the man who fell the earth david bowie

Günün Filmi; The Man Who Fell To Earth (1976)

David Bowie’den bir bilimkurgu klasiği; The Man Who Fell To Earth

David Bowie’den vazgeçmek mümkün değil. Müzik alanındaki başarısıyla yetinmeyen sanatçı sinemaya da el atarak unutulmaz filmlerin çekilmesine vesile olmuştur. David Bowie’nin baş rolünü üstlendiği 1976 yapımı The Man Who Fell To Earth, bir uzaylının dünyaya gelişini ve nasıl bir dünyalıya dönüştüğünü anlatıyor. David Bowie’yi daha iyi yansıtan bir rol düşünülemezdi. Sonuçta ne de olsa Bowie bizlere, “Starman” ile dünyalı olmadığını kanıtlamıştı.

Bir uzaylının nasıl bir dünyalıya dönüştüğüne tanık olacaksınız.

  Gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu eserlerinden olan Walter Tevis’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Man Who Fell To Earth’ün yönetmenliğini Nicolas Roeg üstleniyor. Baş rollerinde ise David Bowie, Candy Clark, Rip Ton gibi başarılı isimlerin yer aldığı film; kesinlikle izlenmeye değer.

David Bowie in Nicolas Roeg’s THE MAN WHO FELL TO EARTH (1976). Courtesy Rialto Pictures/StudioCanal.

Konusu

Thomas Jerome Newton adındaki uzaylı yok olmanın eşiğindeki gezegeninden ayrılarak, belirli amaçlar için Dünya’ya gelir. Oldukça zeki biri olan Newton, başta bu gezegenin işleyişini öğrenmek için araştırmalar yapar. Avukatı Oliver ile patentler satın alarak kısa sürede zengin olur. Elde ettiği maddi ve siyasi güçler Newton’u amaçlarından uzaklaştırır ve onu bir insana dönüştürür. Amaçları uğrunda savaşmaya ara veren kahramanımızın aynı zamanda sevgilisi de olur. Fakat bu süreçte bazı devlet güçleri onu yakından takip edecek ve planlarını büyük ölçüde etkileyecektir.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: