propaganda sinan çetin

Günün Filmi; Propaganda (1999)

Sinemanın en değerli yıllarından biri olan 1999’dan bir film ile güne devam ediyoruz; Propaganda

Yavuz Çetin’in yazıp yönettiği film, oyuncu kadrosunun zenginliği ve kurgunun gerçekliği ile herkesin mutlaka izlemesi gereken bir eser. Propaganda; sizi kaliteli mizahı ile güldürürken aynı zamanda göz yaşlarınızı tutmanıza engel oluyor. Aynı zamanda bunun ötesinde çok önemli bir kavrama daha ayna tutuyor; dostluk…

Filmin oyuncu kadrosunda; Kemal Sunal, Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Ali Sunal, Rafet El Roman, Turgay Aydın gibi başarılı isimler yer alıyor. Sezen Aksu’nun müziğini yaptığı filmde, aynı zamanda Yavuz Çetin’in “Dünya” adlı enstrümantal parçası yer alıyor. Propaganda’nın bir diğer önemli özelliği ise Kemal Sunal’ın oğlu Ali Sunal ile birlikte yer aldığı ilk ve son film olması.

Filmin Konusu

Hikaye 1948 yılında Hisli Hisar kasabasında geçmektedir. Gümrük memuru olarak memleketine dönen Mehdi Ankara’dan gelen emirle köyün sınırını tel örgü ile çevirir. Emirler eksiksiz yerine getirilmiş fakat köy sınırının dışında birçok ev kalmıştır. Bununla birlikte kimsenin pasaportsuz sınırı geçmesine izin verilmez. Sınır dışında kalanlardan biri de Mehdi’nin en yakın arkadaşı olan Rahimdir. Rahim ile Mehdi arasındaki tel örgüler ne kadar başta olumsuzluk yaratmasa da ilerde iki arkadaşı karşı karşıya getirecektir. Aynı zamanda sınır iki aşığı da birbirinden ayıracaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: