Micheal Jackson “King of Pop”

Micheal Jackson’ın aramızdan ayrılışının üstünden 10 yıldan fazla süre geçmesine rağmen, o hala Pop’un Kralı olmaya devam ediyor. Bugün 29 Ağustos 2020 ve hala yaşıyor olsaydı 62 yaşında olacaktı.

1958 doğumlu Michael Jackson 25 Haziran 2009’da hayatını kaybetti. Çok sayıda ödül alan Jackson hayranları için şarkıcı, dansçı, prodüktör, şarkı sözü yazarı, aktör ve hatta moda ikonuydu. Bu yeteneklerin hepsi onu hala Pop’un Kralı yapmakta.

Thriller, Billie Jean ve Bad gibi herkesin bildiği hit şarkılarıyla dünya çapında ün kazandı. 13 Grammy ödülü olan Jackson müziğe kattığı birçok yenilikle anılıyor. Gelin kısaca bunlara bir göz atalım.

Jackson birçok sanatçı tarafından her türlü ırka ve çoğunlukla Afrika kökenli Amerikalı yeni sanatçılara kapıları açan ilk siyahi yıldız olarak görülüyordu. Billie Jean adlı şarkısı MTV’de bir siyahi tarafından canlı olarak söylenen ilk şarkı olmuştur. Usher, Kanye West ve Weeknd gibi günümüz sanatçıları, kendi üzerlerinde Jackson’ın etkisinin büyük olduğunu söylüyor.

Yenilikçi müzik videolarıyla klip dünyasına yepyeni bir soluk getirdi. 1983’te ‘Thriller’ şarkısının klibi yayınlanıncaya dek 14 dakikalık bir müzik videosunun sonuna kadar oturulup izleneceğini kimse düşünmezdi. Yoğun istek üzerine satışa çıkarılan video klip, tarihe en çok satan video klip olarak girmeyi başarmıştır. Kral’ın klipte giydiği ceket 4 yıl önce tam 1.8 milyon dolara satılmıştır. Michael Jackson müzik kliplerini bir sanat gösterisi olarak gördü ve bunlar için büyük masraflara girmekten kaçınmadı. Thriller prodüksüyonunun o dönemde 500 bin dolara mal olduğu söyleniyor.

Bu şarkı ile müzik klibi konsepti tamamen değişmişti; ünlü dans figürleri ise bugün hâlâ tekrarlanıyor.Amerikan müzik dergisi Rolling Stone, ‘Thriller’ı, Beatles’ın çıktığı ilk televizyon şovundan bu yana müzik televizyonunda gerçekleşen en önemli olay olarak niteledi.

Michael Jackson’ın birçok dans figürü hayranlık uyandırdı, çok sayıda hayranı tarafından taklit edildi. Billie Jean, Smooth Criminal, Black Or White gibi şarkılarla yaptığı müthiş dans figürleri hepimizin aklına kazınmıştır. Bu hareketleri yaparken öylesine rahattı ki sanki özel efektler kullanıyormuş izlenimi veriyordu. Moonwalk bunların başında geliyordu. Bu hareketleri yapması özel bir ayakkabı tasarımı, vücut esnekliği ve mükemmele ulaşıncaya dek bu figürleri tekrarlaması sayesinde mümkün olmuştu.

Michael Jackson’ın televizyon performansı hayranlarını ekranlara kilitlerken canlı performansları daha da fazla heyecan veriyordu. Konserlerinde yaptığı müthiş şovları, dansları ve vokal performanslarıyla gelmiş geçmiş en büyük sahne adamı olarak kabul edilmektedir.Sahnede büyük bir enerji sergiliyor, hayranları çığlık atıyor, ağlıyor, hatta bayılanlar oluyordu.

Pop’un Kralı ayrıca ‘mega tur’ konseptini yarattı. 1992’deki ‘Tehlikeli Dünya Turu’ beş ay sürmüş, 69 gösteri içermişti. Ölümünden önce ilan ettiği turda ise 50 konser planlamış, bilet satışları rekor kırmıştı. İlk 10 konserde 50 milyon dolar kazanacağı tahmin ediliyordu. Bu turneler sayesinde dünyada birçok insanın hayranlığını kazanmış ve internetin olmadığı bu dünyada dünya çapında tanınır olmuştu.

Bu başarılarının yanında Pop’un Kralı yaşamı boyunca eleştirilen birçok olayın içinde oldu. Özel hayatı ile ilgili bazı söylentiler sonucunda 2000’lerin başından itibaren inzivaya çekildi. Doğal yeteneğiyle birlikte sergilediği tuhaf davranışlar sebebiyle medya Pop’un Kralı’na aşırı ilgi gösterdi. Bu da onu büyük bir üne kavuşmasına sebep oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: