big 4

Thrash metalin öncüleri; ” Big 4″

Thrash metal; karmaşık gitar riffleri, hızlı gitar soloları, agresif davul ritimleri. Öfkeden ve gerçek hikayelerden beslenen bir müzik.

Metal müzik, 1970’ler itibariyle Black Sabbath ve Deep Purple gibi ilk metal grupları ile hayatımıza girmeye başlamıştı. Thrash metalin müzik dünyasında yer edinmeye başlaması ise, 1979 yılında kurulan ilk thrash metal grubu “Venom” ile oldu. Heavy metalin alt türü olan thrash metal hızlı gitar riffleri ve isyankar sözleri ile yıllardır insanların duygu ve düşüncelerini ifade etmesinde önemli rol oynadı. Kaliforniya, Bay Area kökenli kabul edilen müzik türü, 80’li yılların ortalarına gelindiğinde ise bütün dünyayı etkisi altına almış bulunmaktaydı.

Thrash metal çıktığı dönem itibariyle, NWOBHM (“New Wave of British Heavy Meta”) ve Hardcore Punk‘tan oldukça etkilenmiştir. Şarkılarında genellikle siyaset, savaş, yozlaşma, adaletsizlik, cinayet, intihar, bağımlılık gibi konuları işler. Hızlı gitar riffleri, agresif davul ritimleri, uzun soluklu gitar soloları ve agresif sözleri ile 90’lı yılların Grunge akımına yenik düşmeyen “Metallica, Megadeth, Pantera” gibi grupların efsaneleşmesinde rol oynamıştır.

Big 4 (4 Büyük Thrash Metal Grubu ) ; Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax

“Big 4” için, Günümüzde thrash metali yaşatan ve aynı zamanda bir ikon haline gelen topluluk diyebiliriz. Bu terimin net olarak meydana gelmesinin sebebi, 22 Haziran 2010’da Bulgaristan’ın Sofyakentindeki Vasil Levski Ulusal Stadyumu’nda gerçekleşen  Sonisphere Festivali’dir. Konserde sahneye önce Metallica çıkıyor. Ardından Slayer, Megadeth ve Anthrax’ın elemanları çıkarak “Am I Evil” parçasını çalmaya başlıyorlar. Ve dünya tarihi bir ana daha şahit oluyor.

“Big 4″da yer alan grupların arası ise oldukça iyi. Metallica ve Dave Mustaine arasında yaşanan olaylar çoktan unutulmuş bile. Anthrax, diğer üçlünün biraz dışında kalıyor. Bunun sebebi ise Bay Area çıkışlı değil New York çıkışlı olması.

Zaman içinde ikonikleşen “Big 4” terimi, bu dört grubu efsaneleştiriyor. Ve thrash metali ölümsüz kılıyor. Gelin bu 4 gruba bir göz atalım. Aynı zamanda efsanevi Big 4, “Am I Evil?” performansını da buraya sizler için ekliyoruz.

Metallica

Amerikalı heavy metal grubu 1981 yılında gitarist/vokal James Hetfield ve davulcu Lars Ulrich tarafından San Francisco’da kurulmuştur. Thrash metalin en büyük öncüsü olan grubun en sevilen albümleri , Master of Puppets (1986) ve Black’tir (1991). Şu anki kadroda ise James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett veRobert Trujillo yer alıyor.

Megadeth

Thrash metal grubu, 1983 yılında Amerika, Kaliforniya’da Dave Mustaine ve basçı David Ellefson tarafından kurulmuştur. Grubun kurulması Dave Mustaine’in Metallica’dan atıldıktan sonra gerçekleşir. Megadeth 1985 yılında ilk albümü Killing Is My Business … ve Business Is Good! ‘u çıkararak beğenileri toplar ve ilerleyen yıllarda birçok albüme daha imza atar. Bunlardan bazıları Rust in Peace (1990) ve Countdown to Extinction (1992) albümleridir. Grup Dave Mustaine’in yaşadığı sakatlıktan dolayı 2002’de dağılır. Ama sonra 2004’te tekrar bir araya gelir.

Slayer

Thrash metal grubu Slayer, 1981’de gitaristler Kerry King ve Jeff Hanneman , davulcu Dave Lombardo ve basçı ve vokalist Tom Araya tarafından kurulmuştur. Amerikalı grup, hakim olduğu şiddet eğilimli müzik tarzından dolayı çoğu zaman sansüre mazur kalmıştır. Grubun en sevilen albümü ise, Reign in Blood‘tur (1986) .

Anthrax

Anthrax’ı diğer gruplardan ayıran ve dışlanmasına neden olan en büyük özelliği, Kaliforniya Bay Area’lı değil de New York’lu olmasıdır. Grup, 1981’de ritim gitaristi Scott Ian ve basçı Dan Lilker tarafından kurulmuştur. Doğu yakasının ilk büyük thrash metal gruplarından biri olan Anthrax, Among the Living (1987) albümü ile beğenileri toplamıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: