bohemian Rhapsody

Şarkı Hikayeleri; Bohemian Rhapsody (Queen)

Bize tek bir şarkı seçme hakkı verseler ve sonsuza kadar o şarkıyı dinleyecek olsak, kesinlikle ‘Bohemian Rhapsody’yi seçerdik. Beatles’dan sonra dünyanın en büyük rock grubu olan Quenn’in yarattığı bir efsaneden bahsediyoruz; Bohemian Rhapsody…

Bohemian Rhapsody

1975 yılında çıkan şarkı, glam- metal rock ve operayı aynı anda bünyesinde barındıran özelliği ile zamanının en yenilikçi şarkısı olmuştur. Aradan neredeyse 50 yıl geçti. Ama eser hala gizemini korumaya devam ediyor. Peki ‘Bohemian Rhapsody’i kaleme alan Freddie Mercury bizlere ne anlatmak istemiş olabilir , kendi hikayemizi mi?

Bohemian Rhapsody; Farrokh Bulsara adlı hint kökenli gencin nasıl “Freddie Mercury”ye dönüştüğünün hikayesi.

Mama, just killed a man

(Anne, az önce bir adamı öldürdüm.)

Freddie Mercury’nin adını resmi olarak değiştirdiği yıl, 1975’tir. Sanatçı bu sözünde, eski yalnız ve ezilmiş çocuk olmadığını artık bir efsaneyi yarattığını anlatmak istemiştir.

Hayranları tarafından var olduğunu söyler, Freddie Mercury. Onlara taptığını… Sahnede gördüğümüz o gösterişli, harika adamın sahneden indikten sonra ne kadar utangaç ve çekingen birine dönüştüğünü, dostları sayesinde öğrenmiştik. Bohemian Rhapsody’nin de anlatmak istediği budur. İnsanların da gördüğümüz göz alıcı yönleri ve arkasındaki dışlanmış içine kapanık karakterleri…

Şarkının sözlerini anlamak için delicesine kafa yormaya gerek yok. Bohemian Rhapsody ne de olsa Stairway to Heaven gibi gizemi çözülememiş şarkılardan biridir. Ki eser herkesin hikayesini anlatıyor bir yerde. O yüzden herkes için farklıdır Bohemian Rhapsody’nin hikayesi…

Mercury, “Üzerinde böyle bir fantezi hissi olan şarkılardan biri” dedi. “Bence insanlar onu dinlemeli, düşünmeli ve sonra onlara ne söylediği konusunda kendi kararlarını vermeli.”

Nasıl bir efsaneye dönüştü?

Eserin yapım aşaması,  Freddie Mercury’nin Ealing Sanat Koleji’nde eski kağıtlara bir şeyler karalaması ile başlıyor. Şarkının adının başta “The Cowboy Song” olması planlanıyor. Western esintileri içerdiği için. Eserin Freddie tarafından yazılması 5 yıl sürüyor. Freddie’nin gece uykusundan uyanıp piyanonun başına geçerek beste yaptığı söylenir.

Şarkı 6 farklı stüdyoda kaydedildi. Hatta kayıt sırasında Paul McCartney’in “Hey Jude” için çaldığı piyanonun aynısı kullanıldı. Freddie, Brain, ve Roger şarkının vokal kısımlarını günde 12 saat çalışarak kaydetti. Aradan geçen 3 hafta sonra şarkı bitmişti. Ve artık müzik dünyasını yepyeni bir dönem bekliyordu.

A Night At The Opera albümünde yer alan şarkı, başta çok uzun olduğundan dolayı plak şirketi tarafından yayınlanmak istenmedi. Fakat Mercury eserin bir kopyasını arkadaşı  Kenny Everett’e vermişti. Ve o da bir gün içinde şarkıyı 14 kere radyoda çalarak, herkesin beğenisini toplamayı başardı.

Başarısı

20 Kasım 1975’te yeni video Top Of The Pops’da büyük medyaya ve halkın ilgisine sunuldu . Queen programı Taunton otel odasında izledi. ‘Bohemian Rhapsody’, grubun ABD’deki ilk 10 hiti oldu. Birleşik Krallık’ta, arka arkaya dokuz hafta boyunca 1 numaraya yükseldi. . ‘Bohemian Rhapsody’, hala Noel’de Birleşik Krallık listelerinde iki kez zirveye çıkan tek şarkıdır. Aynı zamanda İngiltere’de bir resim kılıfıyla piyasaya çıkan ilk Queen teklisi oldu.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: