eski köprünün altında duman

“Eski Köprünün Altında ” Albüm Hikayesi (Duman)

1999 yılına tekrardan dönüyoruz. Duman ve bizlere Türkçe Rock’ı sevdiren albümü; “Eski Köprünün Altında”

Duman grubu 1999 yılında kuruldu. Ve hala üretmeye devam ediyor. 21 yıllık bir başarı öyküsünden bahsediyoruz. Peki bu başarı öyküsünün ilk adımları nasıl atıldı dersiniz? Tabi ki de üzerinden yıllar geçse de arşivlere karışmayacak “Eski Köprünün Altında” albümü ile.

Kaan Tangöze’nin arabesk vokalleri, Grunge kültürünü barındıran hızlı gitar riffleri ile aslında Eski Köprünün Altında; doğu ve batı müziğinin muhteşem bir sentezi. Bir grup genç adam Seattle müziğini alıyor ve arabesk vokaller ekliyor. Aynı zamanda işin içine Anadolu ve İstanbul kültürünü de katarak farklı bir kurgu yakalıyor. Gelin birlikte 1999 yılına dönüp Duman’ın hikayesini bir göz atalım.

Duman’dan önce adları Mad Madame’dı

Grup üyeleri çok önceden müzik ile tanışmıştı. 90’lı yıllarda Vokalist Kaan Tangöze eğitimi için bir süreliğine Seattle’a gitti. Tabi ki oraya gitmesinin tek amacı ekonomi üzerine yüksek lisans yapmak değildi. 90’ı yıllarda, Grunge kültürünün en yoğun olduğu zamanlarda Seattle’da bulunacak ve ilerleyen sürelerde punk ruhuna sanatında yer vermekten çekinmeyecekti.

Kaan Tangöze İstanbul’a döndüğünde Mad Madame adı altında Ari Barokas ve Yakup Trana ile çalışmayı sürdürdü. Daha sonra aralarına o zamanlar Yavuz Çetin’in de imzası bulunduğu Blue Blues Band grubundan Batu Mutlugil’in oğlu Batuhan Mutlugil de katıldı. Yakup Tranabir süre sonra anlaşmazlık nedeniyle gruptan ayrıldı.

Kemancı Rock Barda bir konser. (2004)

İlk Albüm; Eski Köprünün Altında

Eylül 99’da Duman ilk uzunçaları “Eski Köprünün Altında”yı çıkardı. Kaan Tangöze’nin arabesk vokalleri başlarda dinleyenler tarafından çok sevilmese de zaman içinde albüm, herkesi etkisi altına aldı. Albümde; “Köprüaltı, İstanbul, Hayatı Yaşa, Dağlar Bağlar” gibi yüksek enerjili parçalara yer verirken “Bebek, Hatun, Senin Gibi, Yalnızlık Paylaşılmaz” ile romantikleştiler. “Hiç olmazsa biz dönek değiliz” diyerek “Dönek” şarkısı ile protest bir grup olmasalar da düzene sitemlerini belirttiler. “Halimiz Duman” ile de kendi kimliklerini oluşturmuş oldular.

Köprüaltı ile İstanbul’un Rock Kültürünü Anlattılar

Köprüaltı için Duman’ın en sıcak ve enerji dolu şarkısı diyebiliriz. “Hadi gel buluşalım, eski köprünün altında” diyen Duman; bizlere 90’larda İstanbul’un rock kültürüne yön vermiş Kemancı barı ve Köprüaltı sokağını anlatıyor. Ne yazık ki Kemancı günümüze kadar varlığını sürdüremese de zamanında Türkçe Rock’ın bu yerlere gelmesinde büyük etkiye sahip. Erkin Koray, Metallica, Cranberries, The Cult, Pentagram, MFÖ, Alphaville, Jimmy Page, Demir Demirkan, Yavuz Çetin ve Kargo gibi sanatçıların bir araya geldiği bir bardır; Kemancı…

Aynı zamanda şarkının klibinde Kaan Tangöze’nin intihar eden sevgilisi, tek aşkı Ahu Paşakay da yer almıştır.

“Hayatı Yaşa” Grunge müziğinin dilimizdeki en güzel örneği

Duman “Hayatı Yaşa” diyerek felsefi görüşlerini paylaşıyor, bizlerle. İstediğimiz gibi olmayı… “Hadi keyfine bak, inan bana. Aldanma öbür dünyaya” sözleri dini görüşlerine de ayna tutarken Grunge tarzının özgürlüğünü ve umursamazlığını da anlatıyor.

Duman için İstanbul

“İstanbul” ; Hayatı Yaşa, Köprüaltı gibi enerjisi yüksek bir şarkı. Duman ise aslında bu parçada İstanbul’u kendi gözünden anlatıyor. Dağınık ve özgür…

Bu şehir rakıyla yaşar
Bu şehir cigarayı çeker
Bu şehir gündüzü yasar
Bu şehir her geceyi sever

Şarkı aynı zamanda Fatih Akın’ın İstanbul’un müziğini anlattığı “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” filminde de yer almıştır.

“Halimiz Duman, Yalnızlık Paylaşılmaz” gibi vurucu parçalara da yer veren albüm için diyecek daha çok şey var. Ama bizim için şimdilik bu kadar. Umarım yazımızdan zevk almışsınızdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: