Romantik ve Sıcak; Bachata

Tutkulu bir latin dansıdır bachata. Yerli dilde acılı aşk şarkısı anlamına gelmektedir. Şimdilerde sosyal dansın vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. Bu romantik dansın hikayesini sizler için derledik.

Bachata Dominik Cumhuriyeti’nin 4/4 ritimli romantik bir müzik ve dans türüdür. Daha çok gitarın ön planda olduğu bachata müzikleri , vurmalı çalgılar (bongo, maracas, guiro) ve bas gitar eşliğinde üç veya dört gitarla çalınır. İlk kaydedilmiş bachata parçaları 1961 yılına dayanmaktadır. (Jose Manuel Calderon: Borracho de amor ve Que será de mi (Condena), Leonardo Paniagua: Canción de guardia cóbrao’dur.

Bachata müziğinin uluslararası başarısı , 1991’de Juan Luis Guerra’nın “Burbujas de Amor” adlı parçasının “Euro Hot 30” adıyla belirtilen Avrupa’da en tutulmuş 30 parçalık listenin başına yerleşmesiyle gerçekleşmiştir. Daha sonra 1999’da Frank Reyes’in başarılı parçası “Ajena”‘yla ve Luis Miguel del Amargue’nin “Te echo de menos” adlı parçasıyla birlikte bachata müziğiyle yapılan danslar yaygınlaşmış ve dans pistlerinde salsa ve merengue danslarının yanı sıra bachata dansı da yapılmaya başlamıştır.

Dünyada birçok bachata müzisyenleri bulunmakla birlikte bunlardan en popüler olanları; Aventura, Prince Royce, Xtreme, Romeo Santos, Dani J’dir. Bunun yanında günümüzde popüler bachata dansçılarına örnek olarak da Daniel&Desire, Ataca&Alemana, Ronald&Alba, Abdel&Lety, Azael&Sindi diyebiliriz. İlk bachata dansçıları ise Luis Vargas ve Anthony Santar olarak bilinir.

Duyguların büyük bir öz güvenle dışa vurulduğu ritmik melodilere sahip olan bu müzik türü, halkın sevincini, üzüntüsünü hatta günlük hayatını doğal bir dille anlatıyor. Bachata, bir zamanlar Dominik Cumhuriyeti’nin lideri tarafından pek sevilmemiş ve yasaklanmıştı. Bu nedenle 70’ler boyunca radyo ve televizyonda yayınlanmadı. Aristokrat kesimden kişilerce icra edilmesi iyi karşılanmıyor, dans alt sınıfın hatta hırsızların eğlencesi olarak görülüyordu. Bu açıdan hala Bachata’ya ön yargı ile yaklaşılıyor. Ulusal dans Merengue kadar popüler olmamasının bir nedeni de bu. Tüm bunlara rağmen bachata yaygın ve basit bir ritim olmaktan uzaktır. Kendine özgü Karayipler tarzını barındırır. Birden fazla dans stiline sahiptir. Kendi içinde dans stilleri şunlardır:

*La Bachata-Tango: Karayip ritminin şehvetli Arjantin’li dansla karışımıdır, Tango’dan esintiler içerir.

*Sensual Bachata: Çiftin dairesel hareketlerle yaptığı tutkunun ve samimiyetin ön planda olduğu İspanya’da popüler bir tarzdır.

*Salon Bachata: ABD ve Avrupa’nın geri kalanı gibi yerlerde, özellikle dans yarışmalarında bu stili görmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: