Fatih Akın’dan 5 Film!

Fatih Akın, önemli bir sinemacı, aynı zamanda gerçek bir hikaye anlatıcısıdır. Aslen Trabzonlu olan başarılı yönetmen, 25 Ağustos 1973’te Almanya, Hamburg’da doğuyor. Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi‘ni bitiriyor öncelikle. Ama asıl hayali yönetmen değil oyuncu olmak. Tabi zaman içinde kamera arkasında yerini alıyor. Ve Altın Küre ödüllü evrensel bir yönetmen olarak kendini anlatıyor, dünyaya. Bizler de, sizin için filmlerinde dışlanmış insanların hikayesini en doğal şekilde bizlere anlatan, Fatih Akın’dan 5 film önerisinde bulunduk.

Head-On (Duvara Karşı), 2004

Fatih Akın dediğimizde akla ilk gelen filmlerden biridir, Head-On (Duvara Karşı). Almanca adıyla Gegen Die Wand. Film Metin Erksan’ın “Susuz Yaz” filminden sonra ilk defa Berlin Film Festival’inde “Altın Ayı” ödülü alan Türk filmi olmuştur. Almanya’da doğup büyüyen Türk asıllı yönetmen Fatih Akın, Head-On (Duvara Karşı) filminde kendi hayatından kesitler ile bize bazı önemli kavramları çok iyi açıklamıştır; yalnızlık, özgürlük, aşk…

Filmin konusu: Cahit; uzun süredir yalnız yaşayan, 40’lı yaşlarında intihara meyilli bir adamdır. Sibel ise ailesi tarafından kısıtlanan, özgür yaşamak isteyen genç bir kadındır. Bir gün Cahit ve Sibel, intihara teşebbüsten dolayı kaldıkları hastanede karşılaşırlar. Sibel, Cahit’e onunla evlenmesini teklif eder. Formaliteden bir evlilik olacaktır ve bu durumda Sibel istediği özgür hayatı yaşayabilecektir. Fakat planlar yolunda gitmez ve hikaye acı bir şekilde Almanya’dan İstanbul’a uzanarak devam eder.

In The Fade (Paramparça), 2017

Fatih Akın’a “Altın Küre” ödülü kazandıran, Diane Kruger’a Cannes’te en iyi kadın oyuncu ödülü kazandıran çok başarılı bir filmdir; In the Fade

Fatih Akın, birçok çalışmasında olduğu gibi bu filminde de gerçek bir hikayeye yer vermiştir. Göçmenliğin getirdiği zorluklara, kendinden bir şeyler katarak en doğal açıdan anlamamızı sağlamıştır.

Filmin Konusu: Ana kahranımız Katja, eşi Nuri ve 6 yaşındaki oğlunu bir patlaması sırasında kaybetmiştir. Yaşanan olaylardan sonra Katja’nın hayattan tek istediği terör saldırısının kimler tarafından neden yapıldığını öğrenmektir. Saldırı ile ilgili ortaya çıkan deliller Neo-Nazi bağlantılarını işaret etmektedir. Fakat mahkeme delilleri yetersiz bulur ve dosyayı kapatır. Katja, ise kendi adaletini sağlamak için sokaklara dönecektir.

.

Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek), 2005

Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek) için, Blue (2017) müzikal belgeselinden sonra en iyi Türk müzikal belgeseldir diyebiliriz. İstanbul’un bir kozmopolit şehir olduğunu anlatır bize, belgesel. Aynı zamanda İstanbul’un farklı kültürlerin müziğini alıp nasıl kendinden bir parça haline getirdiğinin anlatıcılığını yapmıştır, Fatih Akın.

Filmin Konusu:Belgesel filminin anlatımını Einstürzende Neubauten‘ın bas gitaristi Alexander Hacke yapmıştır. Eserde İstanbul’un müzik mirası sanatçılar tarafından anlatılır. Ceza, Müzeyyen Senar, Duman, Orhan Gencebay, Baba Zula, Mercan Dede, Erkin Koray, Sezen Aksu, Replikas gibi sanatçılar kendi hikaylerini ve İstanbul’u bize notolar ile anlatıyor.

New York, I Love You, 2008

11 farklı yönetmen, 11 farklı aşk hikayesi

Fatih Akın’ın da Uğur Yücel ile birlikte yer aldığı “New York, I Love You” zengin oyuncu kadrosu ve başarılı yönetmenleri ile mutlaka izlenmesi gereken bir eser. Bradley Cooper , Shia LaBeouf , Natalie Portman , Anton Yelchin , Hayden Christensen , Orlando Bloom , Irrfan Khan , Rachel Bilson , Chris Cooper , Andy García , Christina Ricci , John Hurt , Cloris Leachman , Robin Wright filmde yer alan başarılı sanatçılardan bazıları.

Filmin Konusu: 2008 yılında çekilen New York, I Love You, 11 farklı kısa filmin birleştirilmesinden oluşuyor. Birde fazla yönetmenin (11 yönetmen) ortak çalışması olan film, New York gibi büyük bir şehirde yaşayanan aşk hikayelerine farklı bir mercekten bakma olanağı sağlıyor. Eser, Paris, Je T’Aime tarzındaki olay örgüsüyle olumlu eleştiriler alıyor.

Getürkt, 1996

Fatih Akın’ın 1996 yılında çektiği ikinci kısa filmi olan Getürkt, Sensin’den (Du Bist-est) birçok ödüle layık görülüyor. Ve başarılı yönetmen bu eserinde de göçmenliğin getirdiği zorlukları, İstanbul ve Hamburg’tan kopmadan anlatıyor.

Filmin Konusu: Musa, Almancı bir gençtir. Girmek istediği gece kulübüne yalnız olduğu için alınmaz. Orada karşılaştığı iki adamla önce küçük bir tartışma yaşar. Fakat daha sonra onlarında Almancı olduğunu öğrenir ve hikaye komik bir hal almaya başlar. Evinde uyuşturucu olduğunu söyleyerek sempati kazanmaya çalışan Musa, son anda olayı kurtararak yaşanacakların önüne geçer.

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: