Bir Türk Tiyatrosu Geleneği: Kavuk Devri

Türk tiyatro oyunculuğunun mirası olarak kabul edilen Dümbüllü’nün kavuğunun son sahibi belli oldu. Rasim Öztekin kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı. Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgesinin hikayesine gelin yakından bakalım.

Orta oyunu , ana karakterleri Kavuklu ve Pişekar olan genellikle açık alanda halkın ortasında oynanan müzikli ve danslı Türk halk tiyatro oyunudur. Yazılı bir metni yoktur Genel olarak doğaçlama sergilenir. Konusunu toplumun sorunları oluşturur, eleştireldir. Ustadan çırağa geçen konular tekrarlanır. Kavuk da orta oyununu temsil eder. Usta çırak ilişkisi olduğundan dolayı kavuk ustadan çırağa geçer.

İsmail Dümbüllü

 Orta oyunun son temsilcisi İsmail Dümbüllü’dür ve kavuğunu ustası Kel Hasan’dan almıştır. İsmail Dümbüllü’den sonra bir orta oyuncusu yetişmediği için Dümbüllü kavuğu birine devretmek istemez. Fakat yoğun ısrar sonucu Pişekar’ın takkelerinden birini Münir Özkul’a devreder. Dümbüllü de kendisine devredilen asıl kavuk ile birlikte gömülmeyi vasiyet eder fakat dinen uygun olmadığı için bu vasiyeti gerçekleşmez.

İsmail Dümbüllü kavuğu Münir Özkul’a devrederken

Münir Özkul, Ferhan Şensoy’la oynadığı bir oyun esnasında Ferhan Şensoy’un yaptığı doğaçlamadan sonra kavuğu Ferhan Şensoy’a teslim etme kararı alır. Bir poşete kavuğu koyar ve Ferhan Şensoy’a getirir. Ferhan Şensoy da ”usta sana böyle mi verildi bu kavuk” deyince bir tören yapılır. Tören ile birlikte ‘kavuk’ Münir Özkul’dan, Ferhan Şensoy’a geçer. Ferhan Şensoy da Rasim Öztekin’e devreder. Rasim Öztekin ise 27 Ağustosta ‘kavuk’u oyuncu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıklamıştır.

Münir Özkul kavuğu Ferhan Şensoy’a devrederken

Ferhan Şensoy Rasim Öztekin’e kavuğu devrederken

Bir de İsmail Dümbüllü’ye ustası Kel Hasan’dan gelen fes vardır. Fes de yine bir türk tiyatro oyunu olan tuluatı temsil eder. Fes ise Dümbüllü’den ,Müjdat Gezen’e; Müjdat Gezen’den de Şevket Çoruh’a geçmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: