War Horse

Every Best Picture Nominee of the 2010s, Ranked | GQ

Bugün sizlere Savaş Atı adlı sinema filmini ve yönetmeni Steven Spielberg’den kısaca bahsedeceğiz.

Steven Spielberg

18 Aralık 1946 doğumlu , Amerikalı yönetmen , yapımcı ve senaristtir. Filmleri ile büyük başarılar yakalamış , tüm zamanların en çok hasılat yapan filmlerine imza atmıştır. Premiere dergisine göre Amerika film endüstrisinin en güçlü isimlerinden olup Life dergisinin listesinde kendi jenerasyonun en yetkili ismi olarak liste başı yapılmıştır.

70’lerden 90’lara kadar olan süreçte üç önemli sürece de damga vuran  Jaws , E.T ve Jurassıc Park filmlerini yönetmiş , dünyanın en büyük film stüdyolarından biri olan Dreamworks Pictures’ı kurmuştur.

DreamWorks stüdyoları 3.55 milyar dolara satılıyor

Steven Spielberg birçok kez Oscar ile ödüllendirilmiştir. Film yelpazesi oldukça geniş olup macera ve bilimkurguda en önemli eserlere imza atmıştır. 2. Dünya Savaşı filmlerinde önemli bir yer arz etmektedir. War Horse ise 1. Dünya Savaşını anlatan eserlerinden biridir.

War Horse ( IMDB 7,2)

Birinci Dünya Savaşı öncesinde İngiliz genç Albert tarafından yetiştirilen ve aralarında müthiş derecede bir bağ oluşan Joey isimli safkan atın hikayesini anlatmaktadır. İngiliz yazar Michael Morpurgo 1982 yılında kaleme aldığı I. Dünya Savaşı sırasında geçen aynı adlı çocuk romanından uyarlamadır.

Steven Spielberg's 'War Horse' a rousing achievement – The San Francisco  Examiner

Evlerini korumak , sarhoş babasının uçuk harcaması yüzünden Albert’e ve açık arttırmada satın alınan Joey’e bağlıdır. Joey köten sürebilecek kadar güçlü bir at değildir. Lakin evlerine el konulmaması için taşlık bir araziyi sürmek zorundadır. Bunun sorumluluğunu da Albert almıştır. Ve hikaye böylece başlar.

il film di Steven Spielberg stasera su La7

Albert ve Joey arasında sıkı bir bağ oluşur. Savaş başlamıştır. İngiliz ordusu Joey’i savaş için satın alır. Yeni insanlar tanıyıp maceradan maceraya koşan Joey birçok kişinin hikayesinde rol alır. Lakin asla ilk dostunu unutmamış , dostu da onu her daim aramıştır.

kült kitsch klise: War Horse (2011)

Savaş anının çok iyi işlendiği bu filmde Joey’i cepheden cepheye koştuğu sahne gerçekten çok etkileyici. Korkmuş , yalnız ve dostunu kaybetmiş bir atın acınası hali gözler önüne serilmiş. Aynı zamanda bu muhteşem ikilinin muhteşem bir karşılaşması olur. Savaş insanlardan birçok şeyi alıp götürmüş olsa bile insanların bu dostluğa gösterdiği hürmet çok etkileyici. Savaşın ve dostluğun çok etkileyici bir şekilde işlendiği bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: