Kölelikten Dansa: Merengue

Dans serimizde sırada Merengue var. İzlemesi de yapması da büyük keyif veren bu neşeli dansın ortaya çıkışı biraz hüzünlü. Bu eğlenceli görünen hüzünlü dansın hikayesini sizler için derledik.

Merengue 1850 yılına doğru Dominik Cumhuriyeti’nde doğmuş bir dans ve müzik türüdür. Günümüzde Latin dans okullarında öğretilen dans türlerinden biri olan Merengue en kolay öğrenilen Latin dansıdır. Merengue müziği günümüzde özellikle Porto Riko’lu müzisyenlerce yorumlanmakta ve icra edilmektedir.

Merengue dansının upa habanera adlı dans türünden kaynaklandığı sanılmaktadır. Merengue, Dominik Cumhuriyeti’nin yerel dansı olmakla beraber komşu ülke Haiti’nin de etkisinde kalmıştır. Merengue dansının adımlarının kısa, sürünür biçimde olması, bu dansın ilk kez ayakları zincirli kölelerce yapılmış olmasından kaynaklandığı öne sürülmektedir.

Dansın kökeninin iki popüler hikayesi bulunmakta:

*İlk hikayeye göre bu dans zincirlenmiş olan kölelerin hareket edebilme arzusuyla yaptıkları davranışları konu alır.

*Diğer hikaye ise bu dansın ülkedeki bir devrim sırasında bacağından vurulan bir kahramanın eve dönüş partisinde yandaşlarının zıplayarak ve bir bacaklarını sürükleyerek yaptıkları hareketleri temsil ettiğini söyler.

Merengue çiftler halinde veya grupça yapılan bir Latin dansıdır. Hızlı ayak hareketleri ve omuzların silkilme hareketi dansın karakterini oluşturur. Merengue, özellikle 19. yüzyıl ortalarında popüler hale gelmiştir. Küçük ve kalabalık dans salonlarına uygun, oldukça hareketli, öğrenmesi kolay, doğaçlamaya açık bir “eğlence” dansıdır. Salsada olduğu gibi kıvrak kalça hareketleri barındırır. Diğer danslardan esinlenen hareketlerden dolayı geniş bir hareket dağarcığına sahiptir.

Merengue dansında ayaklar yerden çok kısa bir mesafe (yaklaşık 2 cm kadar) kaldırılır ve adımlar yerinde sayar gibi atılır. Bir sağ ayak, bir sol ayak hareket eder. Başka hiçbir karmaşık adım biçimi yoktur. Bu yüzden adımı en basit danstır. Bu ayak hareketlerinin sadeliği kol ve vücut figürleriyle süslenerek dans hareketleri zenginleştirilir.

Merengue müziği çok değişik stillere sahip olmasına rağmen tümünde keskin bir çabukluk ve sürekli tekrarlandığını hissettiren ritimler vardır. Merengue müziğini çalan bir orkestrada genellikle şu çalgılar bulunur: Akordiyon, güira, büyük davul, ikili küçük davul, bazen marimba ve bandurria. Merengue önceleri tumba dansını tercih eden burjuvazi tarafından aşağılanmış bir kırsal kesim dansıydı. Bu aşağılanma diktatör Rafael Trujillo’nun bu dansı “ulusal dans” olarak ilan etmesiyle son bulmuştur.

1970’li yıllarda salsa akımının da etkisiyle merengue modernleştirilmiş ve merengue çalan orkestralara piyano, trombon, saksafon, synthesizer ve bas gitar da girmiştir. Merengue şarkıcılarına örnek olarak Elvis Crespo, Juan Luis Guerra isimleri sayılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: