pedro almodovar, Penélope Cruz

Pedro Almodovar’ın Vazgeçemediği İsim; Penelope Cruz

İspanyol sinemasının vazgeçilmez ikilisi Pedro Almodovar ve Penelope Cruz!

Penelope Cruz’suz bir Pedro Almodovar sineması düşünmek neredeyse imkansız. Kadınların dünyasından yarattığı hikayeler ile pek bir sevdiğimiz yönetmen Almodovar’ın vaz geçilmezi olan Penelope Cruz, gerek Volver’deki gerek All About My Mother’daki performansı ile olsun akıllarda önemli bir yer edinmişti. Pedro Almodovar bir söyleşisinde, Penelope Cruz’u Hollywood sinemasının acımasız yaptırımlarından kurtardığını da söylemiştir.


Sinemanın birbiri ile özdeşleşmiş oyuncu ve yönetmenleri vardır. Woody Allen ve Diane Keaton, Josef von Sternberg ve Marlene Dietrich, Alfred Hitchcock ve Grace Kelly, Quentin Tarantino ve Uma Thurman bunlardan sadece bazılarıdır. Bizde sizler için İspanyol sinemasının vazgeçilmez ikilisi Pedro Almodovar ve Penelope Cruz ikilisinin çalışmalarını derledik. Umarım yazımızdan keyif alırsınız.

Volver (2006)

Pedro Almodovar’ın kadınları en iyi anlayan yönetmen olduğuna şayet şüphe yok. Ağır bir dramatik öyküyü, espri ve bolca kırmızı kare ile anlatınca ve o filmin baş rolünde güzeller güzeli Penelope Cruz olunca bize diyecek tek bir şey kalıyor. İzleyin.

Filmin Konusu

 Raimunda’nın (Penelope Cruz) hayatı; teyzesinin ölmesi, ölmüş annesinin hayaletinin dönmesi ve kızının babasını öldürmesi ile hayatı darmaduman olur. Bu kadar acıyı aynı sürede yaşayan  Raimunda, her şeye rağmen hayat mücadelesine devam edecek ve geçmişe dair sırları gün yüzüne çıkaracaktır. Almodovar’ın komedi-dram türündeki eseri; sizi gerçek üstü olayların gerçekliğine kısa bir süre olsa da inandıracak ve büyülenmenize sebep olacaktır.

All About My Mother (1999)

Yine 1999 yılı ve yine harika bir başyapıt. Usta yönetmen tarzını bu seferde koruyor ve dram-komedi türünde çok başarılı bir filme daha imza atıyor. Pedro Almodovar’a yabancı film dalında Oscar kazandıran “All About My Mother”ın vazgeçilmezi tabi ki de Penelope Cruz.

Filmin Konusu

 Esteban babasını tanımadan büyümüş Manuela’nın oğludur. Yazar olma ve bir gün babasını tanıma isteğiyle hayata tutunmuştur. Fakat geçirdiği trafik kazası yüzünden 17 yaşında hayata veda eder. Manuela ise oğlunun yarım kalan hikayesini tamamlamak için 17 yıl öncesine dönecektir. Aids, transseksüel, eşcinsel gibi kavramların yer aldığı hikaye, zaman kurgusu ve dram-romantik türü ile sizi zaman zaman tebessüm edip zaman zaman ağlamanıza neden oluyor.

Broken Embraces (2009)

Usta yönetmen Pedro Almodovar bu sefer biraz olsa da çizgisinden çıkıyor ve beklenmedik bir eserle bizi karşılıyor. Dram-komedi esintileri yok. Fakat Almodovar kırmızısı, dramattik bir hikaye ve tabiki de başrolde Penelope Cruz bizlerle.

Filmin Konusu

Mateo Blanco (Lluis Homar); Harry Caine takma adı ile karanlıkta film senaryoları yazmayı seven yalnız bir adamdır. Kahramanımızın asıl hikayesi ise 14 yıl önce bir trafik kazasında görme yetisini ve hayatının aşkı Lena’yı (Penelope Cruz) kaybetmesinden ibarettir. Zaman kurgusunun farklı işlendiği filmde Lena ve Mateo arasındaki dramatik aşk ustalıkla işlenmiştir.

Pain and Glory (2019)

Son olarak 2019 yılında Pedro Almodovar ve Penelope Cruz’u bir araya getiren film; usta yönetmenin otobiyografisi niteliğinde. Antonio Banderas’ın başrolünde yer aldığı film, alışa gelmemiş kurgusu ile izlenmeye değer.

Filmin Konusu

Film, Salvador Mallo adlı deneyimli gençlik günlerini geride bırakmış bir yönetmenin anılarına ayna tutuyor. Hikaye 60’lı yıllarda Mallo’nun annesi ile birlikte daha iyi bir yaşam için Valencia’ya göç etmesini, daha sonra 80’lı yıllarda ilk defa tattığı aşk duygusunu ve sinemanın hayatındaki etkilerini Almodovar bakış açısı ile bizlere anlatıyor.

Live Flesh (1997)

Live Flesh, Almodovar ile Penelope Cruz’un bir araya geldiği 1997 yapımı ilk filmdir. Penelope Cruz filmde sadece otobüs sahnesi kısa bir süre yer alsa da eserdeki etkisi oldukça büyüktür.

Filmin Konusu

Hikaye trajedik bir aşk öyküsünü polise olayların eşliğinde bizlere anlatır. Victor pizza dağıtıcılığı yapan bir gençtir. Bir gün birkaç gün önce tanıştığı Elena ile karşılaşır. Elena o kadar sinirlidir ki aralarındaki tartışma sırasında Victor’un elindeki silah patlar. Kurşun o sırada orada bulunan polis memuru David’e isabet edecektir. Aradan dört yıl geçtikten sonra David, tekerlekli sandalyede bir basketbol yıldızıdır ve Elena ile evlenmiştir. Victor hapisten çıkmıştır ve bu insanları kaderleri yeniden kesişecektir.

I’m So Excited! (2013)

2013 yapımı komedi filmi I’m So Excited! için Almodovar ve Cruz tekrar bir araya gelirler. I’m So Excited! , ikilinin diğer filmleri gibi çarpıcı olmasa da oldukça eğlencelidir diyebiliriz.

Filmin Konusu

Meksika’ya doğru yola çıkmış olan bir yolcu uçağının iniş takımları açılmamaktadır. Uçak acil iniş yapmak üzere kalktığı havalimanına geri döner ancak depodaki fazla yakıtı yakmak için birkaç saat boyunca İspanya üzerinde daireler çizmeye başlar. Uçuş ekibi durumu yolculardan saklamaya çalışsa da, çok geçmeden Business Class’ta oturan yolcular durumu fark ederler. Kabin görevlileri uçakta oluşan paniği engellemek için yolcuları sarhoş edip uyutmaya çalışırlar.  Uçak içinde giderek artan heyecan, alkol ve adrenalinin de etkisiyle, ekip ve yolcular arasında izleyicileri kahkahalara boğacak beklenmedik olaylar filizlenir.

The Cannibalistic Councillor (La concejala antropófaga), 2013


Pedro Almodóvar’ın Los Abrazos Rotos filminin içinde çektiği 2009 yapımı spin off tarzı kısa filmdir. Penelope Cruz’u ikonik saç kesimi ile bu filmde tanıyabiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: