Model misin?” ve Courtney şu cevabı verdi: “Hayır. Beyin cerrahı mısınız? ” Axl nasıl yanıt vereceğini bilmiyordu, bu yüzden uzaklaştı.

Kurt, o gün Axl Rose’u dizginleyen korumalar olduğunu söyler. Aynı zamanda dövülmekten de çok korktuğunu söylemiştir.

Duff McKagan ve Krist Novoselic arasındaki gerginlik

Guns N’ Roses’ın bas gitaristi Duff McKagan, sahne arkasında Krist Novoselic 3 koruması ile itip kalkışır. Aradan geçen zaman sonra McKagan, yaşanan olaylarda uyuşturucunun etkisi altında olduğunu ve kafasının yerinde almadığını belirtmiştir.

O gece yaşanan diğer olaylar

Kurt, Elton John’un piyanosuna tükürmüştür.

Kurt Cobain : Axl’ın klavyesine tükürdüm… ya öyleydi ya da onu dövdüm. Bizi hidrolik olarak yükselten bu platformun üzerindeyiz, piyanosunu orada gördüm ve bu fırsatı değerlendirip klavyesinin her tarafına büyük goobers tükürmek zorunda kaldım.

Guns N’ Roses elamanları Nirvana’nın karavanını devirmeye çalıştı.

Amy Finnerty, şu sözler ile olayı anlatmıştır.

Amy Finnerty : Yani, Krist kendini kafasından parçaladığı için doğrudan karavana geri dönmediler, ama ben gittim çünkü Kurt ve Courtney’nin dadısı Jackie Farry oradaydı. Karavana geldiğimde, Duff McKagan, Gilby Clarke ve Guns N ‘Roses’ın diğer üyelerini devirmeye çalışırken buldum. Axl oradaydı ama fiziksel olarak elleri karavanda yoktu. Frances’in orada olduğunu bilmiyorlardı, bu yüzden onlardan tamamen korktum ve güvenliği aradım. Frances’in orada olduğunu anlar anlamaz durdular. Sadece bir şaka fikriydi. Sadece bilmiyorlardı.

Bigilerin bir kısmı https://www.loudersound.com/features/the-story-of-axl-rose-and-kurt-cobains-mtv-bust-up-by-those-who-were-there‘dan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: