robert downey jr. hakkında

Robert Downey Jr Hakkında

Akıllara TONY STARK (IRON MAN) olarak kazınan ve MARVEL’ın şu an bulunduğu mertebeye yükselmesinde büyük bir rolü olan adam, ROBERT DOWNEY JR.

4 Nisan 1965 New York’ta doğan Robert Downey JR Yahudi asıllı bir ailenin çocuğudur .Annesi İskoç, Alman ve İsviçre kökenli; babası ise yarı Litvanya Yahudisi, çeyrek Macaristan Yahudisi ve çeyrek İrlanda kökenlidir. 11 yaşındayken anne ve babası boşanmıştır. Uyuşturucu ile küçük yaşlarda tanıştığı için girdiği hiçbir okulu bitirememiştir.

 Sinema kariyerine ”Oyuncu, yazar, prodüktör ve yönetmen” olan babası Robert Downey SR.’nin 1970 yılında çevirdiği ”Pound” adlı filmde küçük bir rol alarak başlamıştır. Ona ilk ün getiren rolü 1987 yapımı ”Less Than Zero” isimli filmde canlandırdığı uyuşturucu bağımlısı genç olmuştur. Buradaki başarısı onu daha sonra Air America ve Soapdish gibi büyük yapımlara götürmüştür. 1992 yılında ”Chaplin” filminde Charlie Chaplin karakterini canlandırmış ve en iyi Oscar oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir.


90’lı ve 2000’li yıllarda rol aldığı yapımların yanı sıra tekrarlayan uyuşturucu bağımlılığı ile de gündemden düşmeyen Robert Downey Jr. 2008’de Tropic Thunder ile bir kez daha Oscar’a aday gösterilir. 1996 yılının Ağustos ayında alkollü trafiğe çıkma, eroin ve ruhsatsız silah bulundurma suçundan dolayı ilk kez tutuklanmıştır. 3 yıllık hapis cezasına çarptırılıyor; sürekli uyuşturucu testi ve tedavisi görmek şartıyla serbest bırakılıyor fakat sonraki yıllar tekrardan aynı sebeplerden tutuklanıyor. 6 ay hapis yatıyor ve çıktığında rehabilitasyon merkezinde tedavi görüyor. Malibu’daki eski, çılgın hayatına döndüğünde uyuşturucuya yeniden başlıyor. 2000 yılında bu bağımlılığından tamamen kurtulan Robert Downey JR, Ally McBeal adlı TV dizisi ile kariyerine başarılı bir dönüş yapmıştır.  Bu dizideki başarısı ona Altın Küre Ödülünü kazandırmış, ayrıca Emmy ödülüne aday gösterilmiştir. Ancak ilk sezon bitiminde oyuncunun yeniden uyuşturucuya başlaması nedeniyle diziye devam edememiştir.


Sinema dünyasına tekrardan kendini kabul ettirmek isteyen Robert Downey JR, bir çok filmde rol almıştır. 2007 yılında David Fincher’ın Zodiac adlı filminde oynadı. 2008 yılında Ben Stiller’ın Tropic Thunder (Tropik Fırtına) filminde zenci olan  bir karakteri canlandırdı.

Iron Man oldu

Aynı zamanda 2008’de Iron Man serisinin ilk filminde milyarder iş adamı Tony Stark rolünü üstlendi. Role hazırlanması için üç hafta verildi. Bu süre boyunca her gün, günün neredeyse her anı Susan (eşi) ile çalıştılar. Üç hafta sonra stüdyonun kapısından içeri girerken sadece kıyafetlerini değil, vücudunu da kapının dışında bırakmıştı. Her yanını saran heyecan, onu “Iron Man” yapmıştı. 2010 ve 2013’te serinin ikinci ve üçüncü filmlerinde de kendisini gösterdi.2009’da Guy Ritche’nin Sherlock Holmes uyarlamasında Sherlock rolüyle izleyici karşısına çıktı. 2011’de serinin devamı ile rolüne devam etti. 2012 yılında Marvel Comics süper kahramanların bir arada olduğu ”The Avengers” (Yenilmezler) adlı bir sinema filmi 
çevirdi ve Robert Downey JR burada da Iron Man rolüne devam etti. Aynı zamanda ”The Avengers” serisinin diğer 3 filminde de boy gösterdi.

Aynı Zamanda Müzisyen


”Chaplin”, ”Kiss Kiss, Bang Bang”, ”Gothika” ve ”Family Guy” gibi filmlerle tanınan aktör, birçok kez Oscar ödülüne aday gösterildi. Film kariyerine paralel olarak müzik kariyerini de sürdüren Robert Downey 2004 yılında ilk ve tek albümü olan ”The Futurist” i çıkardı.

Özel Hayatı

1984-1991 yılları arasında Sarah Jesicca Parker ile birlikte oldu. 29 Mayıs 1992 yılında kendisi gibi oyuncu olan Deborah Falconer ile evlendi. 26 Nisan 2004’te boşandı. Bu evlilikten 1993 doğumlu Indio Falconer Downey adında erkek çocuğu vardır. 27 Ağustos 2005’te film yapımcısı Susan (Levin) Downey ile dünya evine girmiştir. beraberlikleri devam eden ikilinin 2012 doğumlu iki tane (bir kız, bir erkek) çocukları vardır. Exton Elias Downey 2012 doğumludur ve kız kardeşi Avri Roel Downey ise 2014 doğumludur.
2014 yılında yapımcılığını kendi yaptığı ”Yargıç” filmini çıkarmıştır.


Aldığı Ödüller

2001 yılında 58. Altın Küre Ödül töreninde, ödülünü ”En İyi TV Oyuncusu” dalında ”Ally McBeal” dizisi ile almıştır.2010 yılında 67. Altın Küre Ödül töreninde, ödülünü ”En İyi Erkek Komedi Oyuncusu” dalında olmak üzere daha birçok ödül almıştır.

Sizin için Robert Downey Jr’nin mizahi bir ödül töreni konuşmasını da buraya ekledik.

https://www.instagram.com/yareenrr/ teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: