Büyük Taarruz Vaktinde Dahi Sanata Vakit Ayıran Başkomutan…

Hazırlıklar tüm hızıyla devam etmekteydi. Küçük rütbeli subaylara çok ihtiyaç vardı. 1. Dünya Savaşı’nda esir olup kurtulduktan sonra memleketine dönen tecrübeli yedek subaylar derhal orduya çağırıldı. Er ihtiyacı ise devlet dairelerinde ve diğer kurumlarda çalışanların seyreltilmesi ile giderilmişti. Düşmana taarruz için Batı Cephesi’nde toplanan asker sayısı ilk defa 200 bine yaklaşıyordu.

Giyim-kuşam zayıf , cephane yetersizdi. Aslında Türk ordusuna ait depolarda yeteri kadar cephane vardı. Lakin işgal güçlerinin koruması altında olduğu için kullanılması neredeyse imkansızdı. Zorluk ve yokluk çok fazlaydı. Buna rağmen Türk milleti umudunu yitirmiyor , mücadeleden vazgeçmiyordu. Yerli imalathanelerde eski ve harap olmuş savaş aletleri onarılıyor, işe yarar hale getiriyordu.

Ve yıl 1922 , 6 Ağustos ; Batı cephesi komutanı İsmet Paşa gizli olarak ‘ taarruza hazırlık’ emrini verdi.

13 Ağustos 1922… Genelkurmay karargahı Ankara’dan Batı cephesine hareket etti.

20 Ağustos 1922… Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Akşehir’e geldi.

Siirt milletvekili Mahmut Bey o sırada cephede…

“21 Ağustos 1922, Akşehir – Düşmanda bir hassasiyet var. Bizim tarafta fevkalâde bir hareket, birşey olduğunu hissetmiş gibi… Temenni edelim ki asıl hedefi keşfetmemiş olsun. İki gündür Paşa, Çalıkuşu’nu okuyor. Öyle beğendi ve sevdi ki… Büyük hareketlerin arifesinde böyle bir şey okumak da çok dinlendirici.”

“22 Ağustos 1922 – Bugün de Akşehir’deyiz. Paşa, daireden çıkmadı. Akşama kadar Çalıkuşu’nu okudu. Çok memnun oldu, takdir etti”

Türk milletinin özgürlüğüne kavuşmak uğrunda ümit ve dirençle mücadele ettiği cephenin en keskin ve en sıcak ortamında ciddi bir konsantrasyon ile bir savaş , liderlik kitabı veya kahramanlık destanı değil bir roman okuyan başkomutan: Mustafa Kemal Atatürk .

O denli yoğun bir tempoda dahi roman okumaya vakit ayırması Atatürk’ün sanata verdiği değerin belki de en güzel örneğidir .

30 Ağustos Zafer bayramımızı kutlar , başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize özgür bir vatan bırakmak uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: