Türk Sinemasının Efsane İsmi : Cahide Sonku

Türk sinema tarihinin zorlu ilklerinin sahibi , ilk kadın star, ilk kadın yönetmen , ilk kadın film yapımcısı ; güzelliği, kabiliyeti ve başarıları ile her daim özenilen biri olan Cahide Sonku’yu bugün sizler için yazıyoruz.

Cahide Sonku'nun Önlenemeyen Düşüşü

1916 yılında Yemen’in Sana kentinde doğdu. Babası , dedesinin komutanlığını yapığı 7. ordunun subayıydı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ve Yemen’in elden çıkması ile İstanbul’a geldiler. Cahide Sonku 3 yaşında dünyanın zorluğu ile karşılaştı. Gençliğinin ilk yılları zorluk , sevgisizlik ve sefaletle geçti. Babası Necati Bey yakışıklı ve çapkın bir insandı. Hayata karşı gayesi ise Paşa babasından kalan servetle Pera’da tatlı bir hayat sürmekti. Bu düşünceyle evini terk etti. Bir süre sonra da eşiyle ayrıldı. İki kızı ile baş başa kalan ve hiçbir geliri olmayan aile için zor günler başlamıştı.

Aile erkek çocuğu olsun istiyordu. İlk hamilelikte çocuğun ismi bile seçildi: Mücahit. Gelen kız çocuğu olunca adı Candan oldu. İkinci çocuk için de beklenti erkek yönündeydi. Onun ismi de Necdet olacaktı. Lakin aile yine hüsranla karşılaştı.Çocuk kız olmuştu. Ve Türk sinemasının yıldızı Cahide Sonku dünyaya gözünü açmış oldu.

Paşa dedenin ölümünden sonra felaketler ailenin peşini bırakmadı. Konakları yandı. Sokaklara düştüler. Bir süre akrabalarının yanında kaldılar. Sefalet sürecinde baba , kızlarını yanına almayı teklif etti. Candan bunu kabul etti. Lakin Cahide annesiyle kalmayı seçti.

Küçük yaşta çalışma hayatına koyulup evine kazanç sağlamaya başladı. Sirkeci’de Basiret Han’da bir firmada sekreterlik yaptı. Bir yandan da, Fatih Halk Evi’nin Tiyatro Kolu’na devam etti. İçindeki sanat aşkı gitgide büyümekteydi. O süreçlerde de Darülbedayi ilan vermiş , yetenekli öğrenciler aramaktaydı. Hemen baş vurdu. Sınavı başarıyla kazandı. Lakin ufak bir sorun vardı. Yaşı tutmuyordu. Mahkeme kararı ile yaşı büyütüldü.

Grace Kelly - Classic Movies Photo (6843565) - Fanpop

1931/1932 sezonunda sahnelenen bir operette balerin rolünü aldı. Cahide; birkaç operette oynayınca; kabiliyeti, güzelliği ve uyandırdığı sevgi halesiyle Muhsin Ertuğrul’un dikkatini çekti. Muhsin Ertuğrul gelecek vadeden birini gözüne bakar bakmaz anlayacak kadar işin ehli bir kişidir. Buğulu sesi, fildişi teni, düş yüklü yüzü ve değişik havası ile Cahide’nin hemen farkına vardı. Ve onun elinden tutarak ünlenmesine yardımcı oldu.

Darülbedayi’de 1932’de sahnelenen Yedi Köyün Zeynebi filminde rol aldı. Rolü yalnızca su dolu küçük testiyi hiç konuşmadan taşımaktı. Küçük adımlarla sinema sektörüne adım atan Cahide Sonku azim ve istikrarini her daim korudu. Oyunları , rol almamasına rağmen her gün seyretti. Replikleri ezberledi. Şans eseri hastalanan bir oyuncunun yerine geçince başarısının gücünü gösterdi. Böylece ölene dek kalacağı Muhsin Ertuğrul’un kanatları altına girdi. Darülbedayi tarihinde bir ilk gerçekleşti: 17 yaşında, balerin rolüne çıkabilen oyuncu, aniden kast değiştirdi. Profesyonel, tanınmış aktör ve aktrislerin arasına katıldı.

Yeşilçam'ın İlk Kadın Yıldızıydı, Ekmek Parası İçin Bulaşıkçı Oldu - Son  Dakika

Cahide çok kabiliyetliydi. Muhsin Ertuğrul’un Cahide Sonku’yu elinden tutup zirveye çıkarması dedikodulara yol açtı. Ünlü sanat adamının genç ve güzel kıza gönül verdiği konuşuldu. Ama Muhsin Ertuğrul; Neyyire Neyir Hanım’la evliydi.

Muhsin Ertuğrul; yıldızını zirve yolculuğuna hazırladı. 1935’de çektiği, ilk köy filmi, Bataklı Damın Kızı Aysel de Cahide Sonku başroldeydi. Senarist Nazım Hikmet Ran’dı. Sonku; sinema eleştirmenlerince ‘Yerli Marlene Dietrich’ diye yorumlandı. Sarışın Cahide Sonku; gizemli, soğuk, kendinden emin haliyle zirveyi zorlamaya adaydı. Filmde başına örttüğü eşarp moda oldu. Aysel adıyla piyasaya sürülen eşarplar hayranlarından büyük ilgi gördü.

AYSEL BATAKLI DAMIN KIZI 1934 | Film afişleri, Film, Eski film afişleri

Ertuğrul; Sonku’ya tiyatroda da destek verdi. August Strindberg, William Shakespeare, Anton Çehov ve Lev Tolstoy gibi ünlü yazarların oyunlarında Sonku başrollerdeydi. Sonku’nun oyun performansından kabiliyetinin büyüklüğü görüldü. O Kadın piyesiyle daimi şöhreti yakaladı; rekor sayıda temsile imza attı. Cahide Sonku; artık bir ‘Prima Donna’ydı.

Cahide Sonku’nun Aşk Hayatı

Günden güne daha çok parlayan yıldızımız Cahide Sonku’nun çevresinde zengin ve yakışıklı erkekler de artmaktaydı. . İstanbul Sokaklarında adlı filmi çeken ilk kameramanlardan Cezmi Ar ile kısa bir flört döneminden sonra evlendi. Cahide Sonku güzel olduğu kadar kabiliyetliydi de. Evli olmasına rağmen büyüsüne kapılan erkekler peşini bırakmadı. Adı zaman zaman dedikodulara karıştı. Genç aktör Suavi Tedü’yle ilişkisi en çok konuşulanlardandı. İki genç, alımlı ve sanat dolu insan büyük bir aşk yaşamaktaydı.

Talat Artemel Biyografisi - Hakkında Bilgi

Cahide; aşk hayatında frene basmadı. Süavi Tedü’nün üzerini çizdi. 1936’da bir meslektaşı, sahne arkadaşı, ünlü çapkın Talat Artemel ile evlendi. Son derece çapkın olan bu adamın gözü hiçbir zaman yuvasında olmadı. Bu nedenle evlilikleri yalnızca iki yıl sürdü. Hatta Cahide Sonku bir röportajında içkiye kendisini eski eşinin alıştırdığını söylemiştir. 1943’de, tütün kralı diye tanınan İhsan Doruk ile evleninceye kadar, şen dul gibi tatlı hayat yaşadı. ‘Ömrümün en güzel ve mutlu günleri,’ şeklinde tanımladığı süreçte âşıklarını gizli tuttu.

Günden Güne Artan Şöhret

Serveti katlandı; modayı adım adım izledi; özel şoförlü otomobil sahibiydi. Paris modasını takip etti; dünyaca ünlü mücevher üreticilerinin ürünlerini kullandı. Yeni çizgisi ve vurdumduymazlığı, tiyatro çevrelerini rahatsız etti. Kadrosunda bulunduğu İstanbul Şehir Tiyatrosu soruşturma başlattı. Sonra da mesleğine son verildi. Muhsin Ertuğrul devreye girdi ve kovulmasını önledi. ‘O giderse, ben de giderim; beni de kovun,’ diyecek kadar gözünü karartmıştı.

Beyoğlu Emniyet Müdürü Sonku’yu makamına çağırıp dikkatini çektiği söyledi. İddiaya göre Sonku; şehrin tanınan, zengin bir gayrimüslimi ile tatlı hayat yaşardı. O yıllarda Müslüman bir kadının gayrimüslim bir erkekle nikahsız beraberliği normal görülmezdi. Ama Cahide’nin gözü karaydı; kararlıydı. Tatlı hayat, zenginlik ve karşılıklı aşk, tarafların ayaklarını yerden kesti. Bir röportajında, ‘Bu yıllar içinde bütün ömrümün en büyük aşkını yaşadım. Sevdiğim adamın adını açıklayamam. Çünkü evli ve iki çocuk sahibiydi,’ diyecekti.

Sonku’nun hayatına giren, büyük ve ihtiraslı aşk yaşayan kişi; Ermeni asıllı, aileden zengin, kereste tüccarı Parseh Gevrekyan’dı. Gevrekyan; Sonku’nun her işi ile yakından ilgilendi. Anlatımına göre; diksiyon hocası bile tuttu. Yazlık ve kışlık evler aldı. Özel şoförünün maaşını ödediği son model otomobilleri emrine sundu. Ama Gevrekyan da kıskananların hışmına uğradı. Varlık Vergisi uygulamasına takıldı. İstenen rakam ödeme gücünün çok üstündeydi. Bu yüzden de çalışma kamplarının yolunu tuttu. Önce Erzurum’a oradan da Sivrihisar’a gitti; borcunu ödemeye çalıştı. Parseh Gevrekyan; gözünden sakındığı, bir gül goncası gibi özen gösterdiği Sonku’ya giderayak bir iyilik daha yaptı. Cahide Sonku’yu tütün kralı İhsan Doruk’la tanıştırdı ve evlenmelerini sağladı.

Şaşalı bir düşüş' değil cüretkar bir meydan okuyuş: Cahide Sonku -  Gaziantephaberler.com

İhsan Doruk; iş hayatına tütün eksperliğiyle başladı. Girişken, çevre edinmeyi bilen, siyasette sabrın mevki getirdiğini gören, tatlı dilli, sözüne güvenilen, müzikten anlayan, protokol kurallarına uyan kişiydi. Güzelliğin, gençliğin ve şöhretin sarhoş ettiği Cahide Sonku’yu idare edebilecek olgunluktaydı. Zengin ve ihtişamlı bir hayat sürmekteydi. Çok geçmeden de İstanbul Şehir Tiyatrolarından istifa etti. ”Allah’a ısmarladık! Bundan sonra biraz rahat etmek; özel hayatımı yaşamak istiyorum.” dedi.

Cahide Sonku'nun Şöhretten Sefalete Uzanan Hayat Hikayesi

Doruk’la yaptığı evlilik de yürümedi. Kısa bir süre sonra yollarını ayırdılar. Evlilik süresince, hem kendisi hem de kocası çapkınlıkta yarıştılar. Erkeğe gösterilen hoşgörü, kadından sakınılınca aşılması güç sorunlar yaşadılar. Cahide’nin kendi anlatımıyla, ‘İhsan Doruk’tan paranın gücünü ve sadakatsizliği,’ öğrenmişti. Sonku’yu bizzat İhsan Doruk yıkmıştı.

Cahide’nin kısa sürse de, Doruk’la evliliği Binbir Gece Masalları’nı andırdı. Taksim Gümüşsuyu’nda yaptırdıkları apartmanın temeline pırlantalar serpildi. Cahide; sigarasının külünü altın kül tablalarına silkeledi. Avrupa imalatı iskarpinlerinin yüzünü ve topuklarını süsleyen parlak taşlar hakiki elmastı. Devamlı gittiği gece kulübünün kapıcısı Miço; saygısını sunduktan sonra yanındakilerine, ‘Pabuçlarındaki parlak taşlar gerçek pırlantadır. Dikkat edin, bir daha böyle zengin ve güzel kadın göremezsiniz,’ derdi. Taktığı mücevherlerin değerinin 100 binlerce lira olduğu söylenirdi. Altın tabakasında adının baş harflerinin yazıldığı sigaralar bulunurdu. Cleopatra gibi her gün süt banyosu yaptığını konuşulurdu. Şampanyadan başka içkiyi ağzına koymazdı. Bazı hayranlarının ısrarı üzerine iskarpinlerinin içine şampanya konulup içilmesine izin verdiği anlatılırdı.

Türkiye’nin En Büyük Film Şirket: SONKU FİLM

Cahide Sonku kararını vermişti. Yapım şirketi kurup kendi filmlerini yönetecekti. ‘Vatan ve Namık Kemal’de ilk filmiydi. Başarılarını arttırdığı bu süreçte dul bir kadındı. Sürpriz bir kararla eski eşi İhsan Doruk ile yeniden birlikte olma kararı aldı. Bu süreç dört yıl sürdü. Milyoner olan eşinden film şirketi için destek aldı.

Ülkemizin İlk Kadın Film Yönetmeni Cahide Sonku Kimdir?

1954’de başrolünde Zeki Müren’in oynadığı Beklenen Şarkı ile umulanın üzerinde para ve ün kazandı. Müren; tanınmamış bir şarkıcıydı. DP’li İhsan Doruk, Cahide Sonku’yu adeta zorladı. Müren’i bir filmde oynatması için baskı kurdu. Cahide istemeyerek filmi çekti. Ama sonuç muhteşemdi: 100 bin liraya kotarılan film, 1 milyon liradan fazla hâsılat elde etti. Zeki Müren bir anda şöhrete kavuştu; ücretinin artırılmasını talep etti. Sonku ve Müren mahkemelik oldu; sonuçta, Müren açıklanmayan miktarda tazminat hak etti.

cahide sonku & zeki müren | Resimler, Fotoğraf, Sanatçılar

Cahide Sonku’nun Gümüşsuyundaki evi siyasilerin buluşmak için uğrak noktalarındandı. Bazı DP yöneticileri metreslerini getirirdi.Sonku; bir gece partisinde odasına tuvaletini değiştirmek için çıkmış, yatağında bir DP yöneticisini sevgilisiyle uygunsuz vaziyette yakalamıştı. İkinci birleşme de hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştı.

Cahide Sonku Eski Kocası İhsan Doruk’tan İntikamını Aldı

İhsan Doruk; siyasetin, ticaretin yanında da aynı hızla çapkınlığa devam etti. Dönemin önemli şarkıcılarından Şükran Özer ile anıldı. Cahide Sonku anne olduktan bir yıl sonra eşinden ayrılmıştı. Lakin içinde ona karşı büyük bir nefret ve intikam hissi günden güne büyümekteydi. Yine bir röportajında, ‘Ondan gücü ve sadakatsizliği öğrendim. Beni, kocam İhsan Doruk yıktı,’ diyecekti. İfadesine göre Doruk; görüntünün aksine eli sıkı adamdı: Kış mevsiminin en soğuk günlerinde kaloriferi yaktırmazdı. İntikamını ise ; 1960 Darbesi sonrasında, Menderes ile İhsan Doruk aynı gün tevkif edilmiş Sonku; İhsan Doruk’un yerini bildirip tutuklanmasını sağlayarak almıştı.

Ardı Ardına Gelen Felaketler

Yaşadığı ayrılıktan sonra kendini toparlayamayan Sonku büyük felaketin haberini Ankara’da iken aldı. Devlet Tiyatrosu aktörlerinden Nuri Altınok’a aşık olduğu söylentisi yayılmıştı. Oysa o sıralar Başkentte film platosu kurmak; Altınok’la film çekmek düşüncesindeydi. . Çekilmiş filmlerin negatifleri ile film ham maddelerinin bulunduğu yazıhane ve film stüdyosu bilinmeyen bir nedenden ötürü yandı. İş yeri sigortasızdı . Cahide Sonku iflas etti. Zirveden düşüş anbean başladı. Şu haldeyken bile gururundan ödün vermedi. Eski eşinin yardım teklifini reddetti.

Yaşadığı felaketlerden sonra teselliyi alkolde aradı. Kalan parasıyla yaşamaya çalışırken alkolü de su gibi tüketmeye başlamıştı. Kaybı çok büyüktü. Hiçbir zaman kabullenemedi. Bir sabah uyandığında eski şaşalı günlerine yeniden döneceğine inandı hep.

Cahide Sonku: Nereden nereye?

Borçlar tüm hızıyla artmaktaydı. Fazla alkol tüketiminden ötürü gitgide kötülşen Cahide Sonku’nun efsanesi de yavaş yavaş bitiyordu. Bakanın bir daha baktığı sarışın güzelden geriye hiçbir şey kalmamıştı. Tanıdık kimi görse ‘Bana para ver. İçmezsem çıldıracağım.’ diyor soluğu tekellerde alıyordu. O kadar fakirleşmişti ki bakkal dahi veresiyeyi kesti.

SON UMUDU KIZI ENDER…

Kendisine göre hesaplarını yaptı. Eski hayatına biricik kızı Ender ile dönecekti. Velayet almak için uğraşıyordu. Eski eşi zengin ve yetkin bir çevreye sahipti. En iyi avukatları seferber etti. Davanın sürdüğü sıra da İhsan Doruk kalp krizi geçirip öldü. Bütün miras , eşi Şükran Özer’e kaldı. Sonku’nun planları suya düştü. Mirastan bir kuruş pay alamadı . Sadece kendisi de değil kızı da para alamadı. Ender Londra’da fast food lokantasında garsonluk yaptı; bir İngiliz ile hayatını birleştirdi. Böylelikle Sonku bu defteri de kapattı.

Ünlü Starın Garson Kızı

Cahide Sonku Ve Cahit Irgat

Tiyatro, Sinema ve Şiir Dünyasında “Irgat'ın Türküsünü Söyleyen” Cahit Irgat  | ListeList.com

Sonku fırtınalı bir aşka daha yelken açtı. Aktör, yönetmen, şair, sosyalist Cahit Irgat ile beraberlik kurdu. Cahit Irgat; zengin, çiftçi babanın oğluydu ama her zaman beş parasızdı. Tiyatro kulislerinde gizli gizli hayranlıkla seyrettiği, gençliğinin idolü ile beraberdi. Lakin birliktelikleri yalnızca içkiden ibaretti. Kırılgan bir yapıya sahip olan Cahit Irgat bu birliktelikten nasibini almıştı. Haldun Dormen ikiliye acıyarak iş verdi. Her ikisi de Taşralı Kız piyesinde oynayacaktı. Küçük Sahne’nin iddialı oyununu bir gün bırakıp kaçtılar; içkiden ayakta duramayacak durumdaydılar.

Cahide Sonku | Sinema, Türkler

Muammer Karaca; Cahide Sonku’ya tiyatrosunun müdürlüğünü önerdi. Kabul etti ve tiyatroya geri döndü. Cahit Irgat ile beraberdi; kimseye haber vermeden hayat arkadaşını kadroya aldı. Bu nedenden ötürü işi uzun sürmedi.

Ve Yine En Vefalı Dost Muhsin Ertuğrul

Ertuğrul eşini kaybetmişti. Cahide Sonku ile hayatını birleştirmek istedi. Ama tatlı hayat sürme düşüncesindeki Sonku; Ertuğrul’un önerisini reddetti.

Cahide Sonku'nun Önlenemeyen Düşüşü

Yiyecek bir dilim ekmeğe muhtaç durumdayken de Muhsin Ertuğrul yardımına koştu. Şehir Tiyatroları’ndan aylık 2 bin lira maaşlı bir kadroya yerleştirdi. Ama içki vazgeçilmezdi; oyunlara çıkamayınca yerine bir başkası aldılar.

Cahide Sonku; Yeşilçam Sokağı adlı filmde son kez beyaz perdede göründü. Ülkü Erakalın, bir dönemin ünlü ismini unutmamış ve hatırasına saygıdan rol almasını sağlamıştı. Yine Erakalın; 1971’de Mıstık adlı yapımda oynaması için büyük gayret göstermişti. Sonku’ya alkol tedavisi gördüğü Bakırköy Akıl Hastanesinden özel izinle film setine getirmişti.

Muhsin Ertuğrul'un Ümitsiz Aşkı

Yıldızın Sönüşü…

Kiraladığı evden 5 gün boyunca hiç ses çıkmamıştı. Kapıcı bunu üzerine polisi aradı. Sonku; evde ‘Katibim!’ dediği kır saçlı yaşlı adamla kalıyordu. Durmadan kavga ediyorlardı. Birbirlerine tabak, çanak, şişe gibi kırılabilir eşyalar fırlatıyorlardı; komşular gürültüden rahatsızdı. Ama günlerdir tek bir ses duyulmuyordu. Polis içeriye girince adeta bir çöp yığınıyla karşılaştı. Bütün eşyalar kırık döküktü; çamaşırlar makasla kesilmişti.

Ölümünden az önce – 1979’da! – son ödülü aldı. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği)’nin onur/hizmet ödülünü bir meyhanede kabul etti.

İçki bulamadığı son günlerinde ispirto içti. Tahta bir kerevetin üzerinde ölmeyi diledi. 18 Mart 1981 aramızdan ayrıldı.

Ünlü yazar Selim İleri; bir yazısında Beyoğlu’nun ıssız sokaklarının birinde Cahide Sonku’ya rastladığını yazdı. Bir elinde büyük şişe dolusu ispirto, öbür elinde bir bekçi düdüğü tutuyordu. Şişeden bir yudum aldıktan sonra, bütün gücüyle düdüğü öttürüyordu…

Yokluk İçinde Yitip Gittiler! Yürek Burkan Öyküleriyle Yeşilçam'ın Kayan  Yıldızları - onedio.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: