Kıraç’ın Sesinden Türküler ve Hikayeleri

Türküler Anadolu’nun yani bizim , mazimizin sesidir. Bazıları ağıt olur işler yüreğimize. Bazılarının ise şen şakrak bir ritmi vardır. Lakin bu özünde yürek yakan bir hikaye sakladığı gerçeğini değiştirmez.

Kıraç kimdir? Kıraç nereli ve tam adı ne? İşte hayatı… - Magazin haberleri

Bugün sizlere Anadolu Rock müziğinin güçlü seslerinden Kıraç’ın özgün bir şekilde yorumladığı türküleri ve hikayelerini anlatacağız.

Yayla Yolları

Zengin bir ailenin hanımı hamiledir. Bey adak adar. Erkek olursa yedi yıl saçına makas vurmam. Her yıl kurbanlar kesip sadakalar veririm. Yok kız olursa adını Güllü koyup güller gibi büyütürüm. Vakti zamanı gelince de yaşı kadar altın getirene veririm kızımı , der. Hanım kız doğurur. Güllü şanıyla gelmiştir. Babasının adağından ötürü ev halkı gergindir. Bir gün Güllü’yü istemeye Ömer gelir. Güllü kimseyi umursamazken Ömer’i duyunca yüreği kıpır kıpır olur. Ömer köyün kara yağız çocuğudur. Babası küçükken ölmüş , ailesine Ömer sahip çıkmıştır. Paraları pek yoktur lakin Ömer kafasına koymuş Güllü ile evlenmek istemektedir. Güllü 14 yaşındadır. Ömer 14 altını denkleştirmek içi yayla yollarına düşer Bingöl’e çalışmaya gider. 5 yıl boyunca anasını ve sevdiğini düşünerek çalışır. Sonunda 14 altını denkleştirerek köye döner. Bey kabul etmez. Beş yıl geçti. Kızım artık 19 yaşındadır , beş altın daha bul öyle gel ,der. Ömer’in başından aşağıya kaynar sular dökülür. Kış vakti sabaha karşı alır atını düşer yayla yollarına. Her taraf kar , tipi… Yol gözükmez. Ömer düz yol sanar sürer atını uçuruma… Aradan aylar geçip de karlar eriyince bulunur Ömer’in cesedi.  Haber anasına ulaşınca, kadın dizlerini dövmeye başlar. Güllü deseniz, deli divane. Halk üzgün. “Yaz gelseydi de, yola çıksaydı” diyor kimi; kimi “hep Güllü’nün babası sebep. Kızını mal gibi satıyor. Beş altın da eksik olsaydı” diyor. Ama, Ömer’in öyküsünü, türküye dökmekten de geri kalmıyor. “Yaz gelen de çıkam yayla başına” deyip duygularını dillendiriyor halk.

Mezar Arasında Harman Olur mu

”Mezar arasından atlayamadım
Döküldü cephanem toplayamadım

Bir tek düşmanımı haklayamadım”

Kazım uzun boylu , kaytan bıyıklı , yakışıklı bir delikanlıdır. Kazım’ın bir sevdiği vardır. Kızın da gönlü Kazım’dadır. Kızı Kazım’a isterler , verilir. Her şey yolunda gitmektedir aslında. Sonra bir Yörük oğlu da aşık olur kıza. İster ama vermezler . Bunu kendine gurur meselesi yapar, Yörük oğlan. Mezar arası denilen yerde Kazım’ın önüne geçer ve kama ile vurarak Kazım’ı öldürür. Bu acıklı olay üzerine bir türkü yakar köylüler.

Uyan Sunam Uyan

Suna ve Fahri Kayahan evlidir. İkisi de birbirini çok sevmektedir. O dönemlerde de kadınların en büyük eğlencesi haftada bir yapılan hamam sefalarıdır. Günlerden bir gün yine hamamda toplanıldığında Neriman Hanım Suna’nın sırtındaki benini görür. Eşi Mustafa Bey ile sohbet ederken laf arası Suna’nın benini de söyler. Aradan zaman geçer. Fahri Kayahan bir gün kahvede Mustafa Bey ile karşılaşır. Aralarındaki sohbet tartışmaya döner. Fahri Kayahan ‘Bir daha karşıma çıkma . Seni el aleme rezil ederim.’ der. Mustafa Bey sinirden çılgına döner ve dudaklarından şu sözler dökülür : Sen benimle uğraşacağına karına sahip çık. Ben senin karının sırtındaki beni bile bilirim. Fahri Bey beyninden vurulmuşa döner. Eve gelir ve eşine olanları anlatır. Bütün gece konuşurlar. Sonunda eşine inanır. Lakin beynindeki şüphe Fahri Bey’i yiyip bitirmektedir. İstemeden de olsa karısına kötü davranmaya başlar. Akşam yemeğinde sudan sebeple çıkan bir kavga yüzünden Fahri Bey evi terk eder. Sabaha karşı döndüğünde karısını kendini asmış bir halde görür. Yerde de şu not vardır : Kusura bakma Beyim. Ama günlerdir kafandaki soru işaretlerinin nedenini bilmekteyim. Kendimi temize çıkarmak için başka yol göremedim. Şunu bil ki ben sana hiç ihanet etmedim…Fahri Kayahan kucağında cansız yatan eşinin uğruna bu türküyü söyler ve bir daha da oraya dönmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: