the doors 1991 oliver stone

Günün Filmi; The Doors, 1991 (Oliver Stone)

Oliver Stone sinemasının kanlı ve acımasız yönünü sinema severler olarak çok severiz. Peki savaş filmlerinde başarısından bir hayli iyi söz edilen bu adam, bir müzikal biyografi eserine imza atarsa?Aynı zamanda bu eser 27’ler Kulübü’nün romantik üyesi Jim Morrison ve grubu The Doors’un hikayesini konu edinirse neler olur dersiniz?

Tabi ki Müzikal biyografi olsa da Oliver Stone’dan romantik bir film beklemek olmaz. Eser, bir Stone filminin vazgeçilmez unsuru olarak seyirciyi gerim gerim germekten kendini alı koymuyor. Val Kilmer için ise hayat verdiği Jim Morrison’u oynamamış, adeta yaşamış diyebiliriz. Hatta Val Kilmer yönetmeni ikna etmek için The Doors’un bütün şarkılarını ezberlemiş ve hepsini seslendirerek bir kasede de kaydetmiştir.

The Doors, 1991

Jim Morrison’un 6 yaşında bir kazaya tanık olması sonucu oradaki ölü Kzılderili’nin ruhunun kendisine geçtiğini ve ölümle tanıştığını söyler. Yıllar içinde yazdıklarında da ölümü anlatacaktır, Morrison. Sinema okulunu bırakması ve klavyeci Ray Manzarek ile tanışması hayatını büyük ölçüde değiştirir.

“Kapılarla bir sorunun mu var?”

“Zaman kaybı.”

Jim’in hayatına The Doors ile birlikte ölene kadar birlikte olacağı Pamela Courson girer. The Doors üretmeye devam eder ve büyük bir başarı yakalar. Uyuşturucu ve beraberinde birçok kötü alışkanlık ile grubun başı derttedir. Jim uyuşturucular olmasa da aynı saykodelik kafayı yaşamaktadır gerçi.

“Sen bir şairsin, rock yıldızı değil.”

Break on Through, Roadhouse Blues, Touch Me, The End ile müzik tarihini değiştiren grup; L.A. Women ile son noktayı koyar. Son bölüm ise Jim’in Paris’teki alkolik son demlerini anlatır. Filmin sonunda ise Feast of Friends’ın çalması hepimizi hüzün seline boğar.

1991 yapımı eserde Jim Morrison’un sadece bir keş olarak gösterilmesi dışında her şey başarılıdır. Kısacası The Doors hayranıysanız ve Oliver Stone sinemasını da seviyorsanız bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: