grup ter

İlk Türkçe Heavy Metal Şarkısı; Hor Görme Garibi (1972)

Heavy Metal kavramı ilk olarak 1969 yılında Steppenwolf’un Born To Be Wild kavramında geçmiştir. Yıllardır hüküm süre heavy metal dalgasının ilk grupları; Black Sabbath ve Deep Purple kabul edilir. Ülkemize ise heavy metal Erkin Koray ve Grup Ter tarafından getirilmiştir.

İlk Türkçe Heavy Metal Şarkısı; Hor Görme Garibi (1972)

Hor Görme Garibi şarkısı, 1972 yılında Erkin Koray Ve Grup Ter tarafından kaydedilmiştir. Şarkı Erkin Koray’ın yakın dostu olan Orhan Gencebay’a aittir. Şarkı, uzun soluklu gitar sololarına sahip olması ve davul riffleri ile birlite “ilk Türkçe heavy metal” şarkısı kabul edilir. Türk müziğinin en yenilikçi sanatçılarından biri olan Erkin Koray metal müziğini de kültürümüzde yer edinmesinde büyük etki oynamıştır.

Grup Ter Kimdir?

Ter, 1972 yılında kurulmuş ve dağılmış ilk Türk Underground Rock grubu olarak kabul edilir. Grup önce Bunalımlar‘dan gitarist Aydın Çakuş ve davulcu Nur Yenal tarafından kuruldu. Özkan Uğur, Kurtalan Ekspres’ten ayrıldıktan sonra gruba katılır. MFÖ’den tanıdığımız Özkan Uğur, Grup Ter’de bas çalmıştır. Ardından Erkin Koray da gruba katılacak, fakat birliktelikleri uzun sürmeyecektir. Ve grup kısa sürede dağılacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: