Heroes david bowie şarkı hikayesi

Şarkı Hikayeleri; Heroes (David Bowie)

David Bowie’den tarihi bir aşk hikayesi; Heroes.

David Bowie için tereddüt etmeden müzik tarihinin en üretken sanatçılarından biridir, diyebiliriz. Birçok hikayenin anlatıcılığını üstlenen Bowie; “Starman” ile bizlere dünya dışı bir varlık olduğunu kanıtlamış, “Rebel Rebel” ile farklılıkların güzelliğini asi bir şekilde ifade etmiş, “Life on Mars” ile genç bir kızın yaşadığı zorluklara ayna tutmuş,  “Space Oddity” ile ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşunun yayını sırasında milyonların sesi olmuş (bu şarkı ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşunun yayını sırasında çalınmıştır) , “Heroes” ile de bizleri bir günlüğüne de olsa kahraman olabileceğimize inandırmıştır.

Heroes, 23 Eylül 1977’de dinleyicileri ile buluştuğu ilk zamanlarda yeteri ilgiyi görmese de zaman içinde ikonik bir şarkı haline geldi. Ki hala David Bowie’yi anabileceğimiz en iyi eserlerinden biri. Peki Heroes’u bu kadar efsanevi yapan nedir dersiniz? Tabi ki özgürlüğün ve aşkın sebep olduğu vurucu hikayesi.

Bu şarkı; Berlin Duvarı’nda silah kulesinin altında öpüşen bir çift hakkında.

David Bowie, Temmuz 1977’de Berlin’deki Hansa Stüdyosu’nun penceresinden dışarı bakarken Berlin Duvarı yakınında bir çiftin öpüştüğünü gördü. Ve bu çift Bowie’nin yapımcısı Tony Visconti ve kız arkadaşıydı. O sırada evli olan Tony Vinsconti’nin aşkı Bowie’yi derinden etkiledi ve bir efsanenin doğmasına neden oldu. Heroes…

Fakat şarkıdaki gizemli aşıkların kim olduğu yıllarca bilinemedi. Ta ki 2003 yılına kadar.

David Bowie Performing Songwriter’a şu sözler ile hikayenin ası kahramanlarını anlattı: ” Artık bunun hakkında konuşmama iznim var. O sırada değildim. “Heroes” fikrini doğuran etkenin, duvarın kenarındaki birkaç sevgili olduğunu her zaman söylemiştim . Aslında Tony Visconti ve kız arkadaşıydı. Tony o sırada evliydi. Ve onun kim olduğunu asla söyleyemedim. Ama artık aşıkların Tony ve Berlin’de tanıştığı Alman bir kız olduğunu söyleyebilirim ”

“Sanırım evliliğinin son birkaç ayıydıı. Ve çok dokunaklıydı çünkü Tony’nin bu kıza çok aşık olduğunu görebiliyordum ve şarkıyı motive eden şey de bu ilişkiydi. ” diye ekledi.

Heroes’un temelini oluşturan riff, basçı George Murray ve davulcu Dennis Davis tarafından sağlanan hipnotik nabızla gitarist Carlos Alomar’dan geldi. Bowie daha sonra, “Böylesine büyük müzisyenlerle notalar hiçbir zaman şüpheye düşmedi,” dedi. “Hisset” e öncelik olarak baktık. “

Aynı zamanda David Bowie’nin 1987’de Berlin’de verdiği konser efsanevi konser için şu sözleri sarf etti.

“Bunu asla unutmayacağım. Yaptığım en duygusal performanslardan biriydi. Gözyaşları içindeydim. Sahneyi Duvar’ın kendisine yedeklediler, böylece bizim arka planımız olarak hareket ediyordu. Doğu Berlinlilerden birkaçının gerçekten duyma şansı yakalayabileceğini duyduk, ancak hangi rakamlarla yapacaklarını bilmiyorduk. Ve diğer tarafta duvara yaklaşan binlerce kişi vardı. Bu yüzden, Duvar’ın bölüm olduğu ikili bir konser gibiydi. Ve diğer taraftan onların tezahüratlarını ve şarkı söylediklerini duyardık. Tanrım, şimdi bile boğuluyorum. Kalbimi kırıyordu. Hayatımda hiç böyle bir şey yapmamıştım. Ve sanırım bir daha asla yapmayacağım.”

Bowie, ” Heroes’u yaptığımızda , adeta bir dua gibi gerçekten marş gibi hissettirdi,” diye devam etti. “Bir daha hiç böyle hissetmemiştim. Ne kadar sonra yapsak da, o geceye kıyasla neredeyse yürümek gibiydi çünkü çok daha fazlasını ifade ediyordu. Bu onun yazıldığı kasaba ve hakkında yazıldığı özel durum bu. Olağanüstüydü.”

Aynı konser 2002’de tekrar Berlin’de tekrarlandığında ise artık duvar yoktu ve özgürlük vardı.

“2002’de yine Berlin’de yaptık. Bu sefer harika olan – yaklaşık on ila on beş bin kişilik Max Schmeling Salonu’ndaydı – seyircilerin yarısının o zamanlar Doğu Berlin’de olmasıydı. Yani şimdi, yıllar önce şarkı söylediğim insanlarla yüz yüze oldum. Ve hepimiz birlikte söylüyorduk. Yine güçlüydü. Bunun gibi şeyler, size bir şarkının ve performansın neler yapabileceği konusunda gerçekten fikir veriyor. “

Bu efsane şarkının hikayesini sizler için en güzel şekilde anlatmaya çalıştık. Umarım yazımızdan zevk almışsınızdır. Aynı zamanda Heroes’u bir de Motörhead’ten dinlemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: