life itsel

Sıra Dışı bir Romantik-Komedi; Life Itself

‘EĞER YETERINCE ILERI GIDERSEN, SEVGI ORADADIR.’

Selamlar size geçenlerde izlediğim, romantik – komedi bölümü adı altında fakat komedisinin nerede olduğunu çözemediğim lakin ödüllere layık görülmüş, kendimce sıra dışı olan bir filmden bahsetmek istiyorum. Filmin adı ‘Life Itself’ filmin Türkçe adına hiç girmek istemiyorum sanırım ‘Hayatın Kendisi’ olarak çevrilmiş. 2018 yapımı olan bu filmi izlemeden önce trailer, özet ve IMDB puanı gibi ön araştırmalar yapmadım, açıkçası kolay ve rahat izlenebilir romantik bir film arıyordum. Filmi izlemeye başladıktan bir süre sonra aslında filmin ne kadar ilgi çekici olduğunu ve senaryonun aslında ne kadar farklı yazıldığını fark ettim. Ayrıca filmin kadrosunda hatırı sayılır isimleri görmek de mümkün örneğin  Antonio Banderas, Oscar Isaac, Mandy Patinkin, Annette Bening gibi isimler filmde yer alan aktörlerden.

Filmin konusuna gelirsek filmi duygusal anlamda gerçekten hissetmek istiyorsanız mümkün olduğunca az şey bilerek filmi izlemeniz daha doğru olacaktır. Aslında film hakkında söylenen hemen her şey bir spoiler niteliği taşıyor çünkü asıl konu ölümün kendisi. Filmde aslında nesilden nesile aktarılmış bir aşk hikayesi anlatılıyor diyebiliriz. Karakterler tartışmaya yada düşünmeye fırsat vermeden aniden sert eylemlerde bulunur, bu onları ince ama basitleştirilmiş hareket zincirine tabi tutar yani dış olaylara. Olay örgüsü tam olarak en başta anlaşılmasa da aslında filmde bir kaç bölüm bulunuyor. Bu bölümlerde tahmin edersiniz ki nesilleri ve yaşantıları hakkında bize ufak tüyolar veriyor. Adeta bir film içinde birden çok film izliyor gibiyiz. Filmde 3 nesilin geçtiği bir aşk hikayesi anlatılıyor bu serüvende genelde dramayı görsek de aralarda bizi durduran ve merak uyandıran duygulara da yer verilmiş.

Sonuç olarak ‘Life Itself’ iki saate sığdırılmış bir dizi gibi, bazılarımız bu kalp kırıklıklarından zevk alacağız bazılarımız ise bu filmde yer alan konu ve olay örgüsünün tadına bakacak. ‘Life Itself’ duygusal derinliği arttırmak için olay örgüsüne bir olay örgüsü daha ekliyor bu aslında farklı olmayan fakat yönetmenin de etkisiyle karmaşa yaratmadan filmi izlememizi sağlayan bir manipülasyona dönüşüyor. Bu romantik ve bence drama olan film New York’lu bir çiftin etrafında başlayıp, İspanyol kırsalına kadar hem yıllarca hem de kıtalar arası süren bir aşk hikayesine öncülük ediyor ve tek bir olay hikayenin bütününü birbirine bağlıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: