sinematografi nedir

Sinematografi nedir ?

Sinemanın Kilit Taşı; Sinematografi (Görüntü Yönetimi)

Forrest Gump (1994) Yönetmen: Robert Zemeckis, Görüntü Yönetmeni: Don Burgess

Hayatımızın vaz geçilmez bir parçası olan sinema,  1895 yılında Lumiere Kardeşler ile birlikte doğmuştur. Görsel bir sanat dalı olması ile birlikte her geçen gün kendini geliştirmiştir. 1800’lü yılların sonundan günümüze kadar binlerce film çekildi. Bazıları kült mertebesine yerleşip geleceğin sinemacılarına örnek olurken, bazıları ise sadece o dönemi anlatan filmler olarak kaldı. Peki iyi bir film için en önemli unsurlar nelerdir dersiniz.  Çoğu zaman iyi bir film için etkileyici bir konu, tecrübeli oyuncu kadrosu ile birlikte iyi bir sinematografi için başarılı görüntü yönetmenine ihtiyaç vardır. Sinematografi ise bu unsurlar arasında en önemli yere sahip olandır. Sinematografisi başarılı olan film için gözümüzü kırpmadan iyi film diyebiliriz. Siz sinema severler için sinematografi hakkında bilgilendirici bir yazı yazdık.

Inception (2010) Yönetmen: Christopher Nolan, Görüntü Yönetmeni: Wally Pfister

Sinematografi nedir?

Sinematografi; filmin kilit taşı olan görüntü yönetimidir.  Işıklandırma, hareket seçeneklerini  ve kamera kullanımını esas alır. İyi bir sinematografi için görüntüyü kaydederken; nesnelerin yeterli ışık almasına ve kompozisyonun doğru anlatılması için kamera açılarının uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bir filmin sinematografisi yeteri kadar başarılı değilse konu göz ardı edilebilir. Sinematografi izleyiciye verilmek istenen mesajın doğru bir şekilde iletilmesi için oldukça önemlidir. Sinematografi de ekipman donanımının önemli olduğu savunulur. Fakat esas olan görüntü yönetmeninin doğru ışığı ve doğru açıları kullanabilmesidir. Ne de olsa en kaliteli daktiloya sahip olan yazar en iyi romanı yazan yazar değildir.

Lady Vengeance (2005)
Yönetmen: Chan-wook Park , Görüntü Yönetmeni: Chung Chung-hoon

Görüntü yönetmeni

 Sinematografiden görüntü yönetmenleri sorumludur. Geçmişteki yıllarda film yönetmeni aynı zamanda görüntü yönetmenliğini de yaparmış. Fakat zaman içinde daha profesyonel işler çıkarmak için farklı alanlar olmak üzere birbirlerinden ayrılmışlardır. Günümüzde hala bağımsız sinemacıların çoğu filmin yönetmenliğini ve görüntü yönetmenliğini aynı anda yapıyorlar. Örnek olarak Robert Rodriguez’i verebiliriz.

Big Fish (2003) Yönetmen: Tim Burton, Görüntü Yönetmeni: Philippe Rousselot

 Görüntü yönetmeni renkten, net alan derinliğine (yani sahnenin hangi kısımlarının net hangi kısımlarının bulanık olacağına), ne kadar zoom yapılacağından sahnedeki objelerin ve oyuncuların yerlerine kadar tek tek belirlemeli ve çekimleri de bu doğrultuda yapmalı ya da yaptırmalıdır. Filmde kullanılacak lens tercihleri de görüntü yönetmenleri tarafından belirlenir İyi bir görüntü yönetmeninin kompozisyon kuralları, temel çekim teknikleri, kamera açıları, düzenleme teknikleri, kamera hareketleri, lensler ve görüntüye etkileri, alan derinliği ve özel efektler gibi unsurlara yeteri kadar hakim olması gerekir.

Chinatown (1974) Yönetmen: Roman Polanski, Görüntü Yönetmeni: John A. Alonzo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: