sid ve nancy

İkonik Punklar: Sid ve Nancy

Sadece 2 yıl ve tek bir albüm ile dünyayı değiştiren bir grup; Sex Pistols… Ve onların yeteneksiz basçısı Sid Vicious ile tek aşkı Nancy Spungen.

Sex Pistols, 1975 yılında Londra’da kuruldu. Malcolm McLaren‘ın yönettiği grup İngiltere’de düzen karşıtlığı ve agresif tutumu ile varlığını hissettirdi. Vokalde Johnny Rotten , gitarda Steve Jones , davulda Paul Cook ve basta Glen Matlock yer alıyordu. Sid Vicious 1977’nin başlarında Matlock’un yerine geçti.

Punk dediğimizde atlamamamız gereken iki isim daha var, Sid ve Nancy. Sex Pistols’un basçısı Sid Vicious ve 70’lerin punk siması Nancy Spungen’in ikonik aşklarını ve mahvolmuş hayatlarının hikayesini sizin için yazdık.

Mandatory Credit: Photo by Richard Young/REX/Shutterstock (74937l) Sex Pistols – Sid Vicious, John Lydon, Steve Jones and Paul Cook after signing A & M record deal Various – 1977

Sid ve Nancy

Sid Vicious, 1957 yılında İngiltere’de doğdu. Uyuşturucu bağımlısı bir anne ile peripatetik bir çocukluk geçirdi. Hatta aşırı dozdan ölmeden önceki gün uyuşturucuyu Sid için annesi temin etmiştir. Agresif, düzen karşıtı ruhu Sex Pistols’a girmesi ile birlikte şekil almaya başladı. Ne kadar bas çalma konusunda pek marifetli olmasa da. Zor bir çocukluk yaşayan Sid’in hayatının 2. dönüm noktası ise Nancy ile tanışmasıyla oldu.

Nancy Spungen’in çocukluğu da parlak değildi. Philadelphia banliyösünde doğdu. Aykırı davranışlarından dolayı bir süre akıl hastanesinde yattıktan sonra, 17 yaşında New York’a taşındı. New York’da punk simalarında yer edinmeye çalıştı. Fakat başarılı olamadı. Daha sonra İngiltere’ye giderek Sex Pistols’un peşine düştü.

İlk Görüşte Aşk

Sex Pistols, “Anarchy in the UK” ile İngiltere’nin kalıplarının dışına çıkarak, yeni bir boyut açmıştı. Düzen karşıtı hareketleri, agresif tavırları ile “punk” kavramını yeniden şekillendirdiler. Bu süreçte grubun yeteneksiz basçısı bir ikon haline gelmeye başlamıştı bile.

Nancy’nin, diğer gruplarda yer edinmeye çalışması başarı ile sonuçlanmadı. Bu durumda Sex Pistols’un solisti Johnny Rotten’a karşı bir adım attı. Fakat o da başarısızlık ile sonuçlanınca rotayı Sid’e çevirdi.

Sid, Nancy’ye aşık olmuştu. Hayatında hiç sevgi görmemiş bu dağınık çocuk ilk defa aşkın ne demek olduğunu öğrenmişti. Hikayenin sonu kötü bitmesine rağmen Sid ve Nancy, punk dünyasının Romeo Ve Juliet’i olarak kabul edildiler. 90’lı yıllarda Kurt Cobain ve Courtney Love’da Sid ve Nancy’ye özenecek. Hatta gittikleri yerlerde “Sid and Nancy” olarak kendilerini tanıtacaklardır.

Spungen’in bir zamanlar Vicious’a bir kulüpte yaltaklanan bir grubu merdivenlerden aşağı itmesi talimatını verdiğini açıklayarak, bağlarının benzersiz doğasını yakaladı. Tanık, “Ve ikinci kez düşünmeden yaptı,” diye hatırladı. “Paslı zırhlı bir şövalyeydi.”

Uyuşturucu kullanımları tehlikeli boyuta geldi

İkilinin 19 aylık birliktelikleri oldukça çalkantılı geçti. Uyuşturucu kullanımını arttırmaları da her şeyi daha da kötü hale getirecekti. Nancy’nin uyuşturcu ve seks ile ilgili tecrübeleri, Sid’in büyümesinde ve değişmesinde çok büyük rol oynadı.

Sex Pistols, “God Save the Queen”i çıkarması ile birlikte oldukça popüler hale geldi. Bu süreçte ise Sid ile Nancy’nin arasındaki bağ oldukça güçlenmişti. Neredeyse ayrılmaz hale geldiler. Menajer Malcolm McLaren daha sonra Nancy’yi “kaçırmaya” ve New York’a bir uçağa bindirmeye çalıştığını itiraf etti, ancak çiftin ayrılamaması bu planı imkansız hale getirdi.

Grup, Spungen’ın Ocak 1978’de ABD turnelerine çıkmasını yasaklamayı başardı ve Vicious, Dallas’taki basıyla bir noktada bir seyirciyi kafasına vurarak düzensiz davranarak karşılık verdi.

Nancy, otel odasında bıçaklanarak öldürüldü

İkili Ağustos 1978’de, New York’a taşındı ve Manhattan’daki Chelsea Oteli’nin 100 numaralı odasına yerleşti. Punk dünyasının sevilmeyen karakteri Nancy, o sıraları Sid’in menajeri gibi davranıyordu. Sid küçük odalarında bir parti düzenledi ve güçlü bir barbitürat karışımı olan yaklaşık 30 tablet Tuinal’i yuttu ve gecenin büyük bir bölümünde konuklar gelip komada kaldı.

Sabah olduğunda ise Nancy, lavaboda Sid’in bıçağıyla bıçaklanmış bir şekilde ölü bulunacaktı. Odayı polisler sardığında Sid sersemlemişti. Nancy’yi nasıl öldürdüğünü kabul edemeyerek, polise geceye dair hiçbir şey hatırlamadağını belirtti. Yine de bu durum Sid’in 2. dereceden cinayetten yargılanmasının onune geçemedi. Bazı kaynaklar Nancy’yi bir uyuşturucu satıcısının öldürdüğünü söyler. Grubun yöneticisi Malcon McLaren, Sid Nancy’yi öldürmedi” diye ısrar etti. “Hayatının ilk ve tek aşkıydı.”

Vicious, aşırı dozda eroinden Spungen’den dört aydan kısa bir süre sonra öldü

Kefaletle serbest kalan Vicious, bir süre sonra yaşadıklarına dayanamadı ve intihara teşebbüs etti. Sid 2 şubat sabahı annesinin temin ettiği eroin ile aşırı dozdan öldü. Henüz 22 yaşındaydı.

UNSPECIFIED – CIRCA 1970: Photo of Sex Pistols Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: