Bedri Rahmi’nin Buyuk Aşkı , Karadutu…

Bedri Rahmi Eyüboğlu Haberleri - Son Dakika Yeni Bedri Rahmi Eyüboğlu  Gelişmeleri

”Karadutum , çatal karam , çingenem

Nar tanem , nur tanem , bir tanem

Ağaç isem dalımsın salkım saçak

Petek isem balımsın ağulum

Günahımsın vebalimsin.”

Bu şiirin her bir dizesinde acılara , ayrılıklara , kayıplara mal olmuş yürek yakıcı bir aşkın çığlıklarını duyabilirsiniz. Zira yıllardır tazeliğini koruyan bu şiir ardında kırık bir aşk hikayesi bıraktı. Bizler de bugün Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Karadutu Mari Gerekmezyan aşkının şiirlerden şarkılara nasıl taştığını anlatacağız.

Bedri Rahmi Mari ile karşılaştığında evli ve bir çocuk babasıydı. Mari Gerekmezyan 1949’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi-Heykel Bölümüne misafir öğrenci olarak gelmişti. Bedri Rahmi ise orada asistandı. Birbirlerine delice tutuldular. Atölyelerde buluşan iki aşık , sevdalarını sanatlarıyla harmanlayıp birbirlerine armağan ediyorlardı. Mari sevdiği adamın büstünü yaparken, sevdiği adam ise bu aşka şiirleri ve tablolarıyla karşılık veriyordu.

Bedri Rahmi'nin Yasak aşkı: Karadutum, çatal karam, çingenem » Tam Makale.

Artık bütün İstanbul bu aşktan haberdardı. Ne yazık ki eşi Eren Eyüboğlu da öğrenmişti. Sırılsıklam aşıklardı birbirlerine. Bedri Rahmi sigara paketlerine resmini çiziyor, körpe fidanlara adını yazıyordu sevgilisinin.

Ermeni asıllı olan Mari hem kökeninden ötürü hem de evli bir adamla yaşadığı yasak aşk nedeniyle toplumdan dışlanıyor , icra ettiği sanata hak ettiği değer asla verilmiyordu. Öyle ki ailesi zorla evlendirmeye bile kalkışmıştı. Lakin hepsine göğüs gerdi. Ta ki tüberküloz hastalığına yakalanana dek… Savaş sonrası olduğu için antibiyotikler çok pahalıydı. Bedri Rahmi en kıymetli tablolarını yok pahasına sattı. Yine de sevgilisini kurtaramadı. Mari 1946 yılında hayata gözlerini yumdu. Sevdiğine veda edip eve gelen Bedri Rahmi’yi karısı Eren teselli etti. Bedri Rahmi mahvoldu. Kendini içkiye verdi , sanata küstü. Eşi Eren , kocasını hayata döndürmek için üstün çaba ve sabır gösterdi.

Yıllar sonra 1949’da İstanbul Büyük Kulüpte toplanıldı. Bedri Rahmi eşi Eren Hanım ile birlikte gitti. Toplanma sırasında Bedri Rahmi’den Karadut şiirini okumasını istediler. Bedri Rahmi ayağa kalktı ve okumaya başladı. Yüreğindeki acı uyanmış titreyen sesine göz yaşları eşlik etmişti. Eşi yanında oturmaktaydı. Bu şiiri kime yazdığını ve ne denli acı çektiğini biliyordu.

Eren Eyüboğlu o günden sonra daha fazla durmadı ve Paris’e gitti. Eşine düzenli olarak mektuplar yazan Eren Hanım yuvasına sahip çıktı.

Eyüboğulları'nın Öteki Hikâyesi: Eren Eyüboğlu - Ayşegül Tabak | Artful  Living

“Canuşkam,

Kulüpte bir gece, şiir okumuştun, hani! Hatırladın mı? Gözlerinden, birden yaşlar döküldüğünü görünce içimin karardığını hissetmiştim. Sesin, nasıl titremişti. Hey! Bütün bunları hatırlıyor musun? Sanki böğrüme, kızgın bir ütü yapışmış gibi olmuştum. O gece… Senin seneler sonra bile olsa yanıp tutuştuğunu anlamıştım! Bedri’nin ruhuna, insan üstü bir gücün acıyıp, ona güç vermesi için dua etmiştim. Ruhunun çektiği acıları Allah dindirsin. Allah sana resim yapma sevinci versin ve bizim yanımızda yaşamaktan, mutluluk duyabilmeni sağlasın.

Eren.”

Eren Eyüboğlu: Yaşamı ve İşleri Sergisi | Alternatif Ankara Hayatı!
EREN EYÜBOĞLU

Ve Eren Hanım’ın duaları kabul oldu. Bedri Rahmi Paris’e gitti. Yuvasına kavuştu. Aradan yıllar geçmiş lakin hiçbir şey unutulmamıştı.

 Bedri Rahmi 1974 yılında Pankreas Kanserinden öldü. Cenazeyi defnettikten sonra Eren Eyüboğlu 35 yaşına gelmiş olan oğlu Mehmet’i karşısına alarak şunları söyledi.

“Babanı uğurladık, şunu bilmeni istiyorum, ona çok kırıldım. Yaşadığı ilişkiyi hiç unutmadım. Hiçbir kadın aşağılanmayı kabul edemez. Buna katlandımsa bil ki senin içindir.”

Eren Eyuboğlu 1988 de İstanbul’da öldü.

Cem Karaca’nın eşsiz yorumuyla Karadut’u buraya sizler için bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: